Puchar Federacji: Barthel dała Niemkom utrzymanie w elicie. Putincewa wygrała dreszczowiec

Mona Barthel wygrała z Jeleną Ostapenko i zapewniła Niemkom pozostanie w Grupie Światowej Pucharu Federacji. Julia Putincewa pokonała Katie Boulter po obronie trzech piłek meczowych i wyrównała na 1-1 stan meczu Brytyjek z Kazaszkami.

Julia Putincewa Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Julia Putincewa
Mecz Łotwy z Niemkami rozpoczął się dzień wcześniej niż pozostałe mecze barażowe. Rozczarowała Jelena Ostapenko (WTA 29), która doznała dwóch porażek. W sobotę mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 uległa 4:6, 3:6 Monie Barthel (WTA 90) i losy tej rywalizacji zostały rozstrzygnięte. Na otarcie łez Ostapenko i Daniela Vismane pokonały 6:1, 6:3 Annę-Lenę Grönefeld i Andreę Petković.

Niezwykle emocjonujący jest mecz w Londynie, gdzie Wielka Brytania mierzy się z Kazachstanem. Na początek Johanna Konta (WTA 46) zwyciężyła 4:6, 6:3, 6:2 Zarinę Dijas (WTA 107). Na 1-1 wyrównała Julia Putincewa (WTA 38), która wygrała 3:6, 6:2, 7:6(6) z Katie Boulter (WTA 86). Ekipa gospodarzy była bardzo blisko prowadzenia 2-0. Jednak 22-latka z Leicester w trzecim secie nie wykorzystała prowadzenia 4:0, a następnie 5:2. Miała też trzy piłki meczowe, ale Putincewa obroniła je świetnymi atakami, jedną w 12. gemie i dwie przy 4-6 w tie breaku.

Blisko utrzymania się w Grupie Światowej są Czeszki, które od 2011 roku triumfowały w rozgrywkach sześć razy. Karolina Muchova (WTA 106) i Marketa Vondrousova (WTA 47) dały im prowadzenie w spotkaniu z Kanadyjkami. W meczu Belgijek z Hiszpankami jest remis. Kirsten Flipkens (WTA 59) zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:4 Garbine Muguruzę (WTA 19). Carla Suarez (WTA 27) oddała pięć gemów Alison van Uytvanck (WTA 52).

Amerykanki remisują ze Szwajcarkami. W pierwszej grze niespodziankę sprawiła Viktorija Golubić (WTA 80), która pokonała 6:2, 6:3 Madison Keys (WTA 14). Zaskoczyć nie dała się Sloane Stephens (WTA 8), która wygrała 6:4, 6:3 z Timeą Bacsinszky (WTA 111). Mistrzyni US Open 2017 w obu setach odrabiała straty. W pierwszym wróciła z 1:3, a w drugim z 0:2.

W barażu o Grupę Światową II Rosjanki są blisko zwycięstwa nad Włoszkami, choć sobotnie pojedynki nie były dla nich łatwe. Anastazja Potapowa (WTA 74) wróciła z 2:6, 0:2 i pokonała 2:6, 6:3, 6:1 Martinę Trevisan (WTA 146). Anastazja Pawluczenkowa (WTA 34) wygrała 7:6(4), 7:6(5) z Jasmine Paolini (WTA 178). Włoszka w obu setach miała przewagę. W pierwszym prowadziła 5:2 i miała piłkę setową, a w drugim wyszła na 3:1.

Słowaczki prowadzą z Brazylijkami dzięki punktom Dominiki Cibulkovej (WTA 33) i Viktorii Kuzmovej (WTA 45). Misaki Doi (WTA 104) i Nao Hibino (WTA 112) przybliżyły Japonki do zwycięstwa nad Holenderkami.

Czechy - Kanada 2:0, National Tennis Centre, Prościejów (Czechy)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny w hali
sobota-niedziela, 21-22 kwietnia

Gra 1.: Karolina Muchova - Rebecca Marino 6:3, 6:0
Gra 2.: Marketa Vondrousova - Leylah Annie Fernandez 6:4, 6:1
Gra 3.: Marketa Vondrousova - Rebecca Marino *niedziela, od godz. 12:00
Gra 4.: Karolin Muchova - Leylah Annie Fernandez *niedziela
Gra 5.: Marie Bouzkova / Barbora Krejcikova - Gabriela Dabrowski / Sharon Fichman *niedziela

USA - Szwajcaria 1:1, Freeman Coliseum, San Antonio (USA)
baraż o Grupę Światową, kort twardy w hali

Gra 1.: Madison Keys - Viktorija Golubić 2:6, 3:6
Gra 2.: Sloane Stephens - Timea Bacsinszky 6:4, 6:3
Gra 3.: Sloane Stephens - Viktorija Golubić *niedziela, od godz. 21:00
Gra 4.: Madison Keys - Timea Bacsinszky *niedziela
Gra 5.: Sofia Kenin / Jessica Pegula - Ylena In-Albon / Conny Perrin *niedziela

Łotwa - Niemcy 1:3, Arena Riga, Ryga (Łotwa)
piątek-sobota, 19-20 kwietnia

Gra 1.: Jelena Ostapenko - Andrea Petković 5:7, 4:6
Gra 2.: Diana Marcinkevica - Julia Goerges 4:6, 6:4, 1:6
Gra 3.: Jelena Ostapenko - Mona Barthel 4:6, 3:6
Gra 4.: Diana Marcinkevica - Andrea Petković nie rozgrywano
Gra 5.: Jelena Ostapenko / Daniela Vismane - Anna-Lena Grönefeld / Andrea Petković 6:1, 6:3

Belgia - Hiszpania 1:1, Lange Munte Kortrijk, Kortrijk (Belgia)

Gra 1.: Kirsten Flipkens - Garbine Muguruza 6:3, 4:6, 6:4
Gra 2.: Alison van Uytvanck - Carla Suarez 3:6, 2:6
Gra 3.: Alison van Uytvanck - Garbine Muguruza *niedziela, od godz. 13:00
Gra 4.: Kirsten Flipkens - Carla Suarez *niedziela
Gra 5.: Ysaline Bonaventure / Yanina Wickmayer - Aliona Bolsova / Maria Jose Martinez Sanchez *niedziela

Rosja - Włochy 2:0, CSKA Indoor Track and Field Complex, Moskwa (Rosja)