WTA Rabat: Elise Mertens nie obroni tytułu. Johanna Konta pożegnała Su-Wei Hsieh

Elise Mertens przegrała z Marią Sakkari i nie obroni tytułu w turnieju WTA International w Rabacie. Do półfinału awansowała Johanna Konta, która wyeliminowała Su-Wei Hsieh.

Elise Mertens Getty Images / Minas Panagiotakis / Na zdjęciu: Elise Mertens
W czwartek z turniejem w Rabacie pożegnały się dwie najwyżej rozstawione tenisistki. Tytułu nie obroni Elise Mertens (WTA 18), która uległa 4:6, 6:7(2) Marii Sakkari (WTA 51). W pierwszym secie Belgijka z 1:4 wyrównała na 4:4, ale zmarnowała dwa break pointy na 5:4, a w 10. gemie oddała podanie. W drugiej partii z 0:2 wyszła na 4:2, ale przegrała ją w tie breaku. W trwającym godzinę i 52 minuty spotkaniu popełniła osiem podwójnych błędów. Sakkari wykorzystała pięć z 13 break pointów i zdobyła o pięć punktów więcej (79-74). Greczynka wyrównała na 3-3 bilans meczów z Mertens i do półfinału doszła po raz pierwszy od września 2018 roku (Seul).

Su-Wei Hsieh (WTA 24) przegrała 7:6(1), 4:6, 4:6 z Johanną Kontą (WTA 47). W ciągu dwóch godzin i 13 minut Tajwanka wykorzystała wszystkie cztery szanse na przełamanie, ale sześć razy oddała podanie. Brytyjka zdobyła o sześć punktów więcej (103-97) i podwyższyła na 5-2 bilans spotkań z Hsieh. Tenisistka z Eastbourne osiągnęła pierwszy półfinał od października 2018 roku (Moskwa).

Ajla Tomljanović (WTA 43) pokonała 6:2, 6:4 Rebekkę Peterson (WTA 62). W ciągu 87 minut 25-latka z Brisbane wykorzystała sześć z 10 break pointów. Było to piąte spotkanie tych tenisistek i po raz czwarty lepsza okazała się Australijka. Tomljanović awansowała do drugiego półfinału w sezonie, po Hua Hin.

Alison van Uytvanck (WTA 52) zwyciężyła 5:7, 6:1, 6:2 Ysaline Bonaventure (WTA 122). W pierwszym secie tenisistka z Grimbergen nie wykorzystała prowadzenia 2:0, ale w dwóch kolejnych partiach nie dała rodaczce szans. W ciągu 98 minut zaserwowała siedem asów i uzyskała osiem przełamań. Bonaventure popełniła 11 podwójnych błędów. Van Uytvanck wystąpi w drugim półfinale w sezonie. W lutym zdobyła tytuł w Budapeszcie.

W półfinale Sakkari zmierzy się z van Uytvanck. Dla lata temu tenisistki te zmierzyły się w Ilkley (ITF) i Greczynka skreczowała w trzecim secie. Konta zagra z Tomljanović, z którą ma bilans meczów 2-1. Będzie to ich trzecie spotkanie w tym roku. W styczniu w Brisbane zwyciężyła Australijka, a w Melbourne po blisko trzygodzinnym boju lepsza okazała się Brytyjka.

Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (Maroko)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
czwartek, 2 maja

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Maria Sakkari (Grecja, 6) - Elise Mertens (Belgia, 1/WC) 6:4, 7:6(2)
Johanna Konta (Wielka Brytania, 7) - Su-Wei Hsieh (Tajwan, 2) 6:7(1), 6:4, 6:4
Ajla Tomljanović (Australia, 4) - Rebecca Peterson (Szwecja) 6:2, 6:4
Alison van Uytvanck (Belgia, 8) - Ysaline Bonaventure (Belgia, Q) 5:7, 6:1, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Johanna Konta awansuje do fnału turnieju w Rabacie?