Tenis. WTA Doha: Swietłana Kuzniecowa w półfinale po zwycięstwie nad Belindą Bencić. Trudna przeprawa Aryny Sabalenki

Swietłana Kuzniecowa wyeliminowała Szwajcarkę Belindę Bencić w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Dosze. W półfinale Rosjanka zmierzy się z Białorusinką Aryną Sabalenką, która wygrała z Chinką Saisai Zheng po trzysetowej bitwie.

Swietłana Kuzniecowa Getty Images / Ian Johnson / Na zdjęciu: Swietłana Kuzniecowa
W III rundzie imprezy w Dosze Swietłana Kuzniecowa (WTA 46) nie musiała wychodzić na kort, bo wycofała się Amanda Anisimova. Wcześniej Rosjanka oddała po cztery gemy Cagli Buyukakcay i Idze Świątek. W czwartek była wiceliderka rankingu pokonała 6:4, 6:4 Belindę Bencić (WTA 6). W drugim secie Szwajcarka z 1:4 zbliżyła się na 3:4, ale nie odwróciła losów tej konfrontacji.

W ciągu 95 minut Kuzniecowa zaserwowała siedem asów i zdobyła 27 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie trzy z 12 szans. Po raz drugi w tym roku zmierzyła się z Bencić. W Petersburgu Rosjanka przegrała 6:7(4), 4:6. Bilans ich meczów to teraz 3-2 dla Szwajcarki.

Kuzniecowa odniosła 62. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, pierwsze od sierpnia 2019 roku. Wtedy w Cincinnati odprawiła trzy takie rywalki w drodze do finału. Do półfinału w Dosze Rosjanka awansowała po raz pierwszy od 13 lat. Jest dwukrotną finalistką tego turnieju (2004, 2007).

W piątek Kuzniecowa zmierzy się z Aryną Sabalenką (WTA 13) wróciła z 1:3 w trzecim secie i zwyciężyła 3:6, 7:6(2), 6:3 Saisai Zheng (WTA 37). W trwającym dwie godziny i 20 minut meczu obie tenisistki miały po osiem break pointów. Białorusinka uzyskała cztery przełamania i pięć razy oddała podanie. Zdobyła o osiem punktów więcej od Chinki (102-94).

Sabalenka wyrównała na 2-2 bilans meczów z Zheng. Było to starcie tenisistek, które mogą się pochwalić sukcesami w deblu. Białorusinka triumfowała w US Open 2019 razem z Elise Mertens. Chinka zanotowała finał Rolanda Garrosa 2019 wspólnie z Ying-Ying Duan. Sabalenka awansowała do drugiego singlowego półfinału w sezonie, po Adelajdzie.