Tenis. WTA Rzym: Elina Switolina w ćwierćfinale po pokonaniu Swietłany Kuzniecowej. Wygrana Markety Vondrousovej

Ukrainka Elina Switolina pokonała Rosjankę Swietłanę Kuzniecową w III rundzie turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. Czeszka Marketa Vondrousova wygrała w trzech setach ze Słowenką Poloną Hercog.

Elina Switolina PAP/EPA / OMER MESSINGER / Na zdjęciu: Elina Switolina
W Rzymie Elina Switolina (WTA 6) notuje pierwszy występ od marca, gdy zdobyła tytuł w Monterrey tuż przed przerwaniem sezonu. W stolicy Włoch Ukrainka triumfowała w 2017 i 2018 roku, za każdym razem pokonując w finale Simonę Halep. W tym tygodniu ma za sobą dwa mecze z Rosjankami. W II rundzie odprawiła Anastazję Pawluczenkową. W piątek wygrała 7:6(6), 6:4 ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 38), finalistką rzymskiej imprezy z 2007 i 2009 roku.

W pierwszym secie Switolina prowadziła 3:1, ale od razu straciła przewagę przełamania. W 12. gemie i w tie breaku zmarnowała po dwie piłki setowe. Dopięła swego za piątą okazją. W drugiej partii Kuzniecowa z 0:2 wyrównała na 2:2, by następnie oddać podanie. Przy 3:5 Rosjanka obroniła dwa meczbole, ale w 10. gemie Ukrainka przypieczętowała awans.

W trwającym godzinę i 54 minuty meczu Switolina obroniła cztery z sześciu break pointów, a sama wykorzystała trzy z ośmiu szans na przełamanie. Zdobyła o siedem punktów więcej (81-74) i podwyższyła na 4-1 bilans spotkań z Kuzniecową. Rosjanka w poprzednich rundach stoczyła trzysetowe boje z Amerykanką Bernardą Perą i Estonką Anett Kontaveit.

Marketa Vondrousova (WTA 19) zwyciężyła 1:6, 6:1, 7:6(5) Polonę Hercog (WTA 50). W trzecim secie sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Słowenka z 1:4 wyszła na 6:5 i serwowała po zwycięstwo, ale została przełamana. W tie breaku Czeszka od 4-5 zdobyła trzy kolejne punkty. W trwającym dwie godziny i 23 minuty meczu obie tenisistki uzyskały po pięć przełamań. Vondrousova wywalczyła o dwa punkty więcej (86-84).

Czeszka w ubiegłym sezonie doszła do finału Rolanda Garrosa. Z Wimbledonu odpadła w I rundzie i to był jej ostatni mecz w 2019 roku. We wrześniu przeszła operację lewego nadgarstka. W Rzymie Vondrousova osiągnęła pierwszy ćwierćfinał od stycznia (Adelajda).

W sobotę dojdzie do czwartego meczu Switoliny z Vondrousovą. Ukrainka trzy razy pokonała Czeszkę, w 2018 roku w Dosze i Stuttgarcie oraz w ubiegłym sezonie w Indian Wells.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)