Tenis. WTA Melbourne: droga przez mękę Andżeliki Kerber. Ons Jabeur szybka jak błyskawica

W środę w Melbourne Andżelika Kerber rozegrała pierwszy mecz od ubiegłorocznego Rolanda Garrosa. Niemka bierze udział w turnieju Grampians Trophy (WTA 500). W błyskawicznym tempie awans wywalczyła Tunezyjka Ons Jabeur.

Andżelika Kerber PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
W środę w Melbourne rozpoczął się trzeci w tym tygodniu turniej WTA 500. Jest to dodatkowa impreza dla tenisistek, które musiały się poddać surowej kwarantannie po przybyciu do Australii. Spowodowały to potwierdzone przypadki COVID-19 podczas lotów czarterowych na antypody. Najwyżej rozstawiona została Bianca Andreescu, ale Kanadyjka wycofała się.

W imprezie nie brakuje innych wielkoszlemowych mistrzyń. Jedną z nich jest Andżelika Kerber (WTA 25), dla której mecz otwierający sezon okazał się drogą przez mękę. Była liderka rankingu zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:3 Katerinę Siniakovą (WTA 59). Dla Niemki drogą przez mękę był pierwszy mecz od września 2020 roku. Wtedy w I rundzie Rolanda Garrosa wyeliminowała ją Słowenka Kaja Juvan.

W trwającym godzinę i 58 minut meczu Kerber popełniła pięć podwójnych błędów, a jej rywalka zrobiła ich 10. Niemka zdobyła 41 z 58 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana cztery razy, a sama wykorzystała sześć z 21 break pointów.

Anett Kontaveit (WTA 23) w 88 minut pokonała 6:1, 6:3 Christinę McHale (WTA 82). Estonka zniwelowała pięć z sześciu break pointów. O ćwierćfinał powalczy z inną Amerykanką Bethanie Mattek-Sands (WTA 339), która wróciła z 0:3 w pierwszym secie i wygrała 7:6(3), 6:2 z Barborą Strycovą (WTA 38).

W II rundzie Kerber zmierzy się z Ons Jabeur (WTA 30), która rozbiła 6:1, 6:1 Annę Blinkową (WTA 61). W ciągu 55 minut Tunezyjka posłała osiem asów. Odparła break pointa, a sama spożytkowała pięć z siedmiu okazji na przełamanie.

Jennifer Brady (WTA 24) w godzinę pokonała 6:3, 6:0 Swietłanę Kuzniecową (WTA 37), mistrzynię US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009. Amerykanka od stanu 1:3, 0-40 zdobyła 11 gemów z rzędu. Wywalczyła 19 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła trzy z czterech break pointów. Triumfatorka US Open 2017 Sloane Stephens (WTA 40) na przełamanie zamieniła tylko dwie z siedmiu szans i uległa 3:6, 1:6 Leylah Annie Fernandez (WTA 89).

Barbora Krejcikova (WTA 66) zwyciężyła 6:4, 4:6, 6:4 Lauren Davis (WTA 75) po dwóch godzinach i 25 minutach. Amerykanka z 4:6, 2:4 doprowadziła do trzeciego seta, ale w nim Czeszka skruszyła jej opór. Sorana Cirstea (WTA 72) w 48 minut rozbiła 6:1, 6:1 Oksanę Kałasznikową. Rumunka zaserwowała dziewięć asów i zdobyła 65 ze 103 rozegranych punktów (63,1 proc.). Gruzinka popełniła 11 podwójnych błędów.

Julia Putincewa (WTA 28) pokonała 7:6(1), 6:4 Georginę Garcię-Perez (WTA 191). W ciągu godziny i 43 minut Kazaszka zgarnęła 21 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i uzyskała jedno przełamanie. Marta Kostiuk (WTA 78) w 57 minut rozbiła 6:0, 6:3 Gabrielę Dabrowski (WTA 493). Ukrainka wykorzystała pięć z dziewięciu okazji na odebranie rywalce serwisu.

Weronika Kudermetowa (WTA 36) wygrała 6:2, 6:2 z Heather Watson (WTA 58). W trwającym 79 minut spotkaniu Rosjanka obroniła cztery break pointy i zaliczyła cztery przełamania. Ann Li (WTA 99) prowadziła 5:3 z Ellen Perez (WTA 237), gdy Australijka skreczowała.