Białorusinki zabójczo skuteczne w niedzielę. Nocny awans Madison Keys

Aryna Sabalenka odrobiła straty w pierwszym secie i wyeliminowała z wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2021 wracającą po kontuzjach zdolną Chorwatkę. Wiktoria Azarenka była lepsza w starciu wielkoszlemowych mistrzyń.

Aryna Sabalenka Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
Pierwszego dnia Rolanda Garrosa doszło do ciekawie zapowiadającej się konfrontacji Aryny Sabalenki (WTA 4) z Aną Konjuh (WTA 144). Chorwatka, która ma za sobą cztery operacje łokcia, w ostatnich tygodniach prezentowała się bardzo dobrze. Dla Białorusinki nie było to łatwe spotkanie, ale wróciła z 2:4 i wygrała 6:4, 6:3.

W ciągu 75 minut Sabalenka zaserwowała siedem asów. Cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 15 break pointów. Białorusinka posłała 24 kończące uderzenia przy 31 niewymuszonych błędach. Konjuh zanotowano 12 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. Kolejną rywalką Sabalenki będzie jej rodaczka Alaksandra Sasnowicz (WTA 103), która zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:3 Diane Parry (WTA 307).

Konjuh w marcu wyeliminowała Madison Keys i Igę Świątek w drodze do IV rundy w Miami. Później pokusiła się o ćwierćfinał w Stambule, a krótko przed Rolandem Garrosem zaliczyła finał w Belgradzie jako kwalifikantka. Chorwatka doszła do ćwierćfinału US Open 2016, a pod koniec lipca 2017 roku wspięła się na 20. miejsce w rankingu. Sabalenka w obecnym sezonie na kortach ziemnych zanotowała finał w Stuttgarcie (uległa Ashleigh Barty) i zdobyła tytuł w Madrycie (wzięła na Australijce rewanż).

W starciu wielkoszlemowych mistrzyń Wiktoria Azarenka (WTA 16) wygrała 6:4, 2:6, 6:3 ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 40). W trwającym dwie godziny meczu obie tenisistki zaliczyły po siedem przełamań. Białorusinka zdobyła o cztery punkty więcej (88-84) i podwyższyła na 7-4 bilans meczów z Rosjanką. W II rundzie była liderka rankingu spotka się z Clarą Tauson (WTA 90), która pokonała 6:4, 6:2 Jekaterinę Gorgodze (WTA 222).

Madison Keys (WTA 24) zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:1 Oceane Dodin (WTA 115) w nocnym meczu, zakończonym krótko przed północą. W ciągu 97 minut Amerykanka zamieniła na przełamanie sześć z 13 okazji. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 25 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Francuzce naliczono 19 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Następną przeciwniczką Keys będzie Leylah Annie Fernandez (WTA 69), która w 59 minut rozbiła 6:2, 6:1 Anastazję Potapową (WTA 78).

Weronika Kudermetowa (WTA 30) wygrała 7:6(5), 6:1 z Amandą Anisimovą (WTA 41). W ciągu 82 minut Rosjanka zaserwowała sześć asów i wywalczyła 34 z 41 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 26 kończących uderzeń przy 16 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.