Mistrz olimpijski nie dał szans konkurencji. Norweg wygrał pierwsze takie mistrzostwa świata

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata w triathlonie na dystansie Ironman zostały rozegrane poza Hawajami. W tej historycznej imprezie doskonale spisał się Kristian Blummenfelt, który nie dał szans rywalom.

Artur Babicz
Kristian Blummenfelt Facebook / Na zdjęciu: Kristian Blummenfelt
Pandemia koronawirusa odmieniła świat na wielu płaszczyznach. Jedną z nich był sport. To właśnie z tego powodu odwołano mistrzostwa świata na dystansie Ironman w 2021 roku oraz podjęto decyzję o zmianie miasta gospodarza tej imprezy. Do tej pory najlepszych triathlonistów na dystansie długim gościła Kona na Hawajach, natomiast w 2022 roku rywalizowali już oni w amerykańskim St. George.

Niestety pech tej imprezy nie opuszczał. Wystarczy powiedzieć, że z powodów zdrowotnych na linii startu nie stanęło wiele gwiazd, m.in. Alistair Brownlee, Gustav Iden, Jan Frodeno, Patrick Lange czy Javier Gomez. W takim obrocie spraw faworytem numer 1 był nie kto inny, jak mistrz olimpijski sprzed roku - Kristian Blummenfelt.

Co prawda Norweg głównie startuje na krótszych dystansach, ale jak się okazało doskonale czuje się również na dystansie Ironman (3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu). Trzeba przyznać, że Blummenfelt wystartował nieco zachowawczo i na ostatni etap wybiegł mając ponad 4:20 minuty straty do Nowozelandczyka Brandena Currie'ego.

To jednak nie była dla niego żadna przeszkoda. Norweg na dystansie biegowym był świetnie dysponowany i na 29-kilometrze dogonił rywala, a na koniec przybiegł na metę z ponad 5-minutową przewagę. Co więcej, Nowozelandczyk tuż przed metą przegrał jeszcze z Kanadyjczykiem Lionelem Sandersem.

Podium mężczyzn podczas MŚ Ironman w 2022 roku:

Miejsce Zawodnik Kraj Czas
1 Kristian Blummenfelt Norwegia 7:49:16
2 Lionel Sanders Kanada 7:54:03
3 Braden Currie Nowa Zelandia 7:54:19

Zdecydowanie mniej emocji było w rywalizacji pań. Tam już na trasie kolarskiej na prowadzenie wyszła wielka faworytka - Daniela Ryf. Szwajcarka nie oddała już prowadzenia do samej maty i tylko powiększała przewagę na rywalkami.