#Mocwiatru niesie polskich żeglarzy na Igrzyska Olimpijskie

Na wodach Morza Północnego polscy żeglarze walczą o przepustki do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Podczas rozgrywanych w Hadze Mistrzostw Świata World Sailing rywalizacja odbywa się we wszystkich 10 konkurencjach olimpijskich.

AB
(Materiał Partnera) Materiały prasowe / (Materiał Partnera)

O medale i olimpijskie kwalifikacje walczy ponad 1400 żeglarzy z całego świata. Skala wyzwania jest zatem bardzo wysoka.

Mistrzostwa Świata World Sailing to najważniejsze regaty w tym sezonie. W Hadze, na wodach Morza Północnego „rozdanych” zostanie aż 40 procent miejsc dostępnych dla żeglarzy w Paryżu. Na żeglarzach ciąży podwójna presja, wszak liczy się nie tylko jak najlepszy wynik, najlepiej medal, ale też wywalczenie takiego miejsca, które da kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich dla danego kraju. To pierwszy i najważniejszy krok w krajowym systemie kwalifikacji olimpijskich. W momencie, gdy dany kraj będzie miał już zapewniony udział w Igrzyskach w danej klasie, można się będzie skupić na wewnętrznej rywalizacji o imienną przepustkę do Paryża. A w zasadzie do Marsylii, bo na tym właśnie akwenie rozegrana zostanie żeglarska część Igrzysk.

Radoslaw Furmanski ( Materiał Partnera) Radoslaw Furmanski ( Materiał Partnera)
- Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, naszego sponsora Grupy PGE, a także partnerów związku, partnerów i sponsorów zawodników, stworzone zostały bardzo dobre warunki przygotowań do tej imprezy, począwszy od zgrupowań, przez sprzęt, po wszechstronne wsparcie w każdym aspekcie sportowym i okołosportowym. Zawodnicy zostali objęci szerokim, drobiazgowym wręcz monitoringiem, a trenerzy zostali wyposażeni w odpowiednie narzędzia wspomagające ten monitoring. Ma to służyć analizie postępów, poznaniu potencjału poszczególnych zawodników i przede wszystkim dać szansę na szybką reakcję w sytuacji jakiegoś kryzysu. Z uwagi na przesunięcie igrzysk w Tokio, cykl olimpijski jest skrócony do trzech lat, więc trzeba ten czas wykorzystać optymalnie i nie można sobie pozwolić na błędy – mówi Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Jak na razie w pierwszej części mistrzostw świata, Polska uzyskała kwalifikację olimpijską w klasie 49er. Szanse są jeszcze w klasach Formula Kite kobiet i mężczyzn, iQFoil kobiet i mężczyzn oraz w klasie ILCA 6.
Klasa ILCA 6 (Materiał Partnera) Klasa ILCA 6 (Materiał Partnera)
- Mam nadzieję, że już w Hadze uda się wywalczyć olimpijskie przepustki w większości tych klas. Jeśli nie, to oczywiście będzie potem jeszcze kilka okazji, ale z punktu widzenia komfortu przygotowań do Igrzysk, im szybciej uzyska się kwalifikację tym lepiej. Po Igrzyskach w Tokio pozyskaliśmy Sponsora Głównego, Grupę PGE i dzięki temu możemy stwarzać zawodnikom jeszcze lepsze warunki przygotowań do najważniejszych imprez. Oczekujemy, że przełoży się to na konkretne, satysfakcjonujące wyniki – dodaje Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Pierwszy rok współpracy między Polskim Związkiem Żeglarskim a PGE Polską Grupą Energetyczną, upłynął pod znakiem dużych sukcesów. Polscy żeglarze zdobyli 46 medali w regatach rangi mistrzostw świata, Europy, Pucharu Świata, czy w ważnych regatach międzynarodowych. Powołano też PGE Sailing Team Poland, czyli zespół Ambasadorów, który reprezentował Polskę na akwenach całego świata promując jednocześnie morską energetykę wiatrową.

Obie instytucje połączyły podobne wartości. Wiadomo, że żeglarstwo to wiatr i woda, a te dwa żywioły są też podstawą zielonej transformacji, która jest priorytetem polityki energetycznej Grupy PGE.

Program Offshore PGE obejmuje trzy rozpoczęte już inwestycje w budowę morskich farm wiatrowych oraz 5 kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych, które PGE otrzymała w 2023 roku. Łączenie PGE ma 7,3 GW mocy na Morzu Bałtyckim co daje pozycję lidera i największego inwestora w Polsce morskie farmy wiatrowe. Pierwszy prąd z farmy Batlica 2 popłynie w 2027 roku.

- PGE jest jedną z największych firm w Polsce o ogromnym potencjale organizacyjnym i finansowym, który wykorzystujemy również w działalności sponsoringowej. Dobra współpraca z Polskim Związkiem Żeglarskim, wyniki reprezentantów Polski, a w szczególności realizacja projektów upowszechniających żeglarstwo wśród dzieci i młodzieży są dla nas powodami do dumy i dają nam motywację do dalszego działania. Chcemy wpierać naszych reprezentantów w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich i kontynuować prowadzone wspólnie projekty – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Agnieszka Pawlowska i Bartlomiej Szlija (Materiał Partnera) Agnieszka Pawlowska i Bartlomiej Szlija (Materiał Partnera)
Po udanym pierwszym roku współpracy Polski Związek Żeglarski i PGE Polska Grupa Energetyczna prolongowały umowę sponsoringową do końca 2024 roku. Na jej mocy Grupa PGE pozostaje Sponsorem Głównym PZŻ. Wsparciem objęte zostały m.in. działania Kadry Narodowej w żeglarstwie, rozwój eSailingu oraz Ogólnopolski Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W ramach współpracy rozszerzona została także grupa PGE Sailing Team Poland. Wśród Ambasadorów PGE są reprezentanci Polski w klasach olimpijskich, zarówno doświadczeni, jak i bardzo młodzi żeglarze.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×