1. Liga zaczęła sezon w Sztynorcie!

18 załóg 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpoczęło tegoroczne zmagania w Sztynocie podczas Memuak Grand Prix, pierwszej rundy sezonu. Regaty odbyły się na jeziorze Dargin, a ich przebieg można było śledzić na żywo również w Internecie.

Sportklub Polska
Sportklub Polska
Polska Liga Żeglarska Materiały prasowe / Polska Liga Żeglarska / Polska Liga Żeglarska

Wyjątkowo w tym sezonie Polska Liga Żeglarska rozpoczęła rywalizację od załóg pierwszoligowych. Dodatkowo inauguracja sezonu odbyła się na Mazurach w Nowym Sztynorcie, po raz pierwszy w 10-letniej historii Ligi.

1 Liga to przedsionek Ekstraklasy, najwyższej klasy rozgrywkowej, o awans do której zawodnicy będą walczyć przez 4 dwudniowe rundy w Sztynorcie, Sopocie, Gdyni i Szczecinie. 4 najlepsze załogi zdobędą awans, a 4 najgorsze będą relegowane do Lig Regionalnych na sezon 2025. Na pewno tegoroczna stawka 1. Ligi będzie bardzo wyrównana i trudno jest wytypować faworytów.

- Konia z rzędem temu co wytypuje przed pierwszymi regatami załogi, które awansują. Według mnie, realnie o awans może powalczyć nawet 10 załóg, w tym wszyscy spadkowicze z Ekstraklasy, część załóg beniaminków i kilka załóg z doświadczeniem pierwszoligowym – ocenia Maciek Cylupa, organizator i komentator Ligi – Nie spodziewam się dominacji żadnej z załóg i myślę, że walka o awans będzie się toczyć do ostatnich regat, a pewnie do ostatniego wyścigu, jak to najczęściej w Lidze bywa.

Wśród ekip walczących o czołowe miejsce na pewno znajdzie się Garland Gliwice z doświadczonym i utytułowanym Markiem Stańczykiem za sterem, który w brawach Giżyckiej Grupy Regatowej wygrał Ekstraklasę w 2019 roku. Również załoga Mariny Niesulice z Piotrem Kotwickim celuje w awans, szczególnie po zeszłorocznym 5. miejscu, w którym pokazała, że potrafi wygrywać. Podobnie SLAVA Racing z utytułowanym Piotrem Mańczakiem czy UKS Navigo z Robertem Janeckim. Wśród załóg, które spadły z Ekstraklasy mocną walkę zapowiada żeńska załoga Sztorm Grupy w lekko zmienionym składzie. Sterników zmienili też pozostali spadkowicze, czyli Olsztyński Klub Żeglarski z Antoniną Janowczyk za sterem oraz ISKRA AMW Gdynia z Maciejem Sapiejką.

Również wśród beniaminków należy upatrywać załóg, które powinny włączyć się do walki o czołowe miejsca. Są to zwycięzcy zeszłorocznej 2. Ligi, załoga Onboard z Szymonem Jabłkowskim oraz Port Mechelinki z Michałem Strusińskim oraz BSA Flota Gdynia Kuby Wiedehefta.

Już pierwsze zawody w sezonie dostarczyły wielkich emocji. W słońcu, deszczu, śniegu, a przede wszystkim przy silnym wietrze w okolicach 10-15 węzłów w Sztynorcie rozegrano 28 wyścigów. Najlepiej spisała się w nich załoga Onboard, która uplasowała się na najwyższym stopniu podium. Kolejne miejsca na „pudle” przypadły w udziale ekipom SLAVA Racing oraz KS Iskra Amw.

Lista Startowa 1. Ligi na sezon 2024
KS AMW Iskra Gdynia
Sztorm Grupa Warszawa
Olszytyński Klub Żeglarski
KS Marina Niesulice
SLAVA Racing
KW Garland Gliwice
Yacht Club Białołęka
Spirit Sailing Team UKS Navigo
MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej
Stowarzyszenie PPJK
Yacht Club Sopot 2
Odyssey Sailing Club
KŻ Hals Gostynin
Etisoft 2KMM Sailing Team
Onboard Sailing
Port Mechelinki
BSA Flota Gdynia
Yacht Klub Polski Warszawa

Z każdej rundy Ekstraklasy i 1. Ligi przygotowane będą specjalne skróty, które widzowie będą mogli obejrzeć na antenie Sportklubu.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.
Sponsorami Regat w Sztynorcie byli: MEMUAK i Nowy Sztynort
Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska
Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

ZOBACZ WIDEO: Myśli o NBA kuszą! – wywiad z Adamem Waczyńskim
Czy będzie oglądał zmagania Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sportklubie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×