Palma de Mallorca: dobry początek Tarnowskiego, Dziarnowskiej i olimpijskiej załogi 470

Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska zajmują 4. miejsce w klasie RS:X, a Agnieszka Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczynską plasują się na 6. pozycji w klasie 470 po pierwszym dniu prestiżowych regat o Puchar Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Najlepszy początek z naszych żeglarzy mieli przedstawiciele klasy RS:X, Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot). Tarnowski po tym jak w swojej grupie zajął miejsca trzecie oraz drugie, plasuje na czwartej pozycji. To samo miejsce zajmuje Dziarnowska, która najpierw była czwarta, a następnie najlepsza. Udanego rozpoczęcia regat nie miała Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa). Nasza brązowa medalistka igrzysk z Londynu, po tym jak dwukrotnie zajęła siódme miejsce, jest obecnie czternasta. Dobrze zaprezentowała się także Agnieszka Bilska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która mijała linię mety jako czwarta oraz piąta i w klasyfikacji generalnej początkowo była ósma. Jednak później okazało się, że została ukarana dyskwalifikacją w drugim wyścigu i zajmuje dopiero trzydzieste piąte miejsce. Dwudziestą trzecią pozycję zajmuje Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) po miejscach czternastym oraz dziesiątym.

W rywalizacji mężczyzn pierwszą trójkę tworzą reprezentant Izraela Nimrod Mashiah, Tom Squires z Wielkiej Brytanii (obaj wygrali po dwa wyścigi) oraz Francuz Thomas Goyard (miejsca 2. i 2.). Wśród kobiet na prowadzeniu są Rosjanka Olga Masliwiec i Noy Drihan z Izraela (obie zajęły miejsca 1. i 3.), a za nimi znajduje się reprezentantka Stanów Zjednoczonych Marion Lepert (miejsca 2. i 2.).

Dobrze hiszpańskie zawody rozpoczęły także przygotowujące się do tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice) w klasie 470. Reprezentantki Energa Sailing Team Poland dwukrotnie były w poniedziałek czwarte i w całych regatach plasują się na wysokiej szóstej pozycji. Czterdzieste piąte są Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) - miejsca 26. i 22., a tuż za nimi plasują się Antonina Marciniak i Weronika Janc (23. i 25.).

Prowadzą ex aequo reprezentantki Wielkiej Brytanii Amy Seabright i Anna Carpenter oraz aktualne mistrzynie Europy Tina Mrak i Veronika Macarol ze Słowenii (obie załogi zajęły miejsca 2. i 1.), a na trzeciej pozycji znajdują się Brazylijki Fernanda Oliveira i Ana Barbachan (miejsca 1. i 2.).

W rywalizacji mężczyzn trzydzieste drugie miejsce zajmują Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin, Wojskowe Centrum Szkolenia Sportowego) - miejsca 18. i 17., na pięćdziesiątej ósmej pozycji są Marcin Urbański i Paweł Krysiak (KS Spójnia Warszawa) - miejsca 28. i 28., a trzynaście miejsc dalej plasują się zawodnicy Bazy Mrągowo, Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz (miejsca 34. i 35.). Pierwsi są Amerykanie Stu Mcnay i Dave Hughes oraz Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan (obie załogi wygrały po dwa wyścigi), a trzecią pozycję zajmują Szwedzi Anton Dahlberg Dahlberg i Fredrik Bergstroem (miejsca 3. i 2.).

Na Majorce w klasie Finn oraz Laser Radial polscy zawodnicy walczą o kwalifikację olimpijską, której nikomu z naszych żeglarzy w tych klasach nie udało się do tej pory zdobyć. Wśród finnistów najlepiej radzi sobie Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), który po miejscach trzydziestym czwartym oraz dziewiętnastym jest dwudziesty szósty. Jest to na razie piąte miejsce wśród państw walczących o przepustkę do Rio, a może ją zdobyć tylko jeden kraj.

Dwukrotnie linię mety na czterdziestej szóstej pozycji mijał Miłosz Wojewski (SEJK "Pogoń" Szczecin) i takie samo miejsce zajmuje w klasyfikacji generalnej. Tuż za nim znajduje się zawodnik klubu UKS FIR Warszawa Michał Jodłowski (miejsca 43. i 52.). Cztery pozycje dalej plasuje się jego klubowy kolega, aktualny mistrz Polski Mikołaj Lahn, który dwa razy zameldował się jako pięćdziesiąty zawodnik w stawce. Pięćdziesiąty dziewiąty jest Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) - miejsca 60. i 53., a sześćdziesiątą szóstą pozycję zajmuje reprezentujący UKŻ Wiking Toruń Sebastian Kalafarski (miejsca 66. i 63.). Prowadzi mistrz świata Giles Scott z Wielkiej Brytanii przed Norwegiem Andersem Pedersenem oraz reprezentantem Nowej Zelandii Joshem Juniorem.

W klasie Laser Radial kwalifikację olimpijską wywalczyć mogą dwa kraje. Jednak na chwilę obecną dwudzieste czwarte miejsce, a czwarte wśród państw starających się o wyjazd do Rio, zajmuje Agata Barwińska (MOS SSW Iława). Polska zawodniczka zajęła w swojej grupie miejsca trzynaste oraz jedenaste. Pierwszą pozycję zajmuje mistrzyni świata Anne-Marie Rindom z Danii, która wygrała dwa poniedziałkowe wyścigi. Druga jest Francuzka Pernelle Michon (miejsca 3. i 2.), a punkt za nią znajduje się Alison Young (miejsca 1. i 5.) z Wielkiej Brytanii.

W klasie 49er dwudzieste piąte miejsce zajmują Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy w swojej grupie najpierw dwa razy dopływali na dwunastej pozycji, a w trzecim wyścigu zajęli ósme miejsce. Trzydziestą drugą lokatę zajmują przedstawiciele klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (miejsca 15., 8., i 24.). Prowadzą Irlandczycy Ryan Seaton i Matt Mcgovern (miejsca 8., 2. i 1.), drudzy są Hiszpanie Diego Botin i Iago Lopez (miejsca 1., 3. i 3.), a trzecią pozycję zajmują reprezentanci Austrii Nico Delle Karth i Nikolaus Resch (miejsca 10., 1. i 3.). Jest też jedna załoga w żeńskim odpowiedniku czyli klasie 49erFX, ale siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) nie pojawiły się tego dnia na starcie.

Do Palma de Mallorca nie przyjechali pływający w klasie Laser Kacper Ziemiński (SEJK "Pogoń" Szczecin), mistrzowie świata w klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) oraz nasze dwie najlepsze załogi w klasie 49er, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn). Oprócz tych ostatnich wszyscy przygotowują się do igrzysk w Rio de Janeiro i mają inny program treningowy. Z kolei Tomasz i Jackiem pomagają w olimpijskich przygotowaniach Łukaszowi i Pawłowi, dlatego także nie są obecni na tych regatach.

Hiszpańskie zawody potrwają do soboty 2 kwietnia.

Maciej Frąckiewicz z Palma de Mallorca

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×