Za nami żeglarskie mistrzostwa Polski, Klepacka i Furmański ponownie najlepsi w klasie RS:X

Zofia Klepacka i Radosław Furmąński zostali w Pucku mistrzami Polski w klasie RS:X. W klasie Laser triumfował Kacper Ziemiński, a w Laserze Radialu juniorek wygrała Wiktoria Gołębiowska. Zawodnicy ścigali się także w klasach 420, 29er i Hobie Cat 16.

Maciej Frąckiewicz
Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X

Pierwsza część mistrzostw Polski klas olimpijskich i nieolimpijskich seniorów oraz juniorów przeszła do historii. Niedziela, która była ostatni dniem rywalizacji na wodach Zatoki Puckiej, przywitała zawodników solidnym wiatrem, co pozwoliło rozpocząć ściganie o planowanej godzinie i sprawnie przeprowadzić wszystkie wyścigi.

W windsurfingowej klasie RS:X w kategorii mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca między trzema zawodnikami. Po trzech niedzielnych wyścigach formuły normalnej prowadził Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który dwie wygrane przedzielił miejscem czwartym. Tyle samo punktów miał nasz mistrz świata Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który tego dnia był trzeci, szósty oraz drugi. Natomiast trzy punkty za nimi znajdował się broniący tytułu, reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), po tym jak tego dnia był drugi i dwa razy trzeci. O wszystkim miał zatem zadecydować wyścig medalowy dla pierwszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej. Tam wszystkich pokonał Furmański, który zaryzykował i popłynął w inną stronę niż jego rywale w walce o zwycięstwo, wygrywając wyścig medalowy. Tym samym powtórzył sukces z zeszłego roku, ale wtedy nie startowali Tarnowski i Myszka więc teraz ten tytuł smakuje jeszcze lepiej. Paweł Tarnowski w wyścigu medalowym przypłynął szósty, co dało mu na koniec regat srebrny medal, a Piotr Myszka był dopiero dziewiąty i zatrzymał się na trzeciej lokacie.

Wśród kobiet podczas niedzielnych startów nadal dobrą formę prezentowała Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która dopływała trzecia, pierwsza oraz druga i nad drugą w klasyfikacji Kamilą Smektałą (YKP Warszawa) - miejsca 2., 3. i 1. - miała osiem punktów przewagi przed decydującym wyścigiem. Natomiast kolejne osiem punktów dalej znajdowała się Maja Dziarnowska z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 1., 4. i 3.). W wyścigu medalowym najlepsza była Dziarnowska, ale tuż za nią linię mety minęły Klepacka i Smektała więc końcowa kolejność pierwszych trzech zawodniczek nie uległa zmianie. To oznacza, że brązowa medalistka igrzysk w Londynie Zofia Klepacka nadal może szczycić się tym, że ani razu nie zajęła w mistrzostwach Polski miejsca innego niż pierwsze. Tuż za podium uplasowała się aktualna mistrzyni świata Małgorzata Białecka z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 4., 2., 5. i 4.).

W olimpijskiej klasie Laser prowadzenie po dwóch niedzielnych, zwykłych wyścigach utrzymał zawodnik Volvo Youth Sailing Team Poland Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który dwa razy minął linię mety drugi. Trzecie i czwarte miejsce zajął w tych biegach wicelider, broniący tytułu, jego klubowy kolega Kacper Ziemiński, który w sobotę poinformował o zakończeniu kariery. On tracił do Rodziewicza cztery punkty. Z kolei sześć punktów dalej znajdował się kolejny żeglarz szczecińskiego klubu, Tadeusz Kubiak (6. miejsce i UFD-falstart). Ostatecznie Ziemiński wygrał wyścig medalowy i na koniec profesjonalnej kariery zdobył piąty z rzędu oraz piąty ogólnie tytuł mistrza Polski. Rodziewicz przypłynął dopiero siódmy i spadł z pozycji pierwszej na trzecią. Srebrny medal wywalczył z kolei Kubiak, który tego dnia był drugi. Niestety po dwóch sobotnich falstartach do pierwszej dziesiątki nie dostał się Maciej Grabowski (YK Stal Gdynia), pomimo że zajął miejsca piąte i pierwsze. Dało mu to awans z pozycji osiemnastej na trzynastą.

- To był najciężej wywalczony tytuł mistrza Polski. Po pierwszej halsówce kolejność się już mniej więcej poukładała. Natomiast po drugim kursie na wiatr objąłem prowadzenie i nie oddałem go już do końca - powiedział Kacper Ziemiński.

W Laserze Radialu juniorek jak i w pozostałych klasach nie było wyścigu medalowego. Dominację potwierdziła kolejna zawodniczka z grupy żeglarzy wspieranych przez firmę Volvo, mistrzyni Europy juniorek Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która w niedzielę wygrała dwa wyścigi i ukończyła regaty z dorobkiem sześciu zwycięstw w ośmiu wyścigach. Srebrny medal wywalczyła Katarzyna Harc z TS Kuźnia Rybnik (miejsca 2. i 4.), a na na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Stawiarska z AZS UW Warszawa (miejsca 4. i 5.).

W nieolimpijskiej klasie 420 liczyły się tylko dwie załogi. Górą okazali się Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława/MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), którzy podczas ostatniego dnia rywalizacji wygrali dwa wyścigi, zapewniając sobie złote medale. Prowadzący przez dwa dni Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS 2 Warszawa), najpierw zajęli tego dnia miejsce drugie, a później zostali złapani na falstarcie i ostatecznie stracili do zwycięzców trzy punkty. Skład podium uzupełnili Kacper Paszek i Bartosz Reiter z klubu OKŻ Olsztyn (miejsca 3. i 5.). Najlepszą żeńską załogą zostały siostry Barbara i Hanna Dzik Hanna Dzik (YKP Gdynia). One w pierwszym niedzielnym wyścigu były ósme, a później drugie i w ogólnej klasyfikacji uplasowały się na czwartej pozycji. Hanna również należy do młodzieżowej ekipy Volvo.

Tak samo jak zwycięzcy klasy 29er Mikołaj Staniul oraz Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia), którzy w niedzielę wygrali dwa wyścigi, a w jednym nie wystartowali i drugą ekipę wyprzedzili o dziesięć punktów. Drugą pozycję zajęli ich klubowi koledzy Adam Głogowski i Jakub Sztorch (miejsca 5., 4. i 1.), a z brązowego medalu cieszyli się kolejni żeglarze klubu YKP Gdynia, Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (miejsca 3., 2. i 3.). Piątą lokatę zajęły najlepsze z dziewczyn, Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska z JKW Poznań (miejsca 6., 8. i 4.).

Na dwuosobowych katamaranach Hobie Cat 16 ścigają się tylko zawodnicy z klubu UKS Navigo Sopot. W tej kategorii poza zasięgiem rywali byli kolejni reprezentanci Teamu Volvo Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, którzy tego dnia zajęli miejsca pierwsze, trzecie oraz piąte i ukończyli zawody z ośmioma wygranymi wyścigami na dziesięć. Drugą pozycję dopiero w ostatni dzień zapewnili sobie Zuzanna Szadziul i Wojciech Kaczmarek (miejsca 2., 1. i 2.), spychając na trzecią lokatę Maję Nemirę i Szymona Cierzana (miejsca 3. 4. i 3.).

W drugiej części mistrzostw Polski, która w dniach 14-17 września odbędzie się w Górkach Zachodnich w Gdańsku, wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy w klasach 470, 49er, 49erFX, Europa, OK Dinghy, Finn i Laser Radial (seniorzy) oraz RS:X (juniorki i juniorzy) i Laser Radial (juniorzy).

Organizatorem tegorocznych mistrzostw Polski jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.