Polacy z brązowym medalem mistrzostw świata juniorów!

Kacper Paszek i Bartosz Reiter zajęli trzecie miejsce w klasie 420 na Mistrzostwach Świata Juniorów World Sailing, które w dniach 16-20 lipca odbyły się w Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych.

Tomasz Skrzypczyński
Kacper Paszek (z lewej) i Bartosz Reiter (z prawej) Materiały prasowe / Cezariusz Piórczyk / Na zdjęciu: Kacper Paszek (z lewej) i Bartosz Reiter (z prawej)
Piątek był ostatnim dniem Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing i dla każdej klasy zaplanowano tylko po jednym wyścigu, co udało się sprawnie zrealizować. Pogoda dopisywała żeglarzom przez cały czas trwania regat więc wszystko odbywało się sprawnie.

Presję wytrzymali w klasie 420 Kacper Paszek i Bartosz Reiter (Olsztyński Klub Żeglarski), którzy w ostatnim wyścigu zajęli bardzo dobre trzecie miejsce, dzięki czemu utrzymali trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej i mogli cieszyć się z brązowych medali. Z kolei końcowe zwycięstwo już dzień wcześniej zapewnili sobie Joseph Hermus i Walter Henry ze Stanów Zjednoczonych, a na drugim stopniu podium stanęli Australijczycy Otto Henry i Rome Featherstone.

Dobrze spisali się także nasi żeglarze w klasie RS:X. Weronika Marciniak (SKŻ ERGO Hestia Sopot) była w piątek siódma, co dało jej piątą pozycję na koniec regat. Nową mistrzynią została Islay Watson z Wielkiej Brytanii, srebrny medal wywalczyła Nowozelandka Veerle ten Have, a z brązu cieszyła się Giorgia Speciale z Włoch. Natomiast piąty tego dnia był Aleksander Przychodzeń (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i taką też pozycję zajął w całej imprezie. Tutaj również już wcześniej poznaliśmy zwycięzcę i został nim Amerykanin Geronimo Nores, a za nim znaleźli się Włoch Nicolo Renna i Francuz Fabien Pianazza.

Szanse na medal w Laserze Radialu miała Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), ale przypłynęła jedenasta i spadła z pozycji piątej na szóstą. Jeszcze przed ostatnim wyścigiem pewna zwycięstwa w całych regatach była Charlotte Rose ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim i trzecim stopniu podium stanęły Holenderka Emma Savelon i Rosjanka Walerija Łomatczenko. Wśród chłopców z lokaty pięćdziesiątej na pięćdziesiątą pierwszą spadł Łukasz Machowski z MKS Dwójki Warszawa (miejsce 42.). Złotego medalu już w czwartek pewny był Nowozelandczyk Josh Armit. Drugie miejsce zajął Juan Cardozo, a trzeci był Austalijczyk Zac Littlewood.

Niestety w klasie 29er na falstarcie złapane zostały Wiktoria Lehmann i Maja Micińska (YKP Gdynia) i spadły z lokaty dziesiątej na dwunastą. Tu pierwszą trójkę utworzyły Norweżki Pia Andersen i Nora Edland, Berta Puig i Isabella Casaretto ze Stanów Zjednoczonych oraz reprezentantki Rosji Zoja Nowikowa i Diana Sabirowa. Natomiast lokatę dwudziestą na dziewiętnastą zamienili ich klubowi koledzy Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (miejsca 17.). W tej flocie także triumfowali Norwegowie, Mathias Berthet i Alexander Franks-Penty przed Sebem Lardiesem i Scottem Mckenzie’m z Nowej Zelandii oraz Australijczykami Henry’m Larkingsem i Milesem Davey’em.

Dwunaste miejsce na katamaranach klasy Nacra 15 zajęli w piątek Tymoteusz Cierzan oraz Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot) i w efekcie przesunęli się z pozycji dwudziestej na dziewiętnastą. Zdecydowanie zwyciężyli Argentyńczycy Teresa Romairone i Dante Cittadini, a za nimi uplasowali się Włosi Andrea Spagnolli i Giulia Fava oraz Greta Stewart i Tom Fyfe z Nowej Zelandii.

Reprezentacja Polska zajęła piąte miejsce klasyfikacji państw. W gronie 66 krajów zdecydowanie najlepsi okazali się Amerykanie.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki są wspierani także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Corpus Christi zawodników wchodzą Wiktoria Gołębiowska, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska, a także Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka.

Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata World Sailing odbędą się w dniach 14-21 lipca w Gdyni.