Piotr Tarnacki po raz ósmy mistrzem świata!

Piotr Tarnacki oraz Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk (77 Racing) obronili w Świnoujściu tytuł żeglarskich mistrzów świata w klasie Micro. Tarnacki już ósmy raz w karierze cieszył się ze złotego medalu.

Tomasz Skrzypczyński
Piotr Tarnacki z załogą na jachcie klasy Micro Materiały prasowe / Na zdjęciu: Piotr Tarnacki z załogą na jachcie klasy Micro
W dniach 13-17 sierpnia w ramach Świnoujście Sails Festival 2018 odbyły się mistrzostwa świata w klasie Micro. Na starcie stanęło 25 załóg z 7 krajów.

Pierwszy dzień regat to świetny początek obrońców tytułu, załogi 77 Racing ze sternikiem Piotrem Tarnackim, która wygrała wszystkie trzy wyścigi tego dnia i została liderem. Natomiast we wtorek w pogoń za prowadzącą ekipą ruszyła załoga Rafała Sawickiego, która wygrała dwa wyścigi, dzięki czemu awansowała na drugą pozycję.

Podczas trzeciego dnia rywalizacji odbył się wyścig długodystansowy, w którym najlepszy ponownie okazał się Tarnacki i spółka na jachcie Roca-Volvo, umacniając się na prowadzeniu. Do końca regat odbyły się jeszcze trzy biegi, ponieważ w piątek z powodu braku wiatru nie udało się przeprowadzić ani jednego. Dwa z nich wygrał 77 Racing, a w trzecim był czwarty i obronił tytuł zdobyty przed rokiem.

To ogromny sukces polskiej załogi i sternika Piotra Tarnackiego, dla którego jest to już ósmy tytuł mistrza świata klasy Micro. Trzyosobowa ekipa, którą oprócz Tarnackiego tworzyli także Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk, wygrała łącznie sześć z dziewięciu wyścigów, a do zawodów przygotowywała się pod okiem trenera Jerzego Chodubskiego.

Drugie miejsce w mistrzostwach świata zajęła załoga Rafała Sawickiego, która w trzech wyścigach przypływała na pierwszej pozycji, a na najniższym stopniu podium stanęła rosyjska ekipa ze sternikiem Władimirem Bażenowem.

W niższej, teoretycznie wolniejszej kategorii Racer, po pierwszych dniach na czele widniała łotewska załoga Vladimira Smolakova przez Maciejem Grodzkim i Laurentem Meunierem z Francji. Jednak w kolejnych dniach najrówniej zaczęła pływać szczecińska ekipa Bartosza Piotrowskiego, wysuwając się na czoło. Korzystając z niestabilnych wyników konkurentów zbudowała sobie komfortową przewagę, którą utrzymała do końca regat, wygrywając kategorię Racer jednocześnie zajmując 10. miejsce w klasyfikacji Open. Drugie miejsce zajął Meunier, a na najniższy stopień podium wskoczył w ostatniej chwili Janusz Olszewski na POL66 Bakoma.

W kategorii Cruiser, czyli najcięższych jachtów klasy Micro, rywalizację zdominowali włosi na jachcie ITA80, prowadząc od pierwszego dnia ze sporą przewagą. Co ciekawe, byli w stanie nawiązać równorzędną walkę z szybszymi jachtami w wyższych kategoriach i w efekcie zakończyli regaty na 9. miejscu w klasyfikacji Open i zdobywając złoty medal w swojej kategorii. Srebrny medal trafił do Rosjan z RUS110 ze sternikiem Genadim Swistunowem a brązowy do Polaków z POL133 Auto Podlasie w składzie Marcin Pietrzak, Łukasz Paszko i Marek Chruściel.