Mistrzostwa świata, które zdominowaliśmy. Czas na ich nową odsłonę, choć faworytami znów są... Polacy

Żużlowe Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów, od tego sezonu pod szyldem SGP2, w piątek rozpoczną się w Pradze. Wystąpi aż pięciu Polaków, którzy należą do faworytów całego cyklu. Zresztą w tym czempionacie nasi juniorzy dominują od lat.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Jakub Miśkowiak WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Jakub Miśkowiak
Sezon 2022 będzie pierwszym, w którym Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów wejdą w nową odsłonę, choć sam format (ponownie odbędą się trzy turnieje finałowe) i zasady punktacji nie uległy zmianie. SGP2 - bo tak brzmi od tego roku oficjalna nazwa mistrzostw, utożsamiana jest z tą seniorów, do których czołowi młodzieżowcy globu zostali teraz niejako "podłączeni".

Inauguracja tegorocznego czempionatu do lat 21 odbędzie się bowiem w piątek w Pradze, gdzie dzień później do jazdy w Grand Prix Czech przystąpią najlepsi zawodnicy na świecie. Druga runda odbędzie się w sierpniu w Cardiff (tam juniorzy pojadą po seniorów), a trzecia decydująca na koniec września w Toruniu (podobnie jak teraz dzień przed SGP). To nowość i efekt działań Discovery Sports Events, czyli promotora posiadającego od tego roku prawa do organizacji turniejów rangi mistrzostw świata w sporcie żużlowym.

Od czasu pierwszej edycji, która miała miejsce w 1977 roku, zdobyli aż 37 krążków: 15 złotych, 14 srebrnych i 8 brązowych. W samym XXI wieku pierwsze miejsce zajmowali aż 13 razy. Nikt nie może się równać z nimi pod tym względem. Reprezentanci Polski, bo o nich jest tutaj mowa, w tej rywalizacji stali się z biegiem lat prawdziwą potęgą, choć przecież do czasu pierwszego tytułu, który w 1996 roku zdobył Piotr Protasiewicz, przez długie lata tylko raz udało stanąć się naszemu rodakowi na podium. W 1989 drugi był Piotr Świst.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Smektała o swoich występach: "Szału nie ma"

W stolicy Czech do obrony mistrzostwa przystąpi - a jakżeby inaczej - nasz rodak. Przed rokiem najlepszy okazał się Jakub Miśkowiak, który po obecnym sezonie kończy wiek juniora. Ma więc szansę dołączenia do bardzo ścisłego grona zawodników mających dwa złote medale w IMŚJ. A tego dokonali tylko: Rosjanin Emil Sajfutdinow, Australijczyk Darcy Ward oraz Polak Maksym Drabik. Dwaj pierwsi czynili to raz po raz, więc 21-latek może być trzecim, który obroni koronę.

Podium IMŚJ 2021, od lewej: Mads Hansen (II m.), Jakub Miśkowiak (I m.), Wiktor Lampart (III m.) Podium IMŚJ 2021, od lewej: Mads Hansen (II m.), Jakub Miśkowiak (I m.), Wiktor Lampart (III m.)
Wśród faworytów tegorocznej edycji znajduje się jednak więcej Biało-Czerwonych. Spośród czterech pozostałych trzech notuje w PGE Ekstralidze lepsze wyniki od Miśkowiaka. Ostatnimi czasy w świetnej formie znajduje się Mateusz ŚwidnickiWiktor Lampart po brązie chciałby wspiąć na szczyt, a przecież jest jeszcze Mateusz Cierniak. Wszystkich łączy fakt, że tworzą oni dwa najlepsze duety ligi, startując dla klubów z Częstochowy i Lublina.

Piątym z Polaków w obsadzie stałych uczestników SGP2 jest ten najmłodszy. Zaledwie 17-letni Wiktor Przyjemski to najlepszy młodzieżowiec eWinner 1. Ligi. Doświadczenie na scenie międzynarodowej ma on jeszcze nieduże, ale i jego nie można tutaj skreślać. Drzemie w nim duży talent i fakt, że raczej więcej par oczu będzie - przynajmniej z początku - skierowanych na jego starszych, wyżej wymienionych, kolegów.

Najgroźniejsi rywale naszych juniorów? Przede wszystkim Francis Gusts, a więc rewelacyjny Łotysz, który jest na ten moment zawodnikiem numer jeden w 2. Lidze Żużlowej. Inna warta szerszej uwagi postać to Jan Kvech, który szczególnie u siebie w Pradze powinien być groźny. Kandydatem na rewelację SGP2 może być z kolei Timi Salonen.

Na Stadionie Marketa z "dziką kartą" wystąpi... kobieta. Celina Liebmann ma już za sobą trochę ścigania z mężczyznami, więc uznano, że może ubarwić turniej rangi mistrzostw świata. Każdy punkt Niemki zdobyty na rywalu będzie jednak uznany za sporych rozmiarów niespodziankę.

Lista startowa SGP2 w Pradze:

1. Mateusz Świdnicki (Polska) #108
2. Celina Liebmann (Niemcy) #16
3. Benjamin Basso (Dania) #92
4. Casper Henriksson (Szwecja) #43
5. Mateusz Cierniak (Polska) #842
6. Francis Gusts (Łotwa) #2
7. Jakub Miśkowiak (Polska) #515
8. Wiktor Przyjemski (Polska) #505
9. Petr Chlupac (Czechy) #44
10. Jan Kvech (Czechy) #201
11. Wiktor Lampart (Polska) #47
12. Kevin Juhl Pedersen (Dania) #196
13. Gustav Grahn (Szwecja) #118
14. Timi Salonen (Finlandia) #281
15. Jonas Knudsen (Dania) #408
16. Daniel Klima (Czechy) #717

17. Matous Kamenik (Czechy) #17
18. Bruno Belan (Czechy) #18

Początek turnieju: godz. 19:00
Sędzia: Artur Kuśmierz (Polska)

Kalendarz Speedway Grand Prix 2:

L.p. Termin Państwo Lokalizacja Stadion
1 27 maja Czechy Praga Stadion Marketa
2 14 sierpnia Wielka Brytania Cardiff Principality Stadium
3 30 września Polska Toruń Motoarena im. Mariana Rosego

CZYTAJ WIĘCEJ: UOKiK wymierzy karę polskiej lidze? Była prezes komentuje "Da Cassetta" odchodzi w niepamięć. Kolejny tor znika z żużlowej mapy Europy

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy w 2022 roku cykl SGP2 wygra reprezentant Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×