Żużel. Wiele emocji w finale Srebrnego Kasku. Przyjemski daleko, ale wygrał inny faworyt

W poniedziałek odbył się finał Srebrnego Kasku, a więc rywalizacji zawodników do 21. roku życia. Na liście startowej znalazła się praktycznie cała czołówka polskiej formacji młodzieżowej, na czele z Wiktorem Przyjemskim i Bartłomiejem Kowalskim.

Mateusz Kmiecik
Bartłomiej Kowalski WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Bartłomiej Kowalski
W ubiegłym roku zawody te rozegrano w Ostrowie Wielkopolskim, a o wszystkim zdecydował bieg dodatkowy. Ostatecznie najlepszy okazał się Jakub Miśkowiak, a za nim uplasowali się Kacper Pludra i Wiktor Przyjemski. Ten pierwszy w tym sezonie nie mógł powtórzyć sukcesu, ponieważ skończył wiek juniora. Pozostała dwójka jednak z pewnością należała do grona faworytów poniedziałkowej rywalizacji.

Co ciekawe, dopiero od 1981 roku w turniejach o to trofeum startują zawodnicy do 21. roku życia, ponieważ wcześniej od 1966 roku górna granica wynosiła 23 lata. Co również ważne, dwaj najlepsi z finału Srebrnego Kasku uzyskali przepustkę do eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. W Częstochowie, oprócz Przyjemskiego i Pludry, kandydatami do czołowych miejsc było jeszcze kilku innych uczestników.

Na pewno należał do nich Bartłomiej Kowalski. W tym gronie znajdowali się jeszcze Oskar Paluch, Damian Ratajczak, ale także Jakub Krawczyk i Krzysztof Sadurski. Niespodziewanie już sam początek poniedziałkowego turnieju pokazał, że tak naprawdę wszystko będzie możliwe. Od ostatniego miejsca finał rozpoczęli Przyjemski, Pludra i Krawczyk. "Trójkę" zdobyli za to Kacper Grzelak i Michał Curzytek. Na pierwszej pozycji dojechali również Kowalski i Paluch.

Cała pierwsza seria, chociaż nie obfitowała w mijanki, to przysporzyła kibicom wiele emocji. Cały czas zawodnicy na trasie jechali w niewielkich odległościach i do końca nie było wiadomo, kto i na jakim miejscu dojedzie do mety. Podobnie wyglądały biegi w kolejnej serii, chociaż tym razem na trasie było już kilka zmian pozycji. Poniżej oczekiwań dalej spisywał się reprezentant Abramczyk Polonii Bydgoszcz. Lepiej za to pojechał żużlowiec ZOOleszcz GKM-u Grudziądz.

O tym, jak wyrównane to były zawody, może świadczyć fakt, że po ośmiu wyścigach nie było żadnego niepokonanego zawodnika. Po pięć "oczek" mieli w tym momencie Kowalski, Zieliński i Ratajczak. Na drugim końcu, oprócz wcześniej wspomnianego 17-latka z Bydgoszczy, znajdowali się Karol Żupiński, który jako jedyny nie wywalczył nawet jednego "oczka", Kajetan Kupiec i Krzysztof Sadurski.

W trzeciej serii prędkość w swoim motocyklu odnalazł wychowanek Polonii i zdobył dwa punkty, ale szans na końcowy tryumf już nie miał. Tak samo jak przeciętny tego dnia Jakub Krawczyk oraz wcześniej wspomniany zawodnik Cellfast Wilki Krosno. Wykreowała się za to pięcioosobowa czołówka. Wszystko wskazywało, że o zwycięstwo powalczą Bartłomiej Kowalski, Damian Ratajczak, Oskar Paluch, Denis Zieliński i Mateusz Bartkowiak.

Rzeczywistość jednak szybko zweryfikowała te przypuszczenia. Cały czas bardzo szybki był reprezentant Betard Sparty Wrocław, który jako jedyny z tego grona zwyciężył w czwartej serii, ale reszta pojechała trochę słabiej. To spowodowało, że do walki o podium włączył się Kacper Pludra, a nawet Wiktor Przyjemski, który dopasował się do częstochowskiej nawierzchni i wygrał swój pierwszy wyścig.

Drugie ostrzeżenie w 17. biegu otrzymał Oskar Paluch, zabierając sobie tym samym szansę na zajęcie miejsca na podium. W tej samej gonitwie dwa "oczka" wywalczył Bartłomiej Kowalski, zapewniając sobie zwycięstwo w finale Srebrnego Kasku. W wyścigu 19. wyjaśniło się również, że na podium, obok 21-latka, staną Pludra i Ratajczak. Ta dwójka rywalizowała jeszcze w biegu dodatkowym, który nie tylko decydował o drugiej pozycji, ale także o tym, kto wywalczy miejsce w eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Ostatecznie lepszy okazał się zawodnik Fogo Unii Leszno.

Wyniki:

1. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław) - 13 (3,2,3,3,2)
2. Damian Ratajczak (Fogo Unia Leszno) - 11 +3 (2,3,3,1,2) - 1. miejsce w biegu dodatkowym
3. Kacper Pludra (ZOOleszcz GKM Grudziądz) - 11 +2 (0,3,2,3,3) - 2. miejsce w biegu dodatkowym
4. Oskar Paluch (ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski) - 9 (3,1,3,2,w)
5. Krzysztof Sadurski (Cellfast Wilki Krosno) - 8 (1,0,1,3,3)