Żużel. Polacy poznali ostatnich rywali w finale Drużynowych Mistrzostw Europy do lat 23

W czwartek w niemieckim Stralsund odbyła się Runda Kwalifikacyjna Drużynowych Mistrzostw Europy do lat 23. Do finału, który zaplanowano w lipcu we francuskim Macon, awans uzyskali tylko najlepsi Szwedzi, którzy dosyć pewnie zwyciężyli w turnieju.

Stanisław Wrona
Philip Hellstroem-Baengs WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Philip Hellstroem-Baengs
W zawodach w Stralsund wystąpiły reprezentacje gospodarzy - Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Czech. Zwycięzcy reprezentanci Kraju Trzech Koron awansowali do turnieju finałowego, który odbędzie się 22 lipca w Macon. Tam wcześniej rozstawione zostały już trzy reprezentacje - Polska, Dania oraz Francja.

W czwartkowych zawodach Szwedzi wygrali zdobywając łącznie 38 punktów. Co ciekawe, na prowadzenie wyszli oni dopiero po 14. wyścigu, dzięki świetnej końcówce pokonali jednak drugich Czechów różnicą dziewięciu punktów. Na trzecim miejscu uplasowali się Brytyjczycy (28), a ostatnią pozycję zajęli Niemcy (25).

Najskuteczniejszym zawodnikiem triumfatorów ze Szwecji był żużlowiec Texom Stali Rzeszów Philip Hellstroem-Baengs, który przy swoim nazwisku zapisał 12 punktów. W czeskiej ekipie minimalnie lepszy okazał się startujący w ROW-ie Rybnik Jan Kvech (13), najskuteczniejszym Brytyjczykiem był z kolei Tom Brennan z H. Skrzydlewska Orła Łódź (10), a najwięcej punktów dla niemieckiej ekipy zdobył Norick Bloedorn, występujący w Trans MF Landshut Devils (10). Żadnego "oczka" nie zdobyła jedyna kobieta w stawce, startująca w U24 Ekstralidze w barwach gorzowskiej Enea Stali - Celina Liebmann.

Runda Kwalifikacyjna Drużynowych Mistrzostw Europy do lat 23 - Stralsund, 18 maja 2023: