Skandynawowie na czele. Zobacz klasyfikację narodów IMŚ

W klasyfikacji narodów Indywidualnych Mistrzostw Świata znajduje się 11 państw. Na jej czele są Szwedzi, którzy mogą się w sumie pochwalić aż 38 medalami.

Mateusz Makuch
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski

Przodownictwo Szwedzi zawdzięczają 12 zawodnikom, którzy w rozpoczynającej się w 1936 roku historii Indywidualnych Mistrzostw Świata sięgali po medale. Naturalnie niekwestionowanym liderem jest Tony Rickardsson, sześciokrotny mistrz globu. W sumie w swoim dorobku posiada on 11 "krążków". Tyle samo wywalczył Ove Fundin. Łącznie szwedzcy żużlowcy zdobyli 14 złotych i 14 srebrnych medali. Dorobek ten został okraszony dziesięcioma "brązami". Po raz ostatni zawodnik z kraju Trzech Koron na podium IMŚ stał w 2011 roku. Był nim Andreas Jonsson, który sięgnął wówczas po srebro.

Drugą nacją w klasyfikacji pod względem liczby zdobytych medali są Brytyjczycy, którzy wywalczyli ich 36, ale w tabeli znajdują się dopiero na czwartym miejscu, bowiem wyprzedzają ich Duńczycy i Nowozelandczycy ze względu na lepszy bilans złotych medali. Na rezultat Wielkiej Brytanii złożyła się też największa liczba zawodników - aż 25. Z kolei dla porównania dla trzeciej Nowej Zelandii 26 "krążków" zdobyła raptem czwórka żużlowców. Lwia część to oczywiście efekt dominacji Ivana Maugera oraz Barry'ego Briggsa. Obaj zgromadzili po 10 medali IMŚ.

Czwarty mistrzowski tytuł w karierze Grega Hancocka zdobyty w sobotę w Melbourne umocnił pozycję Stanów Zjednoczonych na piątym miejscu w klasyfikacji narodów. "Herbie" jest też najlepszym amerykańskim żużlowcem w historii. Ma 4 złote, 2 srebrne oraz 3 brązowe medale, co daje mu łącznie 9 "krążków". W sumie żużlowcy z USA wywalczyli 26 medali IMŚ.

Polska jest siódma. Bartosz Zmarzlik sięgając po brązowy medal na Etihad Stadium zapisał się jako dziewiąty zawodnik znad Wisły, który stanął na podium IMŚ. Największy wkład w dorobek Biało-Czerwonych ma naturalnie Tomasz Gollob (7 medali, w tym złoty).