Czy Bartosz Zmarzlik dogoni Edwarda Jancarza? Do legendy jeszcze sporo mu brakuje

Zdobywając brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata, Bartosz Zmarzlik przeszedł do historii. Przed 21-letnim zawodnikiem stoi jeszcze cała kariera. Czy uda mu się w tym czasie dogonić największą gorzowską legendę, Edwarda Jancarza?

Krzysztof Wesoły
Piotr Świst WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Piotr Świst

W sobotę Bartosz Zmarzlik zajął trzecie miejsce w kończącym sezon Grand Prix Australii i rzutem na taśmę awansował na podium całego cyklu. Gorzowianin dokonał tego w wieku 21 lat, co sprawia, że został jedenastym juniorem, który dołączył do swojej kolekcji medal indywidualnych mistrzostw świata.

Gorzowskim fanom od razu na myśl przychodzi historia Edwarda Jancarza, który w 1968 roku, mając 22 lata, także został drugim wicemistrzem świata. Młody wychowanek Stali Gorzów po przejściu bardzo wymagającego systemu kwalifikacji otrzymał promocję do finału w Goeteborgu i 6 września na legendarnym stadionie Ullevi ustąpił miejsca jedynie wielkim Ivanowi Maugerowi oraz Barry'emu Briggsowi. W biegu dodatkowym o trzecie miejsce "Eddy" pokonał Gienadyja Kurylenkę.

W kolejnych latach Jancarz regularnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Razem z kadrą narodową raz został Drużynowym Mistrzem Świata, choć dorzucił też kilka medali z innego kruszcu - nie tylko w DMŚ, ale także w popularnych wówczas Mistrzostwach Świata Par.

Międzynarodowa kolekcja Zmarzlika jest o wiele większa. Za czasów Jancarza nie rozgrywano tylu znaczących turniejów juniorskich, a właśnie w tych 21-latek z Gorzowa święcił w ostatnich latach największe sukcesy. Młodzieżowa reprezentacja ze Zmarzlikiem w składzie czterokrotnie zdobywała Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów a także dwukrotnie Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów. Sam zawodnik do swojego dorobku dorzucił indywidualne tytuły na arenie europejskiej i światowej. Jeśli jednak chodzi o te najważniejsze krążki, w seniorskiej rywalizacji, Zmarzlikowi do Jancarza jeszcze trochę brakuje.