El. SEC: awans Szczepaniaka, pech Protasiewicza

Kim Nilsson, Nicolai Klindt, Mateusz Szczepaniak i David Bellego wywalczyli we francuskim Lamothe-Landerron awans do SEC Challenge. Poza czołówką znalazł się Piotr Protasiewicz, który w biegu ostatniej szansy przyjechał drugi.

Krzysztof Wesoły
Zawodnik Speedway Wandy Kraków WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Zawodnik Speedway Wandy Kraków

Turniej w Lamothe-Landerron uzupełnił zaplanowany na 20 maja SEC Challenge ostatnią czwórką zawodników. Po dwudziestu wyścigach awans do finału eliminacji IME uzyskało trzech najlepszych żużlowców. Następnie rozegrano bieg ostatniej szansy, w którym pojechali uczestnicy z miejsc 4-7. Zwycięzca tej rywalizacji został czwartym szczęśliwcem, który w drugiej połowie maja wybierze się do Chorwacji.

Zdecydowanymi faworytami w walce o miejsca premiowane awansem byli Polacy - Piotr Protasiewicz i Mateusz Szczepaniak. Obsada francuskiej eliminacji nie rzucała na kolana i mało kto wyobrażał sobie, że nasi reprezentanci będą mieć jakiekolwiek problemy z uzyskaniem przepustek do Gorican.

Tymczasem Polacy musieli toczyć na francuskiej ziemi wyrównane boje z rywalami, którzy też mieli ogromną ochotę na awans do Challenge'u. Szczepaniak swój pierwszy bieg wygrał dopiero w czwartej serii. Protasiewicz z kolei skomplikował sobie sytuację upadkiem w swoim drugim wyścigu, który właściwie pozbawił go marginesu błędu. Dodatkowo porażka z Nicolaiem Klindtem w czternastej odsłonie zepchnęła go na siódmą pozycję - ostatnią, jaka pozwalała myśleć o promocji do chorwackiego finału eliminacji.

Końcówka była udana tylko dla Szczepaniaka, który po biegu dodatkowym zajął w całym turnieju 2. miejsce. Tak naprawdę nie musiał się w nim nawet ścigać, bo do rywalizacji nie stanął Klindt. Protasiewicz z kolei poległ w biegu ostatniej szansy z bardzo dobrze dysponowanym Davidem Bellego. Wcześniej udział w tym turnieju zapewnili sobie Przemysław Pawlicki, Adrian Miedziński i Kacper Gomólski. Rezerwowym będzie zaś Janusz Kołodziej.

Wyniki:
1. Kim Nilsson (Szwecja) - 14 (2,3,3,3,3)
2. Mateusz Szczepaniak (Polska) - 12 (2,2,2,3,3)
3. Nicolai Klindt (Dania) - 12 (3,2,1,3,3)
4. David Bellego (Francja) - 11 (3,3,2,3,d) + 1. miejsce w biegu ostatniej szansy
---
5. Piotr Protasiewicz (Polska) - 11 (3,w,3,2,3) + 2. miejsce w biegu ostatniej szansy
6. Nikolaj Busk Jakobsen (Dania) - 11 (2,3,3,2,1) + 4. miejsce w biegu ostatniej szansy
7. Mathieu Tresarrieu (Francja) - 10 (0,3,3,2,2) + 3. miejsce w biegu ostatniej szansy
8. Tobias Kroner (Niemcy) - 9 (3,2,1,1,2)
9. Hynek Stichauer (Czechy) - 7 (0,1,2,2,2)