Żużel na ucho. Mecze Betard Sparty nadal z audiodeskprypcją

Po raz kolejny na wszystkich domowych meczach Betardu Sparty Wrocław w 2018 roku będzie dostępna specjalna relacja dla niewidomych i niedowidzących kibiców. Z usługi skorzystają też osoby głodne wiedzy o żużlu.

Dawid Borek
Dawid Borek
Maksym Drabik i Andrzej Lebiediew WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Maksym Drabik i Andrzej Lebiediew.
Betard Sparta Wrocław była pierwszym klubem w PGE Ekstralidze, który wprowadził na stadion audiodeskrypcję. Kibice z dysfunkcją wzroku mogli słuchać dopasowanej do ich potrzeb radiowej relacji już w 2014 roku. Usługa była również dostępna rok później, dopóki nie zamknięto na czas remontu Stadionu Olimpijskiego. W 2017 roku, po powrocie żużlowców Betardu Sparty Wrocław na wyremontowany Nowy Olimpijski, wróciła też audiodeskrypcja i tak będzie również w sezonie 2018.

Kibice we Wrocławiu usługę i zalety audiodeskrypcji znają doskonale. Dzięki Fundacji "Katarynka" jest ona dostępna na wrocławskich arenach sportowych od 2012 roku. - Największą popularnością wśród kibiców z niepełnosprawnością wzroku cieszy się piłka nożna i żużel. Swoich fanów ma też jednak siatkówka czy koszykówka. Na mecze z audiodeskrypcją bardzo chętnie przychodzi też młodzież z ośrodka szkolno-wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej oraz fani zrzeszeni w Stowarzyszeniu "Klub Kibiców Niepełnosprawnych" - mówi Justyna Mańkowska z Fundacji "Katarynka".

To specjalny rodzaj relacji, w sposób obrazowy opisujący to, co dzieje się na boisku, parkiecie, czy torze, tak by osoby, które tego nie widzą czy niedowidzą, mogły sobie to dokładnie wyobrazić. W przypadku żużlowej rywalizacji szczegółowo opisywany jest każdy bieg, ale także cały rytuał startowy, szukanie ścieżek, ostatnie sprzętowe poprawki przed startem czy kolory kasków oraz kevlarów. Żużel ze swoim naturalnym hałasem i specyficznym zapachem już jest niezwykle atrakcyjny dla kibiców, którzy mają problemy ze wzrokiem lub są niewidomi. Dzięki radiowemu opisowi, mogą oni w pełni przeżywać emocje na Nowym Olimpijskim i dopingować swoje drużyny podczas zawodów.

- Podkreślamy, że to usługa nie tylko dla kibiców żużla z dysfunkcją wzroku. Jest to też duże ułatwienie dla każdego kibica, który dopiero poznaje żużel, przychodzi na nasz mecz po raz pierwszy. Komentatorzy prowadzący relację audiodeskrypcyjną z pewnością pomogą takiemu kibicowi zrozumieć i dobrze odczytać to co dzieje się na torze - wyjaśnia Adrian Skubs z  wrocławskiego klubu. - W poprzednim sezonie udało mi się namówić kilku moich znajomych, bo po raz pierwszy przyszli na mecz Betard Sparty Wrocław. Zachęciłem ich do skorzystania z audiodeskrypcji i po zawodach przyznali, że to świetne rozwiązanie dla początkujących fanów czarnego sportu -dodaje Skubis.

Jak to działa? To proste. Wystarczy mieć ze sobą przenośne radio lub telefon wyposażony w tuner ustawiony na 97,0 FM i słuchawki. Relacja będzie startować wraz z rozpoczęciem oficjalnej prezentacji drużyn przed zawodami i kończyć się po ostatnim biegu. Mecze będą relacjonować dziennikarze i audiodeskryptorzy Fundacji "Katarynka": Michał Waszkiewicz i Bartosz Wiśniewski, która jako jedyna w Polsce dostarcza tę usługę na tak szeroką skalę.

ZOBACZ WIDEO Oficjalne promo 2018 PZM Warsaw FIM SGP of Poland


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy podobne relacje powinien przeprowadzać każdy klub PGE Ekstraligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×