Żużel. Zanim nastała era IMŚ. Najlepsi zawodnicy rywalizowali w Star Riders' Championship

Zanim nastała era Indywidualnych Mistrzostw Świata czołowi zawodnicy rywalizowali w zawodach Star Riders' Championship. Nikomu nie udało się zwyciężyć więcej niż raz.

Mateusz Kozanecki
Vic Huxley Getty Images / S&G / Na zdjęciu: Vic Huxley
W 1928 roku legendarny Johnny Hoskins zdecydował się przenieść z Antypodów do Europy, gdzie zajął się promowaniem żużla. Zaledwie rok później powołano do życia regularne rozgrywki ligowe na brytyjskich torach. Przeprowadzono także pierwszą edycję Knockout Cup.

Nie myślano wówczas jeszcze o organizacji Indywidualnych Mistrzostw Świata. Poprzednikiem tej rywalizacji były turnieje Star Riders' Championship, zorganizowane dzięki poczytnemu brytyjskiemu czasopismu "The Star".

Wszystkie edycje Star Riders' Championship przeprowadzone zostały na stadionie Wembley w Londynie, tym samym, który gościł później uczestników IMŚ. W 1929 roku zmagania toczyły się w dwóch grupach: brytyjskiej i zamorskiej. Podyktowane to było dużymi różnicami w umiejętnościach - Australijczycy i Amerykanie prezentowali wówczas wyższy poziom.

Co ciekawe, w początkowej edycji wyścigi toczyły się w dwuosobowej obsadzie. Triumfator biegu przechodził do kolejnej fazy. Po zwycięstwo sięgnęli Roger Frogley (Anglia) oraz Frank Arthur (Australia).

To zmieniło się już od roku 1930. Zrezygnowano z podziału na grupy, a pod taśmą ustawiało się po trzech zawodników (w niektórych edycjach po czterech). W ośmiobiegowym turnieju triumfował Australijczyk Vic Huxley.

Największa rewolucja w formule rozgrywania zawodów przeprowadzona została przed ostatnią edycją, rozegraną w 1935 roku. Wtedy odbył się 20-biegowy turniej z udziałem 16 zawodników. Z kompletem punktów triumfował Frank Charles, a podium uzupełnili Jack Ormston i Max Gresskreutz. Co ciekawe, 13. miejsce zajął Lionel van Praag, który zaledwie rok później został pierwszym mistrzem świata.

Na liście zwycięzców Star Riders' Championship znalazło się łącznie ośmiu zawodników. Wśród nich Anglik Jack Parker - późniejszy wicemistrz świata. W 1949 roku na Wembley Parker przegrał jedynie z Tommy'm Pricem. Historia zawodów dobiegła końca w 1935 roku. W kolejnym sezonie rozpoczęła się trwająca do dziś era IMŚ (od 1995 SGP).

Wyniki Star Riders' Championship:

1929
Grupa zamorska: 1. Frank Arthur (Australia), 2. Vic Huxley (Australia), 3-4. Billy Lamont (USA), 3-4. Sprouts Elder (USA)
Grupa brytyjska: 1. Roger Frogley, 2. Jack Parker, 3. Colin Watson