Ogromna dramaturgia w Togliatti. Ostatni łuk zadecydował o mistrzostwie świata

Upadek i wykluczenie Dmitrija Chomicewicza w biegu finałowym wywrócił do góry nogami czołówkę klasyfikacji generalnej. W wyścigu dodatkowym o złoto Dinar Walejew na ostatnim łuku minął Igora Kononowa i został mistrzem świata w ice speedwayu.

Mateusz Kozanecki
Dinar Walejew WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Dinar Walejew
Przeprowadzenie tegorocznych mistrzostw świata w ice speedwayu długo stało pod znakiem zapytania. W kalendarzu w ogóle nie zaplanowano drużynowego czempionatu, a z powodu pandemii koronawirusa najpierw odwołano rundę kwalifikacyjną w Szwecji, a niedługo później turnieje w Berlinie.

W terminarzu pozostały jedynie zawody w Togliatti. Zamknięte granice i decyzja WADA o wykluczeniu Rosji z imprez mistrzowskich sprawiła, że bardzo długo nie było wiadomo, czy mistrz zostanie wyłoniony.

Ostatecznie zmagania doszły do skutku, choć nie bez problemów. Szwedzi - Niklas i Stefan Svenssonowie nie otrzymali wiz, Johann Weber miał awarię samochodu w drodze do Rosji i musiał wycofać się z zawodów. Z obsady wypadł także Max Niedermaier. Listę startową łatano i do rywalizacji przystąpiło siedemnastu zawodników.

Po raz pierwszy od 2000 roku mistrzostwa składały się tylko z jednych dwudniowych zawodów. 21 lat temu w Assen w takich okolicznościach triumfował Kiriłł Drogalin, przed Franzem Zornem i Władimirem Fadiejewem.

Każdego roku fani ice speedwaya zastanawiają się, czy ktoś będzie w stanie zatrzymać Rosjan. Już pierwszy dzień zawodów w Togliatti pokazał, że będzie to raczej zadanie niewykonalne. Gospodarze w komplecie zameldowali się w biegu finałowym, a na półmetku prowadził Dmitrij Chomicewicz, mistrz świata z 2016 roku.

W niedzielę prym wiodła ta sama czwórka zawodników, co podczas pierwszego turnieju. Szyki próbowali pokrzyżować im Austriacy, a zwłaszcza Harald Simon, który otarł się o finał. Franz Zorn zajął wysokie, szóste miejsce. Najlepszy w fazie zasadniczej był Dinar Walejew, jedyny pogromca Dmitrija Chomicewicza. Awans wywalczyli także Igor Kononow i Daniił Iwanow.

Po pierwszym dniu Chomicewicz miał 20 pkt w klasyfikacji generalnej, Kononow 18, Walejew 16, a Iwanow 14. Niedzielny bieg finałowy mógł mocno zamieszać na pozycjach medalowych - każde rozstrzygnięcie było możliwe, włącznie ze złotym krążkiem Daniiła Iwanowa, w przypadku korzystnego dla niego wyniku.

Finałowy bieg był niezwykle dramatyczny. Cała czwórka jechała blisko siebie, a na drugim łuku upadł Dmitrij Chomicewicz. Został wykluczony z powtórki, co praktycznie pozbawiło go szans na złoto. Ostatecznie musiał zadowolić się trzecią lokatą.

Walka o mistrzostwo miała się rozstrzygnąć pomiędzy dwójką, która nigdy nie zdobyła tytułu. Dinar Walejew zrównał się bowiem punktami z Igorem Kononowem. Po starcie prowadził Walejew, ale jego rywal nie dawał za wygraną. Kononow na drugim łuku trzeciego okrążenia przebił się na czoło stawki, aby na ostatnim łuku... dać sobie wydrzeć mistrzostwo.

Dinar Walejew po raz trzeci w karierze wywalczył medal IMŚ, ale to jego pierwszy tytuł mistrza świata. Kononow został z trzecim srebrnym medalem. To były zawody pełne dramaturgii. Dodajmy, że Walejew to 25. mistrz świata w ice speedwayu, w tym 20. z Rosji (wcześniej ZSRR i WNP).

Punktacja:
1. Dinar Walejew (Rosja) - 14+3 (3,2,3,3,3) - 1. miejsce w finale
2. Igor Kononow (Rosja) - 13+2 (3,2,3,2,3) - 2. miejsce w finale
3. Daniił Iwanow (Rosja) - 13+1 (2,3,3,3,2) - 3. miejsce w finale
4. Dmitrij Chomicewicz (Rosja) - 14+w (3,3,2,3,3) - wykluczenie w finale
5. Harald Simon (Austria) - 11 (1,3,2,3,2)
6. Franz Zorn (Austria) - 9 (1,3,1,2,2)
7. Nikita Tołoknow (Rosja) - 9 (2,2,2,2,1)
8. Markus Jell (Niemcy) - 7 (3,1,1,2,0)
9. Andriej Szyszegow (Rosja, lic. kazachska) - 7 (2,t,3,1,1)
10. Andriej Anisimow (Rosja) - 6 (2,2,0,1,1)
11. Aki Ala-Riihimaki (Finlandia) - 5 (w,1,1,w,3)
12. Lukas Hutla (Czechy) - 4 (1,1,2,w,0)
13. Jasper Iwema (Holandia) - 3 (1,0,1,1,0)
14. Paweł Niekrassow (Kazachstan) - 2 (t,0,0,0,2)
15. Andrej Divis (Czechy) - 2 (0,1,0,0,1)
16. Luca Bauer (Niemcy, lic. włoska) - 0 (0,0,0,0,0)
17. Ilja Kriwonożko (Rosja) - 0 (0,0)

Bieg po biegu:
1. Chomicewicz, Iwanow, Simon, Bauer
2. Walejew, Szyszegow, Zorn, Ala-Riihimaki (w)
3. Kononow, Tołoknow, Hutla, Divis
4. Jell, Anisimow, Iwema, Kriwonożko (Niekrassow - t)
5. Chomicewicz, Kononow, Ala-Riihimaki, Iwema
6. Iwanow, Walejew, Hutla, Niekrassow
7. Simon, Anisimow, Divis, Kriwonożko (Szyszegow - t)