O mistrzostwo świata walczył ze złamaną nogą. O tytuły rywalizował z Polakami

Aby zarobić na pierwszy motocykl, pracował na targu i był praktykantem w firmie paliwowej. Wśród jego licznych sukcesów znajduje się m.in. mistrzostwo... Kuwejtu. Wraz z nim ścigało się czterech jego braci. 24 marca Peter Collins kończy 67 lat.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Peter Collins na prowadzeniu Getty Images / S&G/PA Images / Peter Collins na prowadzeniu
Peter Collins urodził się 24 marca 1954 roku jako najstarszy z szóstki rodzeństwa. Jego rodzina przeniosła się na farmę i to tam rozpoczął swoją przygodę z motocyklami. Jednocześnie pracował na targu i w firmie paliwowej, aby zarobić na swój pierwszy sprzęt.

Szybki debiut

Już jako 16-latek ścigał się na torach trawiastych, a w kolejnym roku został zakontraktowany przez Belle Vue Aces. Aby zebrał cenne doświadczenie, kierownictwo "Asów" wypożyczyło go do Rochdale Hornets.

Już w swoim drugim sezonie jazdy awansował do finału mistrzostw Wielkiej Brytanii, natomiast w 1973 roku znalazł się w finale mistrzostw świata w Chorzowie. Zdobył w nim sześć punktów, a w ostatniej serii startów skorzystał na pechu rywali i dojechał do mety na pierwszej pozycji.

ZOBACZ WIDEO Miał dość mistrzostw świata. Teraz chce wrócić i mówi, że ma najlepszą możliwą motywację

Mistrz świata

Najstarszy spośród pięciu żużlowych braci rozkręcał się z roku na rok. Regularnie kwalifikował się do światowych finałów, a w lidze wyrósł na dominatora. W sezonie 1975 wywalczył 21 kompletów punktów w 39 meczach.

W 1976 roku znów przyszło mu rywalizować na Stadionie Śląskim, jednak tym razem jechał do Polski w roli jednego z faworytów do złota. Około 100-tysięczna publiczność była świadkami jego wielkich popisów. Zaledwie 22-letni Brytyjczyk zdobył 14 punktów, przegrywając tylko raz - w ostatniej serii startów z Ivanem Maugerem.

Do trzech tytułów w Drużynowych Mistrzostwach Świata dołożył w końcu złoto w rywalizacji indywidualnej. Łącznie, biorąc pod uwagę zmagania indywidualne, drużynowe oraz parowe, zgarnął dziesięć mistrzowskich tytułów.

Heroiczna walka

Peter Collins do dziś pozostaje czwartym najmłodszym mistrzem świata. Szybciej po złoto sięgali tylko Peter Craven, Ronnie Moore i Michael Lee - cała trójka dokonała tego w wieku 21 lat.

Złotego medalu bronił na stadionie Ullevi w Goeteborgu. Niedługo przed mistrzostwami doznał złamania nogi. Wypisał się ze szpitala na własne żądanie i choć musiał poruszać się o kulach, podjął wyzwanie i wystartował w zawodach. 13 punktów nie wystarczyło do triumfu. Tym razem górą był Ivan Mauger.

Co ciekawe, jego liczna lista sukcesów obejmuje mistrzostwo kraju, który z żużlem nigdy nie miał wiele wspólnego. Były żużlowiec i promotor Reg Fearman wraz z Misharim Al-Anjarim zorganizował zawody w Kuwejcie, w których udział wzięli czołowi brytyjscy żużlowcy. Peter Collins był bezkonkurencyjny. Drugi był natomiast jego brat, Les.

Poważna kontuzja

Kolejnego poważnego urazu nabawił się w 1981 roku. Podczas wyjazdowego meczu z Cradley Heath's doznał złamania i zwichnięcia lewego ramienia, po czym wycofał się z ligi.

Wrócił jednak w kolejnym sezonie i ścigał się do 29 marca 1987, kiedy odjechał pożegnalne zawody. W ciągu 16 lat jazdy dla Belle Vue Aces zaliczył 562 mecze, w których wywalczył 5301 punktów z 280 bonusami w 2347 wyścigach (za: wwosbackup.proboards.com).

Już po zakończeniu kariery, w 2001 roku, otrzymał order za zasługi dla wyścigów motocyklowych. Na żużlu ścigali się także jego czterej bracia - Les (wicemistrz świata 1982), Phil, Neil oraz Stephen. Swoich sił w tej dyscyplinie próbowali ponadto jego syn Chris i siostrzeniec Aidan, ale bez sukcesów.

Czytaj także:
Kariera przecięta nożem. Na stadionie walczak, poza nim przestępca
Pod tym względem w Poznaniu leżą na łopatkach. Mają pecha, że obok są Leszno i Gniezno

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×