Mundial 2018: tak wyglądała Polska, kiedy ostatni raz byliśmy na MŚ

Krzysztof Gieszczyk

Wydaje się, że od ostatniego występu polskiej kadry na mistrzostwach świata minęło niewiele czasu. Okazuje się jednak, że 12 lat to bardzo długo, o czym zaraz się przekonacie. Zobaczcie, co działo się w 2006 roku.

Katastrofa hali MTK (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
28 stycznia - katastrofa budowlana w Katowicach

To była największa katastrofa tego typu w Polsce. Podczas wystawy gołębi pocztowych zawalił się dach, na którym zgromadziły się wielkie ilości mokrego śniegu. Do tragedii przyczyniły się również błędy konstrukcyjne i wykonawcze. W hali Międzynarodowych Targów Katowickich znajdowało się wtedy 700 osób. Zginęło 65 z nich, ponad 170 było rannych.

W 2009 roku ruszył proces w tej sprawie. Prawomocne rozstrzygnięcie zapadło we wrześniu 2017 roku. Sąd wymierzył kary od 1,5 do 9 lat więzienia pięciu oskarżonym, a cztery osoby zostały uniewinnione. Najsurowszą karę - 9 lat więzienia - wymierzono projektantowi hali, Jackowi J.

[nextpage]

Fot. Twitter
21 marca powstał Twitter
W Polsce prekursorem "ćwierkania" mianował się Eryk Mistewicz, komentator i doradca polityczny, ale kibicom sportowym Twitter kojarzy się bardziej z próbami Shaquille'a O'Neala, byłej wielkiej gwiazdy NBA. Jego wpisy podczas spotkań nieprawdopodobnie rozpropagowały ten sposób komunikacji. Obecnie Twitter wyceniany jest na ok. 15 mld dolarów, choć podczas debiutu na nowojorskiej giełdzie w 2013 roku było to 25 mld.

Niewiele starszy jest Facebook, który w 2006 roku dopiero raczkował, założony dwa lata wcześniej. Polska wersja 12 lat temu jeszcze nie istniała, powstała w 2008 roku. Inny popularny serwis społecznościowy, bez którego celebryci nie wyobrażają sobie życia, jest jeszcze młodszy. Instagram uruchomiono w 2010 roku, ledwie osiem lat temu. Konta na nim posiada ponad 700 mln osób.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Dziennikarz z Senegalu podkreślił mocną stronę swojej kadry. "Możecie mieć kłopoty" 

[nextpage]

Od lewej: Andrzej Lepper, Kazimierz Marcinkiewicz, Roman Giertych. (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
5 maja powstała koalicja PiS-Samoobrona-LPR

Czy ktoś spodziewałby się, że po 12 latach Roman Giertych, Ludwik Dorn i Kazimierz Marcinkiewicz zostaną zaciekłymi wrogami Jarosława Kaczyńskiego? W 2006 roku powstała koalicja trzech partii, która utworzyła rząd na czele z Marcinkiewiczem. Giertych został wicepremierem i ministrem edukacji, nieżyjący już Andrzej Lepper ministrem rolnictwa. 

W rządzie znaleźli się również m.in. Kazimierz Michał Ujazdowski (wtedy wiceprezes PiS, obecnie kandydat PO na prezydenta Wrocławia) i Ludwik Dorn (w przeszłości bliski współpracownik Kaczyńskiego, obecnie jego przeciwnik). Wśród punktów programu zrekonstruowanego rządu znalazły się m.in. powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego i likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych.

[nextpage]

Grzegorz Piechna w akcji (fot. TOMASZ MARKOWSKI / AGENCJA PRZEGLĄD SPORTOWY)
13 maja Grzegorz Piechna został królem strzelców

W 2006 roku mistrzem Polski została Legia, która zgromadziła 66 pkt. Druga Wisła straciła do warszawskiej drużyny dwa punkty. Te dwa zespoły nadawały ton rozgrywkom, bowiem krakowianie wyprzedzili trzecie Zagłębie Lubin o 15 pkt. Wśród najlepszych polskich zespołów była wtedy Amica, Dyskobolia Grodzisk, GKS Bełchatów, Polonia Warszawa i Odra Wodzisław. Z ligi spadły wtedy: Polonia i Lech Poznań.

Swoje pięć minut miał Grzegorz Piechna, najlepszy strzelec ligi. Napastnik Korony z 21 golami na koncie wyprzedził na koniec sezonu Michała Chałbińskiego z Zagłębia o pięć bramek.

[nextpage]

Paweł Janas ogłasza kadrę (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
15 maja Paweł Janas podał kadrę na MŚ

Selekcjoner polskiej kadry wywołał małe trzęsienie ziemi. Nikt nie spodziewał się, że do Niemiec nie pojadą: Jerzy Dudek, Tomasz Frankowski, Tomasz Rząsa i Tomasz Kłos. Paweł Janas zapowiadał, że zadecyduje forma, a nie zasługi, jednak efektem była zła atmosfera, która towarzyszyła reprezentacji do końca turnieju. Na mundial - zamiast Wojciecha Kowalewskiego - pojechał młody Łukasz Fabiański, który jest teraz z kadrą w Rosji. Przez wiele lat królowały teorie spiskowe o agentach, którzy naciskali na Janasa i mieli wpływ na jego decyzje.

9 czerwca Polacy rozpoczęli MŚ. Były duże obietnice i nadzieje, skończyło się fatalnie. Przegraliśmy z Ekwadorem 0:2, potem z Niemcami 0:1. Wygrana 2:1 z Kostaryką nic nie dała. Wygraliśmy po golach tego, który wskoczył do kadry w ostatniej chwili - Bartosza Bosackiego (zastąpił Damiana Gorawskiego).

[nextpage]

Agnieszka Radwańska po triumfie we Francji (fot. PAP/EPA/ALEXANDER KLEIN)
11 czerwca Radwańska najlepsza w Rolandzie Garrosie

Ale tylko w wersji dla juniorek. W 2005 roku nasza najlepsza zawodniczka, wtedy 17-latka, sięgnęła po tytuł w Wimbledonie. Rok później była najlepsza na kortach ziemnych we Francji. Wiedzieliśmy, że rośnie nam gwiazda tenisa, jednak w dorosłych rozgrywkach już tak dobrze nie było. Do finału doszła tylko raz, w 2012 roku na kortach Wimbledonu. Do tego zaliczyła cztery półfinały.

Teraz Agnieszka Radwańska ma lat 29 i coraz mniejsze szanse na zaistnienie w rozgrywkach Wielkiego Szlema.

[nextpage]

Robert Kubica podczas GP Węgier w 2006 roku (fot. PAP/EPA/Jimmy Froidevaux)
6 sierpnia debiut Roberta Kubicy

Polski kierowca zadebiutował na torach Formuły 1. Pierwszy raz kibice zobaczyli go na torze Hungaroring na Węgrzech, gdzie Robert Kubica zajął siódme miejsce. Później został zdyskwalifikowany za zbyt lekki pojazd. BMW Sauber przeprowadził dochodzenie, okazało się, że z uszkodzonej gaśnicy uciekła piana, przez co zabrakło 2 kg do obowiązkowej wagi (600 kg). 10 września Kubica osiągnął pierwszy wielki sukces - trzecie miejsce na torze Monza.

Na koniec sezonu Polak zajął 16. miejsce w klasyfikacji generalnej, mistrzem został Fernando Alonso.

[nextpage]

Daniel Craig jako nowy James Bond (fot. PAP/Photoshot)
14 listopada pojawił się nowy James Bond

Byli: Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton (chyba najgorszy z tej grupy), Pierce Brosnan. Wreszcie 14 listopada na ekranach pojawił się "Casino Royale" i 38-letni wówczas Daniel Craig jako James Bond. Od tamtej pory wystąpił jeszcze w trzech kolejnych filmach o przygodach dzielnego agenta 007.

"Spectre" miał być jego ostatnim, ale dał się przekonać raz jeszcze. W 2019 pojawi się kolejny film z Craigiem w roli głównej. Aktor będzie miał wtedy 51 lat.

[nextpage]

Adam Małysz na skoczni w Engelbergu (fot. PAP/EPA/SIGI TISCHLER)
Małysz wraca na szczyt

12 marca Adam Małysz wygrał zawody Pucharu Świata na skoczni Holmenkollbakken w Oslo. Generalnie nie był to udany sezon naszego mistrza. Klasyfikację generalną zakończył na 9. miejscu. Kibice byli przekonani, że się kończy, że wielki Orzeł z Wisły już nie wróci na szczyt po sukcesach z lat 2000-2003.

Błąd - Małysz rok później zdobył złoto na MŚ w Sapporo i sięgnął po Kryształową Kulę. Znowu oglądaliśmy, jak niesamowicie odskakuje rywalom.

< Przejdź na wp.pl