MŚ 2013: Prezentacja grupy D

Kamil Kołsut

Grupa dwóch wielkich faworytów, nieobliczalnej niewiadomej i trzech outsiderów, na którą baczną uwagę zwrócić powinni Polacy, bo spośród jej członków wyłoni się rywal biało-czerwonych w 1/8 finału.

Hiszpania

Gospodarze. Hiszpanie w XXI wieku nie opuścili żadnej wielkiej imprezy, z szesnastu rozegranych w tym czasie turniejów aż sześć kończąc na podium. Na świecie lepiej od nich pod tym względem wypadają tylko Duńczycy, Szwedzi, Francuzi i Chorwaci. Przed rokiem w Serbii podopieczni Valero Rivery przegrali tylko jeden mecz, wieńcząc europejski czempionat wywalczeniem brązowego krążka. Podczas Igrzysk Olimpijskich było nieco gorzej, bo średnio udana faza grupowa sprawiła, że w ćwierćfinale los skojarzył z Hiszpanami Francuzów, teraz nadarza się jednak wybitna okazje na powetowanie londyńskiego niepowodzenia.

Kadra Hiszpanów wzbudza respekt, choć z powodu kontuzji w styczniowym turnieju udziału nie wezmą José Javier Hombrados oraz Cristian Ugalde, a trener Rivera zdecydował się zostawić w domu Ikera Romero. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego wciąż może liczyć za to na nieocenionego weterana Alberto Entrerriosa, najlepszego kołowego świata Julena Aguinagalde, stanowiącego w defensywie prawdziwą ścianę Virana Morrosa czy dwumetrowego Arpada Sterbika między słupkami. W sparingach przed turniejem Hiszpanie swojej prawdziwej siły zdradzić nie chcieli, mierzą się z zespołami drugiego sortu. Mecze z Japonią, Brazylią oraz Chile zespół Rivery wygrywał wysoko i bez większych kłopotów.

Droga do MŚ 2013

Hiszpania jest gospodarzem i nie brała udziału w eliminacjach.

Kadra

Bramkarze: Arpad Sterbik, Jose Manuel Sierra, Gonzalo Perez de Vargas. 
Skrzydłowi: Albert Rocas, Victor Tomas, Aitor Arono, Valero Rivera Folch.
 Obrotowi: Gedeon Guardiola, Julen Aguinagalde.
Rozgrywający: Daniel Sarmiento, Angel Montoro, Viran Morros, Jorge Maqueda, Alberto Entrerrios, Joan Canellas, Antonio Garcia, Carlos Ruesga.

[nextpage]

Chorwacja

Podopieczni Slavko Goluzy to jedyny zespół, który w ubiegłym roku zagrał zarówno w półfinale mistrzostw Europy, jaki i Igrzysk Olimpijskich. Chorwaci należą do grona najregularniej grających zespołów na świecie, na swoje wielkie chwile wciąż jednak czekają. Ekipa z Bałkanów medale z wielkich imprez przywozi regularnie, medalu z najcenniejszego kruszcu sięgnąć nie zdołała jednak od blisko dziewięciu lat. Sami Chorwaci do zbliżającego się turnieju podchodzą jednak ze sporą dozą ostrożności. - Najpoważniejsze szanse na końcowy triumf mają Francuzi, Polacy, Duńczycy, Hiszpanie, Węgrzy oraz my - wymienia Igor Vori.

Potężny obrotowy po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich planował zakończenie reprezentacyjnej kariery, teraz jednak wraca, by pomóc drużynie w walce o najwyższe laury. 33-latek będzie jednym z najistotniejszych elementów drużyny, którą na własne życzenie osierocił niegdysiejszy lider, Ivano Balić. Polscy kibice z dużą uwagę śledzić będą poczynania występujących w barwach Vive Targów Kielce Manuela Strleka i Ivana Cupicia. Ten ostatni w meczu towarzyskim z Norwegią rzucił aż dwanaście bramek pokazując, że obok walki o medal będzie on też jednym z głównych faworytów do tytułu króla strzelców.

Droga do MŚ 2013

Chorwacja, jako medalista poprzednich mistrzostw świata, miała zapewniony udział w turnieju finałowym.

Kadra

Bramkarze: Mirko Alilović, Filip Ivić.
Rozgrywający: Blaženko Lacković, Jakov Gojun, Stipe Mandalinić, Damir Bicanić, Domagoj Duvnjak, Drago Vuković, Marko Kopljar, Luka Stepancić.
Skrzydłowi: Ivan Cupić, Zlatko Horvat, Manuel Strlek, Lovro Sprem.
Obrotowi: Igor Vori, Zeljko Musa, Marino Marić.

[nextpage]

Węgry

Bez Ferenca Ilyesa, Nandora Fazekasa i Tamasa Ivancsika jadą Węgrzy na mistrzostwa świata. W zespole Madziarów jest ponadto tylko jeden nominalny prawoskrzydłowy, trener Lajos Mocsai na odważny ruch mógł sobie jednak pozwolić, bo w kadrze zmieścić chciał wszystkie gwiazdy, którymi wysadzona jest druga linia jego zespołu. Nazwiska Mate Lekai'a, Laszlo Nagy'a, Gabora Csaszara i Milorada Krivokapicia budzą respekt i w połączeniu z Ronaldem Miklerem, Peterem Tataiem oraz Gergely'em Harsanyim  karzą upatrywać w siódmej drużynie poprzednich mistrzostw świata jednego z głównych kandydatów do miana czarnego konia hiszpańskiego turnieju.

Węgrzy do ścisłej światowej czołówki dobijają się od lat i czynią to coraz skuteczniej. Przed rokiem europejski czempionat w Serbii Madziarzy zakończyli na ósmej lokacie, by już kilka miesięcy później po zapierającym dech w piersiach boju z Islandią wywalczyć awans do półfinału Igrzysk Olimpijskich. Zgrupowanie dużej części reprezentantów w dwóch najmocniejszych ligowych klubach sprawia, że dużym atutem Madziarów powinno być zgranie. Jeśli pójdzie z tym w parze dobra dyspozycja naczelnych strzelb, to już w fazie grupowej zespół Mocsaia powinien włączyć się w walkę o jedną z dwóch czołowych lokat.

Droga do MŚ 2013

Węgry - Norwegia 27:21, 27:31

Kadra

Bramkarze: Roland Mikler, Peter Tatai, Szilveszter Liszkai.
Skrzydłowi: Gergely Harsanyi, Gergo Ivancsik, Attila Vadkerti.
Obrotowi: Timuzsin Schuch, Szabolcs Szollosi, Szabolcs Zubai.
Rozgrywający: Gabor Ancsin, Milorad Krivokapic, Tamas Mocsai, Laszlo Nagy, Gabor Csaszar, Gabor Grebenar, Kornel Nagy, Barna Putics, Mate Lekai.

[nextpage]

Algieria

Czołowy afrykański zespół udział w hiszpańskim turnieju zapewnił sobie dzięki dobremu wynikowi na mistrzostwach kontynentu. Algierczycy w styczniu ubiegłego roku wywalczyli srebrny medal, w półfinale po niezwykle zaciętym boju pokonując nieobliczalny Egipt. Zespół Salaha Boucherkiou w finale uległ Tunezji, do złota zabrakło mu ledwie trzech bramek.

W mistrzostwach świata Algieria uczestniczy regularnie, nigdy nie osiągnęła jednak pozycji wyższej niż trzynasta. Teraz z pewnością będzie podobnie, choć w grupie powalczyć może nawet o czwartą lokatę. W zespole sześciokrotnych mistrzów Afryki rywale będą musieli zwrócić baczną uwagę przede wszystkim na lewą połówkę z Riadem Chahbourem i Saci Boultifem, a także na obrotowego Mohameda Mokraniego, który broni barw francuskiej Dunkierki.

Droga do MŚ 2013

Srebrny medal Mistrzostw Afryki 2012

Kadra

Bramkarze: Abdelmalik Slahdji, Samir Kerbouche, Adel Bousmal, Abdelkader Benmenni.
Skrzydłowi: Riad Chehbour, Omar Benali, Salaheddine Cheikh, Aytallah Hamoud, Rabah Soudani.
Obrotowi: Hichem Kaabache, Mohamed Mokrani, Abdelhafid Hadjaidji, Hichem Boudrali.
Rozgrywający: Omar Chehbour, Messouad Berkous, Malik Boubaiou, Hamza Zouaoui, Hichem Daoud, Moloud Bourriche, Saci Bolutif, Abdelrahim Berriah, Abdelkader Rahim, Belgacem Filah, Abdelkader Gaceb, Sidali Yahia, Yacinn Bouakaz, Tahar Labane, Tarek Djaouaudi

[nextpage]

Australia

Jeden z barwniejszych zespołów w stawce finalistów tegorocznych mistrzostw świata, w kadrze którego znaleźć można graczy o korzeniach bałkańskich, skandynawskich oraz azjatyckich. Najlepszy zespół Oceanii na mistrzostwach świata występuje regularnie, a turniej w Hiszpanii będzie dla Australijczyków siódmą okazją do konfrontacji z najlepszymi zespołami globu. Do tej pory tylko raz Kangurom udało się uniknąć pozycji ostatniej - w 2003 roku wyprzedzili oni w końcowej klasyfikacji Brazylię, Maroko i Grenlandię.

Awans do turnieju finałowego nie kosztował Australijczyków zbyt wiele trudu, w dwumeczu w sumie zaaplikowali oni bowiem Nowej Zelandii ponad sześćdziesiąt bramek, tracąc dwadzieścia. Gwiazdami drużyny są Bevan Calvert, na co dzień reprezentujący barwy niemieckiego TSV Altenholz, oraz występujący w duńskim Ikast KFUM Daniel Kelly. Dla zespołu Taipa Ramadaniego jakikolwiek zdobyty punkt będzie dużym sukcesem.

Droga na MŚ 2013

Australia - Nowa Zelandia 31:10, 31:10

Kadra

Bramkarze: Ognjen Latinović, Kristofer Karlsson, Boris Jovanović.
Rozgrywający: Bevan Calvert, Caleb Gahan, Tim Anderson, Lucas Turecek, Ongjen Matić, Jay Abiera, Nemanja Subotić.
Skrzydłowi: Almir Pandzo, Antonio Queiroz, Martin Najdovski, Michael Sullivan, Mitchell Hedges, Daniel Kelly.
Obrotowi: Tommy Fletcher, Callum Mouncey.

[nextpage]

Egipt

Tylko dwa razy w historii Egipcjanie znaleźli się poza podium mistrzostw Afryki. W sumie mistrzami kontynentu byli aż pięciokrotnie, po raz ostatni złoty krążek wywalczyć udało im się jednak ponad pięć lat temu. Faraonowie swoje wielkie chwile przeżywali też na arenie światowej, pod koniec XX wieku jak równy z równym potrafili oni bowiem walczyć z najlepszymi zespołami globu, a zwieńczeniem fantastycznej epoki było czwarte miejsce wywalczone podczas turnieju we Francji w 2001 roku.

Dziś z dawnej chwały Egipcjanom pozostało niewiele, a każdy punkt wywalczony w starciach z europejskimi zespołami jest dla nich dużym wydarzeniem. W kadrze brązowych medalistów ostatnich mistrzostw Afryki nie ma żadnego zawodnika występującego na Starym Kontynencie, ledwie jeden - grający w Katarze Ahmed Elahmar - nie jest obecnie zatrudniony w ojczyźnie. Trener Assem Daoud stawia na przyszłość, wśród zawodników znajdujących się w szerokiej kadrze na MŚ "trzydziestkę" przekroczył bowiem tylko bramkarz Mohamed Bakir.

Droga do MŚ 2013

Brązowy medal mistrzostw Afryki 2012

Kadra

Bramkarze: Hady Sakr, Mohamed Bakir, Karim Hendawy, Amr Mohamed, Mahmoud Khalil.
Rozgrywający: Islam Ibrahim, Mohamed Hashem, Ahmed Elahmar, Abouelfetouh Abdelrazak, Mohamed Elbasyouni, Seifallah Elsofy, Ali Mohamed, Omar Haggag, Mostafa Mosalam, Mostafa Bechir, Mostafa Khalil, Ahmed Elwan.
Skrzydłowi: Mohamed Sanad, Mahomoud Abouebaid, Omar Elwakil, Omar Elswaidy, Ahmed Youssef, Mohamad Amer.
Obrotowi: Mohamed Ramadan, Mohamed Shabib, Ibrahim Elmasary, Ahmed Abdelrahman, Mohamed Aly.

[nextpage]

Terminarz grupy D (Madryt)

11.01.2013 - piątek
19:00, Hiszpania - Algieria

12.01.2013 - sobota
16:45, Chorwacja - Australia
19:00, Węgry - Egipt

14.01.2013 - poniedziałek
16:45, Algieria - Chorwacja
19:00, Egipt - Hiszpania
21:15, Australia - Węgry

15.01.2013 - wtorek
16:45, Algieria - Egipt
19:00, Hiszpania - Australia
21:15, Chorwacja - Węgry

17.01.2013 - czwartek
16:45, Australia - Algieria
19:00, Węgry - Hiszpania
21:15, Chorwacja Egipt

19.01.2013 - sobota
16:45, Egipt - Australia
19:00, Hiszpania - Chorwacja
21:15, Węgry - Algieria

< Przejdź na wp.pl