ATP Londyn: męczarnie Murraya z Mahutem, Verdasco pożegnał Wawrinkę

Rafał Smoliński

Andy Murray już w I rundzie turnieju ATP World Tour 500 w Londynie miał problemy z pokonaniem Nicolasa Mahuta. Z imprezą szybko pożegnał się rozstawiony z "dwójką" Stan Wawrinka, którego wyeliminował Fernando Verdasco.

W Londynie pogoda barowa, ale na szczęście udało się rozegrać większość z zaplanowanych na wtorek pojedynków. Broniący mistrzostwa Andy Murray rozpoczął rywalizację od starcia z Nicolasem Mahutem, z którym przegrał na trawnikach Queen's Clubu w 2012 roku, by wziąć rewanż 12 miesięcy później.

Tym razem faworyt gospodarzy zwyciężył po dwóch tie breakach, ale w każdym z setów bliżej triumfu był reprezentant Trójkolorowych. Mahut przyleciał do Londynu prostu z Den Bosch, gdzie cieszył się z czwartego w karierze tytułu rangi ATP World Tour. W partii otwarcia miał przewagę przełamania, zaś w drugim secie zmarnował trzy okazje na wyrównanie stanu rywalizacji. Po 110 minutach Murray z wielkim trudem pokonał Francuza 7:6(8), 7:6(1).

Na trawę z poślizgiem wkroczył Stan Wawrinka. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ Szwajcar zawsze miał problemy na tej nawierzchni. We wtorek jego pogromcą okazał się Hiszpan Fernando Verdasco. - Kort trawiaste zawsze są dla mnie pewnym wyzwaniem. Muszę więcej treningów, aby przystosować się do gry na tej nawierzchni. Starałem się, jak mogłem, ale potrzebuję jeszcze trochę czasu - powiedział Helwet po porażce 2:6, 6:7(3).

Wtorek okazał się zresztą sądnym dniem dla zawodników, którzy w przeszłości z powodzeniem startowali w Queen's. Mistrz z 2010 roku, Sam Querrey, poległ po trzech tie breakach w starciu z Roberto Bautistą. Zwycięzca z sezonu 2014, Grigor Dimitrow, przegrał ze starającym się powrócić do dawnej dyspozycji Janko Tipsareviciem. Z kolei finalista sprzed dwóch lat, Feliciano Lopez, nie sprostał mistrzowi z 2012 roku, Marinowi Ciliciowi. Z imprezą szybko pożegnał się również Kevin Anderson, który straci 300 punktów za zeszłoroczny finał, ponieważ przegrał w I rundzie z Bernardem Tomiciem.

Na środę organizatorzy zaplanowali do rozegrania cztery pozostałe mecze I rundy oraz dwa pojedynki 1/8 finału. Swoje spotkanie dokończą Milos Raonić i Nick Kyrgios, którzy zeszli z kortu z powodu zapadających ciemności przy stanie 1-1 w setach. W wyniku problemów z pogodą dopiero w czwartek przystąpią do rywalizacji w turnieju debla Marcin Matkowski i partnerujący mu John Isner.

Aegon Championships, Londyn (Wielka Brytania)