Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Juan Martin del Potro

Roland Garros: pewne zwycięstwo Juana Martina del Potro. Argentyńczyk po sześciu latach w ćwierćfinale w Paryżu

Marcin Motyka

Juan Martin del Potro w trzech setach pokonał Johna Isnera w IV rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Dla Argentyńczyka to pierwszy od 2012 roku awans do ćwierćfinału paryskiego turnieju.

Po raz pierwszy od sześciu lat Juan Martin del Potro dotarł do IV rundy Rolanda Garrosa. W tej fazie tegorocznej edycji turnieju w Paryżu, w poniedziałek, zmierzył się z Johnem Isnerem. Amerykanin trzeci raz zameldował się w najlepszej "16" zmagań w stolicy Francji i mógł zostać pierwszym od 2003 roku ćwierćfinalistą tej imprezy pochodzącym z USA.

Ale poniedziałkowy mecz rozgrywany był pod dyktando del Potro, który od pierwszej od ostatniej piłki miał pełną kontrolę na placu gry. Inauguracyjną partię Argentyńczyk wygrał 6:4, decydujące przełamanie zdobywając w siódmym gemie. Drugi set miał identyczny przebieg. Tenisista z Tandil ponownie zwyciężył 6:4, znów przełamanie wywalczył przy stanie 3:3, ale tym razem pomógł mu rywal, oddając podanie podwójnym błędem serwisowym.

Będąc w trudnej sytuacji, Isner na początku trzeciej odsłony ruszył do ataku. I to okazało się jego zgubą. W trzecim gemie po serii czterech nieudanych akcji przy siatce został przełamany, i to do zera. A del Potro spokojnie i bez najmniejszych kłopotów utrzymał tę przewagę do końca spotkania.

Pojedynek trwał godzinę i 59 minut. W tym czasie del Potro zaserwował sześć asów, ani razu nie oddał podania, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, posłał 25 zagrań kończących, popełnił 14 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 97 punktów, o 16 więcej od rywala. Isnerowi z kolei zapisano 12 asów, 32 uderzenia wygrywające i 42 pomyłki własne.

Dla del Potro to 12. w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału. W 1/4 finału Rolanda Garrosa zameldował się po trzeci, ale pierwszy od 2012 roku. O półfinał powalczy z lepszym z pary Marin Cilić - Fabio Fognini.