Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Anett Kontaveit

WTA Den Bosch: Anett Kontaveit nie obroni tytułu. Wygrane Kiki Bertens i Elise Mertens

Estonka Anett Kontaveit przegrała z Rosjanką Weroniką Kudermetową i nie obroni tytułu w turnieju WTA International w Den Bosch. Do II rundy awansowały Belgijka Elise Mertens i Holenderka Kiki Bertens.

W ubiegłym roku w Den Bosch Anett Kontaveit święciła pierwszy triumf w głównym cyklu. Estonka była wówczas notowana na 49. miejscu w rankingu. Teraz znajduje się na 24. pozycji, najwyższej w karierze. Tenisistka z Tallina nie obroni tytułu. Już w I rundzie przegrała 4:6, 6:7(4) z Weroniką Kudermetową (WTA 170).

W pierwszym secie było tylko jedno przełamanie, które Rosjanka uzyskała na 5:4. W 10. gemie drugiej partii Kontaveit obroniła dwie piłki meczowe. W tie breaku z 0-3 wyrównała na 3-3, ale przegrała cztery z pięciu kolejnych punktów. W ciągu 97 minut Kudermetowa zaserwowała dziewięć asów i odparła trzy z czterech break pointów.

Kolejną rywalką Rosjanki będzie Belinda Bencić (WTA 61), która wygrała 6:2, 6:4 z Terezą Martincovą (WTA 157). Z byłą siódmą rakietą globu miała zmierzyć się Magda Linette, ale Polka wycofała się i w jej miejsce do drabinki weszła Czeszka. W ciągu 66 minut Szwajcarka zgarnęła 28 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie cztery z dziewięciu okazji.

Kiki Bertens (WTA 21) zwyciężyła 5:7, 6:3, 7:6(5) Natalię Wichliancewą (WTA 85). W pierwszym secie Holenderka nie wykorzystała prowadzenia 5:3, 40-0. W trzeciej partii prowadziła 5:2, miała trzy piłki meczowe, ale awans zapewniła sobie dopiero w tie breaku. W trwającym dwie godziny i 27 minut spotkaniu reprezentantka gospodarzy zaserwowała siedem asów, a Rosjanka popełniła osiem podwójnych błędów.

W II rundzie Bertens zagra z Kirsten Flipkens (WTA 60), która w 63 minuty pokonała 6:3, 6:0 Annę Kalinską (WTA 142). Belgijka obroniła sześć z siedmiu break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań. Jeszcze krótsze było spotkanie Aleksandry Krunić (WTA 55) z Valentini Grammatikopoulou (WTA 179). Serbka straciła tylko 25 z 78 rozegranych punktów i rozbiła Greczynkę 6:1, 6:0 w 49 minut.

Elise Mertens (WTA 15) wygrała 6:2, 6:4 z Poloną Hercog (WTA 64). Belgijka obroniła cztery z pięciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Antonia Lottner (WTA 148), która zwyciężyła 6:2, 3:6, 6:2 Annę Blinkową (WTA 108). W ciągu godziny i 44 minut Niemka zamieniła na przełamanie pięć z 13 szans.

Aryna Sabalenka (WTA 46) wygrała 0:6, 7:5, 6:3 z Marketą Vondrousovą (WTA 104). Czeszka serwowała po zwycięstwo przy stanie 6:0, 5:4. W pierwszym secie Białorusinka zdobyła 17 punktów, a w całym meczu o dwa mniej od rywalki (89-91). O ćwierćfinał tenisistka z Mińska zmierzy się z Ajlą Tomljanović (WTA 71), która pokonała 4:6, 7:6(3), 6:2 Kristynę Pliskovą (WTA 73). Australijka zaserwowała 10 asów (Czeszka miała ich 14) i zgarnęła 42 z 46 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

Shuai Zhang (WTA 29) przegrała 3:6, 3:6 z Fanny Stollar (WTA 161). W trwającym 52 minuty spotkaniu Węgierka wykorzystała wszystkie cztery szanse na przełamanie. Kolejną jej przeciwniczką będzie Alison Riske (WTA 63), która wróciła z 1:3 w drugim secie i pokonała 6:4, 7:6(2) Tatjanę Marię (WTA 79). Viktoria Kuzmova (WTA 81) obroniła cztery break pointy i wygrała 6:2, 6:2 z Mariną Mielnikową (WTA 272).

Libema Open, Den Bosch (Holandia)
WTA International, kort trawiasty, pula nagród 250 tys. dolarów
wtorek, 12 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Elise Mertens (Belgia, 2) - Polona Hercog (Słowenia) 6:2, 6:4
Kiki Bertens (Holandia, 3) - Natalia Wichliancewa (Rosja) 5:7, 6:3, 7:6(5)
Aleksandra Krunić (Serbia, 7) - Valentini Grammatikopoulou (Grecja, Q) 6:1, 6:0
Aryna Sabalenka (Białoruś, 8) - Marketa Vondrousova (Czechy) 0:6, 7:5, 6:3
Weronika Kudermetowa (Rosja, Q) - Anett Kontaveit (Estonia, 4) 6:4, 7:6(4)
Fanny Stollar (Węgry, Q) - Shuai Zhang (Chiny, 5) 6:3, 6:3
Viktoria Kuzmova (Słowacja) - Marina Mielnikowa (Rosja, Q) 6:2, 6:2
Alison Riske (USA) - Tatjana Maria (Niemcy) 6:4, 7:6(2)
Ajla Tomljanović (Australia) - Kristyna Pliskova (Czechy) 4:6, 7:6(3), 6:2
Kirsten Flipkens (Belgia) - Anna Kalinska (Rosja, WC) 6:3, 6:0
Belinda Bencić (Szwajcaria) - Teraza Martincova (Czechy, LL) 6:2, 6:4
Antonia Lottner (Niemcy, Q) - Anna Blinkowa (Rosja, Q) 6:2, 3:6, 6:2
Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)