Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Maria Szarapowa

Australian Open: efektowne otwarcie Szarapowej. Awans Stephens, porażka Goerges

Rosjanka Maria Szarapowa nie oddała nawet gema Brytyjce Harriet Dart i w 63 minuty awansowała do II rundy Australian Open 2019. Pierwszy mecz pewnie wygrała Amerykanka Sloane Stephens. Odpadła Niemka Julia Goerges (nr 14).

Tegoroczny Australian Open Maria Szarapowa (WTA 30) rozpoczęła bardzo efektownie. Rosjanka rozbiła 6:0, 6:0 Harriet Dart (WTA 131). W ciągu 63 minut mistrzyni imprezy z 2008 roku popełniła siedem podwójnych błędów, ale też wykorzystała sześć z 11 break pointów. Zanotowano jej 20 piłek wygranych bezpośrednio przy 16 pomyłkach. Brytyjka miała sześć kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Kolejną rywalką Szarapowej będzie Rebecca Peterson (WTA 64), która pokonała 6:4, 6:1 Soranę Cirsteę (WTA 84). W trwającym 61 minut spotkaniu Szwedka odparła dwa break pointy, a sama zamieniła na przełamanie trzy z czterech szans.

Sloane Stephens (WTA 5) wróciła z 0:2 w pierwszym secie i wygrała 6:4, 6:2 z Taylor Townsend (WTA 93). W ciągu 67 minut mistrzyni US Open 2017 uzyskała sześć przełamań. Naliczono jej 24 kończące uderzenia i 16 niewymuszonych błędów. Townsend miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. Aryna Sabalenka (WTA 11) pokonała 6:1, 6:4 Anna Kalinska (WTA 146). W ciągu 66 minut Białorusinka zaserwowała pięć asów i zdobyła 29 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W II rundzie tenisistka z Mińska zmierzy się z Katie Boulter (WTA 97), która zwyciężyła 6:0, 4:6, 7:6(6) Jekaterinę Makarową (WTA 60), półfinalistkę Australian Open 2015. W trzecim secie Brytyjka wróciła z 1:3. W decydującym super tie breaku Rosjanka od 0-5 zdobyła cztery punkty z rzędu, a później z 4-7 zbliżyła się na 6-7, ale ostatecznie przegrała go 6-10.

Julia Görges (WTA 13) uległa 6:2, 6:7(5), 4:6 z Danielle Collins (WTA 35). W drugim secie Niemka z 1:4 wyszła na 6:5 i serwowała po zwycięstwo. W 12. gemie dzieliły ją dwa punkty od awansu, ale oddała podanie ze stanu 30-0. W trwającym dwie godziny i 25 minut meczu obie tenisistki zaserwowały po 11 asów. Görges posłała 47 kończących uderzeń i popełniła 44 niewymuszone błędy. Collins miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 18 pomyłek. W II rundzie spotka się ze swoją rodaczką Sachią Vickery (WTA 123), która zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:4 Ysaline Bonaventure (WTA 159). Belgijka popełnił 61 niewymuszonych błędów.

Caroline Garcia (WTA 19) wróciła z 1:3 w drugim secie i pokonała 6:2, 6:3 Jessikę Ponchet (WTA 250). Tenisistka z Lyonu odparła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu okazji na przełamanie. Zaserwowała siedem asów. Kolejną jej przeciwniczką będzie Zoe Hives (WTA 225), która w 61 minut rozbiła 6:1, 6:2 Bethanie Mattek-Sands (WTA 348). Australijka obroniła pięć break pointów. Łesia Curenko (WTA 24) wygrała 6:4, 7:6(4) z Jekateriną Aleksandrową (WTA 72). W drugim secie Rosjanka z 0:4 wyszła na 6:5, ale w tie breaku Ukrainka przypieczętowała awans.

Donna Vekić (WTA 29) pokonała 6:2, 6:4 Kristinę Mladenović (WTA 45). W ciągu 75 minut Chorwatka zdobyła 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. W II rundzie zmierzy się z Kimberly Birrell (WTA 240), która wygrała 6:4, 6:2 z Paulą Badosą (WTA 141). Hiszpanka zamieniła na przełamanie tylko jedną z siedmiu okazji. Petra Martić (WTA 32) w 64 minuty rozbiła 6:1, 6:2 Heather Watson (WTA 108). Chorwatka zgarnęła 26 z 30 punktów przy własnym pierwszym serwisie i wykorzystała pięć z sześciu break pointów.

Kolejną rywalką Martić będzie Marketa Vondrousova (WTA 73), która oddała pięć gemów Jewgieniji Rodinie (WTA 69). Astra Sharma (WTA 232) zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:1 Priscillę Hon (WTA 136). W trwającym dwie godziny i dziewięć minut meczu niżej notowana Australijka zaserwowała 12 asów i obroniła 10 z 13 break pointów.