Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Roger Federer

Roland Garros: Roger Federer wygrał mecz mistrzów wielkoszlemowych. Najlepsi singliści USA i Australii za burtą

Marcin Motyka

Już w II rundzie Roland Garros 2021 doszło do meczu mistrzów wielkoszlemowych. Roger Federer, 20-krotny triumfator imprez tej rangi, w czterech setach pokonał Marina Cilicia, zwycięzcę US Open 2014. Odpadli rozstawieni Taylor Fritz i Alex de Minaur.

Roger Federer i Marin Cilić stali się 44. w erze zawodowej parą tenisistów, którzy zagrali ze sobą w każdym z czterech turniejów wielkoszlemowych. M.in. dwukrotnie zmierzyli się w finałach imprez tej rangi (Wimbledon 2017 i Australian Open - wygrane Federera) i raz w półfinale (US Open 2014 - triumf Cilicia). W Roland Garros 2021 trafili na siebie już w II rundzie. Lepszy okazał się Szwajcar. 39-latek z Bazylei zwyciężył 6:2, 2:6, 7:6(4), 6:2 i tym samym podwyższył na 10-1 łączny bilans konfrontacji z Chorwatem.

Federer rozpoczął czwartkowy mecz na bardzo wysokich obrotach. Po dwóch szybkich przełamaniach objął prowadzenie 4:1, a pierwszego seta wygrał 6:2. W kolejnej partii zwolnił i oddał podanie. Pobudziło go dopiero ostrzeżenie, jakie otrzymał za nieprzestrzeganie czasu pomiędzy wymianami. Szwajcar wdał się w polemikę z arbitrem, ale nic nie wskórał. Co więcej, po chwili znów stracił serwis i przegrał drugą odsłonę.

W trzeciej partii Federer wyszedł na 3:1 i miał piłki na podwojenie prowadzenia, ale roztrwonił przewagę i o wszystkim decydował tie break. W rozstrzygającej rozgrywce kluczowy okazał się podwójny błąd serwisowy, jaki Cilić popełnił przy stanie 1-2. Najlepszy w wykonaniu Szwajcara był czwarty set, w którym rozluźnił się, czarował subtelnymi i arcytrudnymi zagraniami. Świetnie także returnował, czym wywierał presję na podaniu Chorwacie i dwukrotnie go przełamał.

39-letni Federer, który ma za sobą 14-miesięczną przerwę spowodowaną kontuzją i dwiema operacjami kolana, wygrał dwa kolejne mecze po raz pierwszy od stycznia 2020 roku, gdy dotarł do półfinału Australian Open. Zwyciężając w czwartek, poprawił także do 364 swój rekord w liczbie wygranych spotkań w turniejach wielkoszlemowych.

Rozstawiony z numerem ósmym Federer (w czwartek 16 asów, pięć przełamań i 47 uderzeń kończących), mistrz Rolanda Garrosa z 2009 roku, w 1/16 finału zmierzy się z Dominikiem Koepferem. Niemiec w czterech partiach wyeliminował Taylora Fritza, turniejową "30" i aktualnie najwyżej notowanego singlistę USA.

Marco Cecchinato znów z najlepszej strony pokazuje się na paryskiej mączce. Włoch, sensacyjny półfinalista zawodów w stolicy Francji sprzed trzech lat, w czwartek pokonał 6:4, 6:1, 3:6, 6:1 oznaczonego numerem 21. Alexa de Minaura, pierwszą rakietę Australii. W III rundzie 28-latek z Palermo zmierzy się z młodszym o dziewięć lat rodakiem, Lorenzo Musettim.