Remont rybnickiego toru żużlowego odłożony w czasie

Łukasz Kuczera

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w najbliższym czasie nie dojdzie do remontu toru żużlowego w Rybniku. Jest to spowodowane decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

W tym roku tor żużlowy przy ul. Gliwickiej miał zostać poddany gruntownej modernizacji. Po raz ostatni geometrię obiektu zmieniono w roku 2013. Wtedy tor wydłużono w związku z powiększeniem płyty boiska, z której korzystają piłkarze Energetyka ROW Rybnik.

Nowy kształt rybnickiego toru sprawił jednak, że na stadionie przy ul. Gliwickiej nie oglądaliśmy pasjonującego ścigania. Bardzo często o kolejności na mecie decydował moment startowy. Dlatego włodarze miasta w budżecie na rok 2015 znaleźli środki na kolejną modernizację toru.

Przed miesiącem krytycznie na temat planowanej inwestycji wypowiedziała się jednak Rybnicka Rada Sportu, którą powołał prezydent Piotr Kuczera. - Rybnicka Rada Sportu jest organem doradczym, nie wykonawczym, dlatego decyzja Rady sportu nie ma bezpośredniego wpływu na decyzje prezydenta. Aktualnie koncepcja przebudowy toru żużlowego został odłożona ze względu na poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników stadionu, które stanowi ogrodzenie obiektu - powiedziała Agnieszka Skupień, asystent Prezydenta Miasta Rybnika.

22 maja br. stadion w Rybniku przeszedł kontrolę Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wykazała ona, że uszkodzenie muru stanowi bezpośrednie zagrożenie dla osób znajdujących się na obiekcie oraz poruszających się w sąsiedztwie muru, w ciągu ul. Gliwickiej. Równocześnie PINP zalecił wyłączenie z eksploatacji chodnika, który przylega do muru i stanowi komunikację za sektorami XVIII-XXI.

Na rybnickim stadionie podjęto już działania, które mają na celu doprowadzenie muru do stanu technicznego zapewniającego bezpieczeństwo użytkowania obiektu. 8 czerwca Rybnickie Służby Komunalne wykonały rozbiórkę zagrożonego fragmentu ogrodzenia.

Wkrótce na stadionie w Rybniku wykonane zostaną kolejne prace:
- przeprowadzenie badania geotechnicznego gruntu (odwierty) i sporządzenie opinii geotechnicznej stanowiącej podstawę przyjęcia rozwiązań projektowych,
- opracowanie projektu technicznego wzmocnienia konstrukcji pełniącej rolę muru oporowego (różnica poziomów terenu pomiędzy ul. Gliwicką a koroną stadionu sięga ok. 2,5 m),
- ogłoszenie przetargu w systemie "Zaprojektuj i wybuduj" na wykonanie robót i realizacja prac naprawczych.

Proces ten potrwa ok. 2-3 miesięcy, a wycena inwestycji będzie możliwa dopiero po wykonaniu odwiertów i ocenie technicznej. Prace związane z murem nie przeszkodzą w organizacji planowanych na tym obiekcie imprez, gdyż teren muru zostanie odpowiednio zabezpieczony. Tym samym w trakcie prac modernizacyjnych swoje mecze bez przeszkód będą mogli rozgrywać żużlowcy ŻKS ROW Rybnik.

Ponadto w trakcie prac związanych z naprawą ogrodzenia zostaną wybudowane toalety dla publiczności.


Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

< Przejdź na wp.pl