Biathlon. Kapitalny pościg Polki! Mamy drugie złoto na ME w Dusznikach-Zdroju

Po środowej wygranej Moniki Hojnisz-Staręgi w biegu indywidualnym w sobotę polscy kibice znów mają powody do radości. Kamila Żuk startowała do biegu pościgowego z dalekiej osiemnastej pozycji. Strzelała bezbłędnie i sięgnęła po złoto!

Michał Fabian
Michał Fabian
Kamila Żuk Getty Images / Kevin Voigt/DeFodi Images / Na zdjęciu: Kamila Żuk
Kamila Żuk ruszała na trasę biegu pościgowego biathlonowych mistrzostw Europy w Dusznikach-Zdroju ze stratą 43,8 s do zwyciężczyni sprintu Baiby Bendiki z Łotwy. Mało kto przypuszczał, że atak Polki z osiemnastej pozycji przyniesie tak rewelacyjny efekt.

Bendika już po pierwszym strzelaniu - i jednym pudle - straciła prowadzenie na rzecz Łarisy Kukliny z Rosji. Żuk tymczasem na strzelnicy nie pudłowała, stopniowo przesuwając się w górę klasyfikacji. Była dziewiąta, potem szósta (po drugim i trzecim strzelaniu).

Kluczowe dla przebiegu rywalizacji okazało się czwarte strzelanie. Niemal jednocześnie na strzelnicę wbiegło pięć zawodniczek: Norweżki Karoline Erdal i Aasne Skrede, Szwedka ngela Andersson, Rosjanka Kuklina oraz Żuk.

Polka jako jedyna trafiła "5 na 5" (w całym biegu nie pomyliła się ani razu!), co dało jej komfortową przewagę. Na trasę wybiegła 16 sekund przed Erdal i nie zmarnowała szansy na zwycięstwo.

- To niesamowite uczucie. Do tej pory nie dochodzi to do mnie, tym bardziej, że startowałam z dość odległej pozycji. Warunki na strzelnicy były naprawdę zmienne, jak widać udało mi się nad tym zapanować. Wygrać na własnej ziemi to sama przyjemność - mówiła Kamila Żuk w rozmowie z Polsatem Sport.

Pozostałe miejsca na podium zajęły Norweżki Erdal i Skrede. Niestety niewiele dobrego można powiedzieć o występie drugiej Polki w biegu pościgowym. Magdalena Gwizdoń (aż siedem niecelnych strzałów) spadła z 15. na 50. pozycję.

Złoto Żuk to drugi tytuł dla Polski na ME w Dusznikach-Zdroju. W środę bieg indywidualny wygrała Monika Hojnisz-Staręga (która na tym zakończyła udział w imprezie).

Dodajmy, że mistrzostwa Europy to zawody o niższej randze (w porównaniu z MŚ i Pucharem Świata). W Dusznikach-Zdroju nie startują najlepsze zawodniczki z PŚ.

Wyniki biegu pościgowego pań na ME w Dusznikach-Zdroju

M Zawodniczka Kraj Czas Pudła
1. Kamila Żuk Polska 29:12,7 0
2. Karoline Erdal Norwegia +13,4 3
3. Aasne Skrede Norwegia +16,2 3
4. Łarisa Kuklina Rosja +18,3 3
5. Ingela Andersson Szwecja +39,3 4
6. Anna Magnusson Szwecja +52,3 2
50. Magdalena Gwizdoń Polska +5:04,3 7

ZOBACZ WIDEO: Sven Hannawald zadał pytanie Adamowi Małyszowi. Odpowiedź bezcenna!

Czytaj także: Polka mistrzynią Europy. Na trasie przeżyła trudne chwile. "Pomyślałam: A niech sobie wygra"
Czytaj także: Utalentowane i urodziwe - rozpoznajesz na zdjęciach polskie sportsmenki?

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×