Kalla i Hellner mistrzami Szwecji

Charlotte Kalla i Marcus Hellner zdobyli złote medale mistrzostw Szwecji w narciarskim biegu łączonym. Łatwiejsze zadanie miała Kalla, która triumfowała ze sporą przewagą.

Daniel Ludwiński

W pierwszej konkurencji tegorocznych mistrzostw Szwecji odbywających się w Oestersund panie rywalizowały na dystansie 7,5+7,5 kilometra w biegu łączonym. Charlotte Kalla pod nieobecność Anny Haag była zdecydowaną faworytką i zgodnie z przewidywaniami sięgnęła po złoty medal. Najlepsza szwedzka biegaczka nie miała szczególnie wymagających rywalek, gdyż jej przewaga nad drugą Idą Ingemarsdotter wyniosła ponad pół minuty. W walce o srebro Ingemarsdotter, przed tym sezonem znana jako typowa sprinterka, obecnie mająca coraz więcej dobrych wyników również na dystansach, pokonała o półtorej sekundy Sofię Bleckur. Różnice w czołówce były spore - strata blisko dwóch minut pozwoliła zająć siódme miejsce.

W biegu mężczyzn na 15+15 kilometrów walka o złoty medal była bardziej zacięta i trwała aż do ostatnich metrów. Na finiszu najlepszy okazał się Marcus Hellner, który o pół sekundy pokonał Johana Olssona. Na podium stanął też Jens Eriksson, nieco lepszy od weterana, 39-letniego Mathiasa Fredrikssona, który musiał obejść się smakiem i zajął czwarte miejsce.