Wielkie zwycięstwo Iivo Niskanena. Fin najlepszy na 15 km na MŚ w Lahti

Finowie w końcu mają powody do radości na mistrzostwach świata w Lahti - zwycięzcą biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym został Iivo Niskanen. To jego największy sukces w karierze.

Daniel Ludwiński
PAP/EPA / KIMMO BRANDT
Fin ma za sobą kapitalny bieg. 24-latek uwielbia solową rywalizację stylem klasycznym na dystansie - to jego koronna specjalność, w której wygrywał już dwa razy w Pucharze Świata, zawsze w Kuusamo. Teraz Niskanen znów był najlepszy przed własną publicznością, ale podczas zawodów najwyższej rangi. W Lahti szybko objął prowadzenie i na kolejnych punktach pomiarowych stale powiększał przewagę.

Widownia miała w końcu powody do radości - Niskanen był niesamowicie dopingowany i zapewnił gospodarzom tegorocznych mistrzostw pierwszy złoty medal. To oczywiście największe osiągnięcie młodego zawodnika, wciąż będącego na sportowym dorobku, który potwierdził nieprzeciętny talent.

Srebrny medal wywalczył Martin Johnsrud Sundby, który cały czas nie ma w dorobku indywidualnego złota z mistrzostw świata ani z igrzysk olimpijskich. Większe powody do zadowolenia ma kolejny Norweg Niklas Dyrhaug, dla którego brąz jest największym sukcesem.

Na starcie środowego biegu stanęło czterech Polaków. Najlepiej wypadł ten najmłodszy, 20-letni Dominik Bury, który zajął przyzwoite czterdzieste pierwsze miejsce. W gronie młodzieżowców był szósty.