Na koniec zmagań w Muonio Justyna Kowalczyka poza podium

Bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym zakończył trzydniowe zmagania narciarek w Muonio. Po trzecich miejscach w piątek i sobotę tym razem Justyna Kowalczyk nie stanęła na podium, kończąc zmagania na 11. pozycji.

Szymon Łożyński
Kowalczyk jest najlepszą w historii polską biegaczką narciarską PAP / Grzegorz Momot / Kowalczyk jest najlepszą w historii polską biegaczką narciarską
Rywalizacja w Muonio była dla biegaczek narciarskich jednym z ostatnich sprawdzianów formy przed inauguracją Pucharu Świata, którą zaplanowano w dniach 24-26 listopada w Kuusamo.

Dla Justyny Kowalczyk najważniejsze była starty w piątek i sobotę, w których mogła sprawdzić się w swoim ulubionym stylu klasycznym. Próby wypadły dobrze, bowiem zarówno sprint jak i bieg na 4,3 km Polka zakończyła na podium.

Trudno było jednak zakładać miejsce Kowalczyk w czołowej trójce niedzielnych zmagań. Dla dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej starty w stylu dowolnym są już tylko i wyłącznie koniecznością. Mimo wszystko niedzielny start biegaczki z Kasiny Wielkiej nie wypadł źle.

Polka w dość silnej stawce (startowało wiele najmocniejszych Finek) zajęła 11. miejsce, a do zwyciężczyni straciła 42,6 sekundy. Triumfowała Finka Anne Kylloenen. Druga była Norweżka Emilie Kristoffersen, a najniższy stopień podium zajęła kolejna reprezentantka gospodarzy Laura Mononen.

W rywalizacji mężczyzn na 15 km stylem dowolnym najlepszy był Rosjanin Aleksiej Czerwotkin.