WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Szokujące słowa rosyjskiego działacza. "Stalin by go rozstrzelał"

- Rodczenkowa trzeba rozstrzelać za kłamstwa - powiedział honorowy prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Leonid Tjagaczew. - Tak zrobiłby Stalin.
Joanna Wyrostek
Joanna Wyrostek

Grigorij Rodczenkow to były dyrektor rosyjskiego laboratorium antydopingowego. Na podstawie jego zeznań i dostarczonych dokumentów został sporządzony słynny raport Richarda McLarena. Jeden z moskiewskich sądów wydał kilka tygodni temu nakaz aresztowania Rodczenkowa. Od tego czasu jest on poszukiwany listem gończym. Niektórzy w Rosji poszli jeszcze dalej i żądają głowy człowieka, który rozpętał jeden z największych skandali dopingowych w historii.

- Rodczenkow powinien zostać rozstrzelany, tak jak zrobiłby to Stalin - oznajmił Leonid Tjagaczew, honorowy prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. - Jesteśmy czyści w kwestii dopingu. Nasi mistrzowie: Aleksander Legkow, Maksim Wylegżanin i Aleksiej Pietuchow nie złamali żadnych przepisów - dodał.

Szokujące słowa Tjagczewa na razie przeszły bez wielkiego echa w Rosji, ale część zagranicznych osobistości jest nimi oburzona. Hajo Seppelt, dziennikarz niemieckiej stacji ARD i autor filmu o dopingu w Rosji, zwrócił się nawet z publicznym apelem do MKOL-u.

- Jak długo jeszcze Międzynarodowy Komitet Olimpijski zamierza tolerować takie rzeczy? - Tjagaczew mówi o rozstrzelaniu Rodczenkowa i powołuje się na przykład Stalina. To potwornie szokujące. Nie będzie żadnych konsekwencji? Thomas Bach (prezydent MKOL - przyp. red.) pozostanie znów milczący? - napisał na koncie społecznościowym Hajo Seppelt.

W styczniu 2016 Rodczenkow uciekł do Stanów Zjednoczonych, gdzie ujawnił istnienie w Rosji "państwowego programu dopingowego", którym miała być objęta większość sportowców. Rodczenkow poinformował również o manipulowaniu przy próbach dopingowych rosyjskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014.

Niedawno rosyjscy narciarze: Aleksandr Legkow, Maksim Wylegżanin, Aleksiej Pietuchow, Jewgienij Biełow oraz Julia Iwanowa i Jewgienia Szapowałowa zostali dożywotnio wykluczeni z udziału w igrzyskach olimpijskich przez MKOl. Komitet uznał ich za winnych naruszenia przepisów antydopingowych.

Podstawą tej decyzji były dane z raportu Richarda McLarena na temat dopingu stosowanego przez nich podczas igrzysk w Soczi w 2014. Śledztwo McLarena rozpoczęto po wypowiedziach Rodczenkowa na temat systemu dopingowego w Rosji.

ZOBACZ WIDEO: Polska sędzia: Byłam zszokowana, że ktoś może mnie tak bardzo wyzywać

Czy wierzysz, że w Rosji istniał państwowy system dopingowy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
sports.ru

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Kazimierz Janiak 0
  W USA wszystkie próbki zawodników z ostatnich lat sprzataczka przez pomyłke wyrzuciła na smietnik dlatego Afroamerykanie śa nietykalni..
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Audrey Dell 0
  Cóż w tym oświadczeniu Tjagaczewa jest tak szokującego? Przecież to Rosja!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Plotzek 0
  Nie jest to niemożliwe, to rozstrzelanie. Tam Stalinów jest nadal mnogo.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×