Johannes Hoesflot Klaebo wygrał Ruka Triple. Norweg niepokonany w Kuusamo

Johannes Hoesflot Klaebo zwyciężył w Ruka Triple w Kuusamo. Ostatnim etapem trzydniowych zawodów był bieg na 15 km stylem dowolnym na dochodzenie. Norweg okazał się w nim najmocniejszy na finiszu.

Daniel Ludwiński
Johannes Hoesflot Klaebo East News / AP/Jacques Boissinot / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo
Doskonałe starty Johannesa Hoesflota Klaebo w dwóch poprzednich konkurencjach Ruka Triple sprawiły, że 21-latek startował do ostatniego etapu z przewagą blisko 40 sekund nad pierwszym z rywali. Wydawało się, że imponujący formą młody biegacz nie będzie miał większych kłopotów z utrzymaniem się na czele, ale stało się inaczej. Przewaga Klaebo malała dość szybko i już wkrótce po półmetku lider został doścignięty przez rywali.

Od tej pory na czele plasowała się grupa licząca dwunastu biegaczy. Doścignięty przez narciarski peletonik Norweg nie zamierzał jednak odpuszczać i wraz z konkurentami czekał na rozstrzygnięcia na finiszu.

Ostatnie metry były ponownym popisem Klaebo, który odzyskał siły utracone podczas wcześniejszej samotnej ucieczki. 21-latek potwierdził swoje umiejętności sprinterskie - pokonał wszystkich rywali i tym samym przypieczętował swój triumf w Ruka Triple. Drugi na mecie Martin Johnsrud Sundby stracił do niego 0,4 sekundy. Trzecią pozycję zajął rówieśnik triumfatora Aleksander Bolszunow.

Jedyny Polak, Dominik Bury, zajął sześćdziesiąte trzecie miejsce w gronie osiemdziesięciu czterech sklasyfikowanych zawodników. Maciej Staręga wycofał się z Ruka Triple po sobotnim etapie.