Pjongczang 2018: Norweżki wygrały sztafetę 4x5 km. Polska na dziesiątym miejscu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Marit Bjoergen
Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Marit Bjoergen
zdjęcie autora artykułu

Norweżki wygrały biegową sztafetę 4x5 km na igrzyskach w Pjongczangu. Na ostatniej zmianie złoty medal dla swojego zespołu zapewniła Marit Bjoergen. Polki zajęły dziesiąte miejsce.

Nasz zespół nie miał większych szans na zajęcie lepszej lokaty. Po cichu można było wprawdzie liczyć na czołową ósemkę, ale w praktyce dość szybko okazało się, że utrzymanie się w najlepszej dziesiątce będzie celem znacznie realniejszym do osiągnięcia. Na pierwszej zmianie Ewelina Marcisz była dziewiąta i oddała sztafetę w ręce Justyny Kowalczyk, ale nasza najlepsza zawodniczka nie zdołała poprawić sytuacji zespołu.

W przeszłości zdarzało się, że Kowalczyk potrafiła wywindować drużynę na lokaty w ścisłej czołówce, ale tym razem pozostała na dziewiątym miejscu, nawet zwiększając stratę do wielu zespołów. Na trzecim odcinku, już w stylu dowolnym, Polskę reprezentowała Martyna Galewicz, która spadła na jedenastą pozycję, a na czwartym Sylwia Jaśkowiec, która odzyskała dziesiąte miejsce i finiszowała właśnie na tej pozycji. Występ ostatniej z naszych zawodniczek można uznać za przyzwoity - Jaśkowiec wyprzedziła reprezentację Czech i była blisko doścignięcia sztafety Włoch.

Złote medale zdobyły Norweżki, choć w połowie konkurencji wydawało się, że może być o to trudno. Na drugiej zmianie kryzys spotkał bowiem Astrid Jacobsen, która na ostatnim kilometrze swojego odcinka straciła aż pół minuty do liderujących Szwedek i startujących pod flagą olimpijską Rosjanek. W kolejnych minutach fantastycznie wypadła jednak Ragnhild Haga i na trzeciej zmianie odrobiła całą stratę.

Finałowa zmiana była pojedynkiem Marit Bjoergen i Stiny Nilsson. Przez 5 kilometrów żadna nie zdołała uzyskać przewagi i wszystko rozstrzygnęło się na stadionie. W końcówce mocniejsza okazała się Bjoergen i zapewniła złoto dla swojej reprezentacji.

Młody zespół Rosjanek finiszował na trzeciej pozycji. Na ostatniej zmianie Anna Nieczajewskaja nie dała rady utrzymać tempa faworytek, ale ogólna ocena występu całej drużyny musi być bardzo pozytywna.   Wyniki:

Miejsce Kraj Skład Czas
1NorwegiaOestberg, Jacobsen, Haga, Bjeorgen51:24,3
2SzwecjaHaag, Kalla, Andersson, Nilsson+2,0
3OARNieprajewa, Biełorukowa, Siedowa, Nieczajewskaja+43,3
4FinlandiaSaarinen, Niskanen, Roponen, Parmakoski+1:02,6
5USACaldwell, Bjornsen, Randall, Diggins+1:20,5
6NiemcyBoehler, Hennig, Carl, Ringwald+1:49,4
10PolskaMarcisz, Kowalczyk, Galewicz, Jaśkowiec+3:06,6

ZOBACZ WIDEO "Turyści" w Pjongczangu? Polscy olimpijczycy odpowiadają krytykom

Źródło artykułu:
Czy jesteś rozczarowany 10. miejscem polskiej sztafety?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (18)
avatar
ThorinS
18.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Sportowiec ma być zdrowy jak łza. Jeśli jest chory to nie startuje. Proste... Co to za sportowiec chory? Paraolimpiada się kłania chorym, nic nie ujmując sportowcom którzy tam startują. Są praw Czytaj całość
avatar
ThorinS
18.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Sportowiec ma być zdrowy jak łza. Jeśli jest chory to nie startuje. Proste... Co to za sportowiec chory? Paraolimpiada się kłania chorym, nic nie ujmując sportowcom którzy tam startują. Są praw Czytaj całość
avatar
global DJs
17.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Leki na astmę profilaktycznie biorą nawet biegacze, którzy nie mają astmy. Dopóki Norwegowie będą inwestować potężne pieniądze w biegi, dopóty będą dominować, za wyłączeniem jakiś pojedynczych Czytaj całość
avatar
yes
17.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W podsumowaniu igrzysk będzie miejsce w pierwsze dziesiątce...  
avatar
blondynka
17.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Norwezki, biedne chore astmatyczki naszpikowane lekami zwiekszajacymi wydolnosc oddechowa, powinny brac udzial w paraigrzyskach, a nie w normalnych igrzyskach olimpijskich. Byloby to bardziej u Czytaj całość