Oberstdorf 2021. Skandynawskie podium w skiathlonie. Polki pod koniec stawki

PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: rywalizacja na MŚ w skiathlonie
PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: rywalizacja na MŚ w skiathlonie

Therese Johaug zwyciężyła w biegu łączonym na 15 km. Podium uzupełniły Szwedki Karlsson i Andersson, które do ostatnich metrów toczyły walkę o drugą lokatę. Reprezentantki Polski zajęły odległe pozycje.

W tym artykule dowiesz się o:

Bieg łączony po raz pierwszy pojawił się w programie mistrzostw świata w Falun w 1993 roku. W ramach skiathlonu zawodniczki miały do pokonania dwa razy po 7,5 km - najpierw techniką klasyczną, później (po zmianie nart) dowolną.

Na starcie konkurencji pojawiło się 60 zawodniczek, w tym trzy reprezentantki Polski - Izabela Marcisz, Karolina Kaleta oraz Karolina Kukuczka. Najlepiej spisała się pierwsza z nich.

Marcisz nieźle poszła część techniką klasyczną, po której zajmowała 26. miejsce, a po zmianie nart była nawet 25. Później jednak zaczęła notować spadek i ostatecznie dotarła do mety na 40. pozycji, ze stratą wynoszącą ponad pięć minut.

ZOBACZ WIDEO: Prawdziwe legendy skoków narciarskich. Niezwykłe spotkanie po latach

W piątej dziesiątce znalazła się Karolina Kaleta, która do mety dotarła siedem minut po triumfatorce. Karolina Kukuczka natomiast była 53. Spośród zawodniczek, które przekroczyły linię mety (nie zostały zdublowane) wyprzedziła jedynie dwie Ukrainki i Brazylijkę. Warto jednak podkreślić, że dla 18-latki to pierwszy występ na imprezie tak wysokiej rangi.

Od samego początku w ścisłej czołówce biegła Therese Johaug i to doświadczona Norweżka sięgnęła po złoto. To jej jedenasty tytuł w karierze! Za jej plecami zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyły Szwedki. Ostatecznie Frida Karlsson minimalnie wyprzedziła Ebbę Andersson.

Wyniki biegu łączonego kobiet:

Lp.ZawodniczkaKrajCzas
1. Therese Johaug Norwegia 38:35.5 min.
2. Frida Karlsson Szwecja +30.0 s
3. Ebba Andersson Szwecja +30.2 s
4. Teresa Stadlober Austria +1:11.4 min.
5. Charlotte Kalla Szwecja +1:12.1 min.
6. Helene Marie Fossesholm Norwegia +1:15.6 min.
40. Izabela Marcisz Polska +5:25.5 min.
47. Karolina Kaleta Polska +7:00.9 min.
53. Karolina Kukuczka Polska +8:17.8 min.

Czytaj także:
To będzie duży atut Kamila Stocha. Robi ten element perfekcyjnie
Najdziwniejsze mistrzostwa świata w historii. Przyczajeni Polacy z apetytem na medale

Źródło artykułu: