Norweskie podium w Lillehammer. Polacy daleko w stawce biegu na 15 kilometrów

Aż dziewięciu Norwegów znalazło się w czołowej dwunastce biegu na 15 kilometrów mężczyzn. Zwyciężył Simen Hegstad Krueger, przed Hansem Christerem Holundem. Najlepszy z Polaków, Dominik Bury zajął 60. miejsce.

Michał Gałęzewski
Simen Hegstad Krueger Getty Images / Millo Moravski/Agence Zoom / Na zdjęciu: Simen Hegstad Krueger
Do rywalizacji na trasie biegowej w Lillehammer przystąpiło 74 zawodników. Z rywalizacji w trakcie wycofał się niestety Fin Iivo Niskanen, zwycięzca z Ruki. Bieg bardzo dobrze rozpoczął Polak Dominik Bury, który na pierwszym międzyczasie zajmował bardzo dobre, 8. miejsce, mając 5,9 sekund straty do lidera.

Na kolejnych międzyczasach niestety Polak tracił do rywali i nie było mowy o zdobyciu punktów. Ostatecznie zawodnik klubu MKS Istebna ukończył na 60. miejscu. Dwaj pozostali Polacy niestety byli tłem dla reszty stawki. Mateusz Haratyk i Michał Skowron zajęli odpowiednio 71. i 72. miejsce na 73 sklasyfikowanych zawodników - pokonali jedynie Adama Bukiego z Węgier.

O zwycięstwo rywalizowali zawodnicy z Norwegii, Rosji i Czech. Przez długi czas w ścisłej czołówce był Aleksander Bolszunow, który jednak na ostatnich czterech kilometrach stracił dystans do rywali i skończył na 14. pozycji.

Najlepiej siły rozłożyli Norwegowie i Simen Hegstad Krueger wygrał o 1,6 sekundy z Hansem Christerem Holundem. Na najniższym stopniu podium miejsce zajął Martin Loewstroem Nyenget. W pierwszej dwunastce łącznie było dziewięciu biegaczy z Norwegii. Dopiero dwunasty był dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej, Johannes Hoesflot Klaebo.

W niedzielę biegaczy narciarskich czeka rywalizacja w sztafecie 4x7,5 km.