Gołota, Adamek, Włodarczyk, a teraz Głowacki. Oto największe pojedynki w zawodowym boksie

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Andrzeja Gołotę, Tomasza Adamka czy Krzysztofa Włodarczyka fani boksu zapamiętają do końca życia. Do tego grona dołączają jednak kolejni, młodzi bokserzy. Zobacz największe walki z udziałem Polaków.

1
/ 10

Andrzej Gołota vs Riddick Bowe  Data: 11.07.1996 i 14.12.1996

Zarówno pierwsza, jak i druga walka z Riddickiem Bowe z pewnością zapadła Andrzejowi Gołocie w pamięć. Dla Polaka było to najtrudniejsze wyzwanie w jego dotychczasowej karierze i mało kto uważał, że urodzony w Warszawie bokser może to starcie wygrać. Ku zaskoczeniu wielu osób, Gołota zaprezentował się w pierwszym starciu bardzo dobrze, jednak pojedynek ostatecznie zwyciężył Amerykanin przez dyskwalifikację Polaka za ciosy poniżej pasa. Po walce doszło do bijatyki wokół ringu, przez którą do szpitala trafił między innymi menedżer Gołoty oraz sam Gołota, uderzony w głowę radiotelefonem.

Dzięki bardzo dobrej postawie boksera z Polski w pierwszej walce zorganizowano pojedynek rewanżowy, który odbył się w tym samym roku, 14 grudnia. Ponownie pojedynek zakończył się dyskwalifikacją Polaka za niedozwolone ciosy, jednak tym razem Gołota był jeszcze bliżej zwycięstwa niż za pierwszym razem. Bowe dwukrotnie leżał na deskach, a Gołota zwyciężał na kartach punktowych u wszystkich sędziów.

2
/ 10

Maciej Zegan vs Artur Grigorian  Data: 18.01.2003

Jak myślicie wrócić na ring ? ostatnia walka i koniec Snarski czy Cieślak ?

Posted by Maciej Zegan on 7 maja 2015

Chwilę po ogłoszeniu werdyktu walki z 2003 roku mówiło się o tym, że decyzja nie jest sprawiedliwa i nikt ku temu nie miał wątpliwości. Maciej Zegan po dwunastorundowym pojedynku z Arturem Grigorianem przegrał większościową decyzją sędziów. Jeden z punktujących arbitrów wskazał remis (114-114), dwóch pozostałych natomiast wskazało na zwycięstwo zawodnika reprezentującego Niemcy (115-113, 115-112). Stawką tego pojedynku był pas WBO World w wadze lekkiej.

Obaj bokserzy wyszli do tego starcia niepokonani - Zegan na swoim koncie miał 24 zwycięstwa, Grigorian natomiast 35 wygranych. Zawodnik z Niemiec pas ten zdobył w 1996 roku nokautując Antoniego Riverę i od tamtej pory bronił go szesnastokrotnie. Wielu ekspertów bez zastanowienia przyznawało, że werdykt w tym starciu był niesprawiedliwy, co ostatecznie "odbiło się" na Grigorianie w następnym starciu, w którym jednogłośną decyzją sędziów przegrał z Acelino Freitasem.

3
/ 10

Tomasz Adamek vs Paul Briggs  Data: 21.05.2005 i 07.10.2006

Dwukrotnie Tomasz Adamek skrzyżował rękawice z Paulem Briggsem i dwukrotnie Polaka skazywano na porażkę. Do pierwszego starcia doszło w 2005 roku, kiedy to Adamek z rekordem 28-0 otrzymał szansę walki o pas WBC World w wadze półciężkiej. Pojedynek ten był bardzo wyrównany i przeszedł do historii jako jeden z najbardziej krwawych (tak samo mówi się też o ich rewanżu). Adamek do pierwszego starcia wyszedł z kontuzją - niezaleczonym pękniętym nosem. Walka ta ostatecznie skończyła się większościową decyzją sędziów na korzyść Polaka.

Podobnie wyglądał rewanż, który odbył się niecałe półtora roku później. Adamek w połowie walki doznał poważnej kontuzji nosa, Briggs natomiast mocno krwawił z rozciętego łuku brwiowego. Jakby tego było mało, Adamek już w pierwszej rundzie został znokdaunowany, a w dziewiątej odsłonie został odjęty mu punkt za ciosy poniżej pasa. Ostatecznie Polak zakończył starcie w ten sam sposób, co pierwszy pojedynek.

4
/ 10

Rafał Jackiewicz vs Delvin Rodriguez  Data: 27.11.2009

W 2009 roku Jackiewicz po raz kolejny spróbował sięgnąć po międzynarodowy tytuł mistrzowski w zawodowym boksie. Starcie, do którego doszło w listopadzie miało zagwarantować zwycięzcy pojedynek o pas IBF w wadze półśredniej. Polak w Ełku zaprezentował się bardzo dobrze i na pełnym dystansie wypunktował Delvina Rodrigueza, który łatwo wygranej jednak nie oddał. Sędziowie punktowali kolejno 116-112, 115-112 i 114-112.

Do walki o pas IBF World w wadze półśredniej doszło niecały rok później. Jackiewicz do ringu wszedł z Janem Zaveckiem, który na gali w Słowenii pokonał Polaka większościową decyzją sędziów. Dwóch arbitrów punktowało starcie dla Zavecka 117-111, trzeci sędzia pochodzący z Polski wskazał na remis. Ostatecznie Jackiewiczowi nie udało się zdobyć tytułu mistrzowskiego.

5
/ 10

Piotr Wilczewski vs Amin Asikainen  Data: 04.03.2011

Polak bardzo dobrą passą sześciu zwycięstw z rzędu wywalczył możliwość zmierzenia się z Aminem Asikainenem o pasy EBU i WBO Inter-Continental w wadze super średniej. Walczący na swoim terenie Fin miał postawić Polakowi ciężkie warunki i zdobyć tytuły, jednak Wilczewski pokazał, kto jest jednym z najlepszych zawodników tej kategorii wagowej na świecie.

Od samego początku Wilczewski dominował i punktował swojego rywala, który po raz pierwszy na deskach wylądował w ósmej rundzie. Mocnymi uderzeniami Polak powtórzył nokdaun w odsłonie jedenastej, w której też zakończyła się walka przez techniczny nokaut.

Radość Polaka ze zdobytych tytułów nie trwała jednak zbyt długo. Siedem miesięcy później James DeGale większościową decyzją sędziów pokonał Wilczewskiego i odebrał mu zdobyte wcześniej pasy.

6
/ 10

Paweł Wolak vs Yuri Foreman  Data: 12.03.2011

Paweł Wolak stanął do walki z Yurim Foremanem w marcu 2011 roku. Polak w swojej pierwszej walce w MGM Grand w Las Vegas był skazywany na porażkę, jednak już od pierwszej rundy udowodnił, że boksuje na światowym poziomie i ciężko będzie znaleźć zawodnika, który go pokona. Wiele osób w roli faworyta wskazywało Foremana, który miał powrócić w wielkim stylu po przegranej z Miguelem Cotto, którą poniósł rok wcześniej (do walki z Cotto, Foreman był zawodnikiem niepokonanym).

Polak już od pierwszych sekund zaczął dominować i punktować swojego przeciwnika. Starcie zakontraktowane na dziesięć rund zakończyło się już po szóstej odsłonie, kiedy to Foreman zdecydował się nie wyjść do siódmej rundy. Na kartach punktowych u wszystkich sędziów Wolak zwyciężył każdą z rund i po sześciu rundach prowadził 60-54.

7
/ 10

Grzegorz Proksa vs Sebastian Sylvester  Data: 01.10.2011

Niepokonany Grzegorz Proksa po wygranych dwudziestu pięciu pojedynkach z rzędu skrzyżował rękawice z bardziej doświadczonym i niebezpiecznym Sebastianem Sylvestrem. Stawką pojedynku był zwakowany pas EBU w wadze średniej. Po ewentualnym zwycięstwie Proksa miał na dobre rozwinąć skrzydła i kontynuować karierę w drodze za ocean.

"Super G" zaskoczył wszystkich, którzy bliżej przyglądali się temu pojedynkowi. Proksa już od początku walki punktował swojego przeciwnika, jednak nikt się nie spodziewał, że rozwiązanie nadejdzie tak szybko. Polak w trzeciej odsłonie mocnymi uderzeniami cały czas obijał Sylvestra, który w przerwie po tej odsłonie zdecydował się nie wyjść do czwartej rundy.

8
/ 10

Krzysztof Włodarczyk vs Rachim Czakijew  Data: 21.06.2013

Tego naprawdę nikt się nie spodziewał. Do piątej obrony tytułu mistrzowskiego WBC World w wadze cruiser wyszedł Krzysztof Włodarczyk, krzyżując rękawice z Rachimem Czakijewem. Rosjanin walczył na swoim terenie i do ringu wychodził niepokonany. W piętnastu dotychczasowych pojedynkach aż jedenastokrotnie kończył walki przed czasem i głośno mówiło się o tym, że miało to być największe wyzwanie w karierze Polaka.

Już w trzeciej rundzie stało się to, czego spodziewała się spora liczba osób. Włodarczyk upadł na deski, jednak szybko wstał i kontynuował starcie. Po tym nokdaunie Polak nie walczył jednak jak w swoich poprzednich starciach. Na kartach punktowych przegrywał i z każdą kolejną rundą przewaga Rosjanina się powiększała. Powrót w wielkim stylu Włodarczyk zaprezentował jednak w szóstej rundzie, w której Czakijew po raz pierwszy został znokdaunowany. Po raz drugi na deskach Czakijew znalazł się w rundzie siódmej. Dzieło Polak zwieńczył w odsłonie ósmej, kiedy to sędzia był zmuszony przerwać starcie.

9
/ 10

Andrzej Fonfara vs Julio Cesar Chavez jr  Data: 18.04.2015

Jedną z największych niespodzianek w całej historii polskiego boksu zawodowego zaserwował Andrzej Fonfara, który w kwietniu 2015 roku wyszedł do ringu z Julio Cesarem Chavezem Juniorem. Według wielu ekspertów Meksykanin miał znokautować lub wysoko wypunktować Polaka, głównie za sprawą swojego doświadczenia - miał on blisko dwa razy więcej stoczonych walk od Fonfary.

Od pierwszych sekund Fonfara zaprezentował najlepszą formę w swojej karierze. Bardzo pewnie boksował i punktował Chaveza Juniora, który nie był w stanie znaleźć sposobu na Polaka. W siódmej rundzie Fonfarze został odjęty jeden punkt za niedozwolone użycie ramienia, jednak na kartach punktowych nic to nie zmieniało.

Rozstrzygnięcie nadeszło w rundzie dziewiątej, kiedy to Fonfara posłał Chaveza na deski i do końca odsłony dopilnował, aby Meksykanin nie miał najmniejszego powodu, aby wyjść do rundy dzieisątej. Tak też się stało i Polak zdobył zwakowany pas WBC International w wadze półciężkiej.

10
/ 10

Krzysztof Głowacki vs Marco Huck  Data: 14.08.2015

Głowacki nie tylko zachwycił kibiców w Polsce, ale również na całym świecie. Mimo skreślania przez wielu ekspertów i fanów oraz nokdaunu w szóstej rundzie, pięściarz z Wałcza zdołał powrócić w świetny sposób i ostatecznie w jedenastej rundzie znokdaunować, a następnie ciężko znokautować ogromnego faworyta, Marco Hucka. Polak zdobył dzięki temu pas WBO World w wadze cruiser i pozostał niepokonanym bokserem na zawodowych ringach.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (3)
avatar
Tetryk Krytyk
16.08.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawe zestawienie. Zegana z Grigorianem totalnie zwalowali,zreszta gdyby Glowacki walczyl z Huckiem w Niemczech tez by przegral,sedzia przerwalby walke w 6 rundzie i serbski cepiarz zachowalb Czytaj całość
avatar
Mossad
16.08.2015
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Andrew Golota ....i dlugo dlugo nikt.  
avatar
yes
16.08.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Trochę z innej beczki - przypomniał mi się Andrzej Biegalski w Katowicach. W czerwcu 1975 oglądałem w TVP jego walkę. Był też złoty Rudkowski. Interesowałem się boksem (i sukcesami) dużo wcześn Czytaj całość