Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Rosjanie wściekli. To stało się podczas ceremonii medalowej

Anastazja Demurczjan zdobyła złoty medal podczas mistrzostw świata kobiet IBA w New Delhi. Po tym, jak stanęła na najwyższym stopniu podium, nie usłyszała jednak hymnu Rosji. To wywołało spore poruszenie w jej kraju.

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Anastazja Demurczjan na najwyższym stopniu podium PAP/EPA / Anastazja Demurczjan na najwyższym stopniu podium
Organizatorzy mistrzostw świata kobiet Międzynarodowego Stowarzyszenia Bokserskiego (IBA) w New Delhi zaliczyli wpadkę. W trakcie ceremonii medalowej, po triumfie Rosjanki Anastazji Demurczjan w kat. półśredniej, z głośników rozbrzmiał koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego.

Spiker przeprosił za pomyłkę. Nieco później Demurczjan raz jeszcze stanęła na podium, już w pojedynkę, i wówczas odegrano hymn Rosji. W międzyczasie większość fanów opuściła obiekt.

Rzecznik prasowy Indyjskiej Federacji Bokserskiej (BFI) przekazał insidethegames.biz, że będzie współpracować z IBA, by wyjaśnić okoliczności, w jakich doszło do kuriozalnej pomyłki. Poza tym poinformował, że wykonano odpowiednie ruchy, by podobne błędy się nie powtórzyły.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: 42-letnia gwiazda myśli o powrocie. Tak się przygotowuje

Wpadka organizatorów mistrzostw wywołała spore poruszenie w Rosji. Niezadowolenie okazał choćby główny selekcjoner reprezentacji tego kraju Albert Mutalibow. - Incydent z hymnem zepsuł nastrój. Chciałem, żeby ceremonia wręczenia nagród przebiegła tak, jak zwykle, bez takich błędów - powiedział w rozmowie z TASS.

- Nie wiem, jak to się stało. Myślę, że ten utwór odtworzyli z przyzwyczajenia. Po prostu nieporozumienie - dodał.

TASS na swojej stronie internetowej wprost podkreśla, że doszło do "skandalu z hymnem".

Warto wspomnieć, że fragment koncertu fortepianowego Czajkowskiego został zatwierdzony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako zamiennik dla hymnu Rosji podczas igrzysk w Tokio (2020) i Pekinie (2022).

W kontekście wojny w Ukrainie MKOl wzywał federacje sportowe do bojkotu zawodników z państw-agresorów - Rosji oraz Białorusi. Mimo to w stolicy Indii dopuszczono do rywalizacji pięściarki z tych krajów. W sobotę na podium stanęły trzy Rosjanki i jedna Białorusinka. Podczas ceremonii dekoracji wciągnięto na maszt flagi rosyjską i białoruską.

Ze względu na udział zawodniczek z Rosji i Białorusi, zmagania w New Delhi zostały zbojkotowane przez 12 państw, w tym Polskę.
Anastazja Demurczjan na najwyższym stopniu podium (fot. PAP/EPA) Anastazja Demurczjan na najwyższym stopniu podium (fot. PAP/EPA)
Czytaj także: > Pogromca Polaków się nie zatrzymuje. Robert Talarek poległ w ManchesterzePas mistrza i wielkie pieniądze! Wyszło na jaw, ile może zarobić Różański
Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×