Polak pomaga jednemu z najlepszych sportowców na świecie. Opowiada o kulisach

Materiały prasowe / Jakub Chycki skutecznie pomagał Ołeksandrowi Usykowi (z lewej)
Materiały prasowe / Jakub Chycki skutecznie pomagał Ołeksandrowi Usykowi (z lewej)

Sześć godzin treningów dziennie, całodobowa współpraca z ośmioma specjalistami, a do tego innowacyjny trening gałek ocznych. Jakub Chycki opowiada, jak trenuje najlepszy pięściarz świata Ołeksandr Usyk. To właśnie Polak odpowiada za jego formę.

W tym artykule dowiesz się o:

Mateusz Puka, WP SportoweFakty: Od dwóch lat jest pan trenerem przygotowania fizycznego Ołeksandra Usyka. Jak pracuje się z mistrzem świata wagi ciężkiej?

dr Jakub Chycki, trener przygotowania fizycznego Ołeksandra Usyka, wykładowca AWF Katowice: Usyk to ultraprofesjonalista, który ma bardzo zadaniowe podejście do treningu. Wykonuje wszystko, co zlecają mu trenerzy, ale oczywiście chce wiedzieć, po co są zalecane dane ćwiczenia. Sporo czyta na temat treningu, neurofizjologii i psychologii. Nie współpracowałem wcześniej z zawodnikiem tak zainteresowanym treningiem, mającym taką rozległą wiedzę i wciąż głodnym nowych informacji. Jeśli chodzi o zdolności jego organizmu, są one niezwykłe, nawet jak na sportowca.

Jak to się w ogóle stało, że został pan trenerem Usyka?

Wcześniej byłem odpowiedzialny za przygotowanie fizycznie wielu znakomitych bokserów, jak choćby Tomasza Adamka czy Michaela Huntera. To były cenne doświadczenia. Dla zespołu Usyka moje portfolio było istotne, ale mam wrażenie, że kluczowe były treningi z Danielem Lapinem, czyli zawodnikiem, który od lat przygotowuje się z Usykiem. W trakcie dwóch obozów odpowiadałem za przygotowanie fizyczne i trening poznawczy Lapina. To był czas wnikliwej obserwacji.

To był dla pana okres próbny?

Widziałem, że sztab Usyka bardzo poważnie badał moje doświadczenie, narzędzia, metody treningowe, sposób organizowania zajęć, komunikacji z zawodnikiem i sztabem szkoleniowym. Badali, na ile jestem przydatny. Jak dowiedziałem się po czasie, ważne było również doświadczenie naukowe - diagnostyka i monitorowanie zmęczenia. W teamie Usyka nie ma przypadkowych osób. Obozy przebiegają w świetnej atmosferze, ale trzeba być świadomym, że to ciężka praca pod presją czasu i w chronicznym stresie. Stawka jest duża.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tak Fury nadrabia zaległości z rodziną

Większość przygotowań do kolejnych walk odbywa się podczas zgrupowań. Podobno nie było łatwo wybrać odpowiedniej lokalizacji. To prawda?

Team ma sprecyzowane potrzeby. Menedżer grupy Siergiej Lapin odpowiada za organizacje obozów przygotowawczych. W zależności od tego, czy obóz jest w Polsce, Hiszpanii, Dubaju, czy na innej szerokości geograficznej potrzeby są podobne: dostępność infrastruktury sportowej, optymalny klimat, kameralność i prywatność. Obozy trwają 3-4 miesiące. Podczas nich wszystko musi funkcjonować jak w zegarku. Przykładowo: podczas zajęć w basenie, by ograniczyć ryzyko narażenia na zarazki i choroby, wybieramy najmniej oblegane godziny i wynajmujemy dla zawodników prywatne tory.

Jak wygląda typowy dzień Usyka podczas takich przygotowań?

W zależności od okresu treningowego dzień rozpoczyna się zwykle o 6:00 od przynajmniej godzinnego rozruchu. Cykl dnia to schemat trening-posiłek-regeneracja-oczekiwanie na trening. Dwa główne punkty dnia to trening przygotowania fizycznego o 10:00 i trening techniczny, bądź sparingi o 17:30. Przed ostatnią walką z Tysonem Furym Ołeksandr przeboksował około stu rund sparingowych. Wieczorny trening potrafi trwać ponad trzy godziny. Kolacja jest serwowana o godzinie 21:00. Tak naprawdę poza jedzeniem i treningami jest czas na zabiegi regeneracyjne, ewentualne czytanie i naukę języków. W trakcie dnia mamy też kilka żelaznych zasad czy rytuałów.

Jakich?

Team Usyk liczy ośmiu specjalistów z różnych dziedzin. Są w nim trenerzy, dwóch lekarzy, fizjolog, fizjoterapeuta oraz analityk. Jesteśmy razem podczas każdego treningu i aktywności Ołeksandra. Przykład: podczas sparingów lekarz zabezpiecza zdrowie, wykonuje diagnostykę po walce. Ja prowadzę rozgrzewkę i nadzoruję regenerację w zimnej wodzie po sparingach. W trakcie sparingów monitorujemy i zliczamy liczbę ciosów. Fizjoterapeuta pracuje z odcinkiem szyjnym na koniec treningu.

Czy Usyk trenuje więcej niż jego rywale?

Nie sądzę. On trenuje dużo racjonalniej, dba o to jego sztab. Dotychczas skutecznie.

Niedawno Andrzej Wasilewski (promotor boksu - dop. red.) ujawnił, że nad odpornością psychiczną pracujecie poprzez ćwiczenia polegające na wstrzymywaniu oddechu w lodowatej wodzie. Dość niekonwencjonalna metoda.

Wstrzymywanie oddechu w wodzie to nie najlepszy sposób na hartowanie ducha i woli walki. Dosyć niebezpieczna praktyka, szczególnie dla tak bezwzględnych i bezkompromisowych zawodników jak Usyk. Ołeksandr faktycznie stosował taki trening przez lata, ale na ostatnich trzech obozach tego nie było.

A ta regeneracja w zimniej wodzie?

Ołeksander wchodzi do zimnej wody (6-8 stopni Celsjusza) regularnie, by przyspieszyć regenerację. To jednak nic odkrywczego. Często panuje przekonanie, że mistrz świata i dominator w jakiejś dziedzinie musi w szczególny, niespotykany sposób trenować. Gdy zadaje mi się takie pytania, zwykle odpowiadam: trening gałek ocznych, semafory świetlne, karty psychologiczne, łączenie treningu fizycznego z poznawczym. Brzmi egzotycznie, ale zapewniam jednak, że nie odkrywamy żadnych tajemnych metod, a stosujemy jedynie to, co nauka uznaje za skuteczne i uzasadnione. Najcenniejszy jest dla nas czas. Mówiąc pół żartem, pół serio: z tego także powodu w treningu Usyka nie ma rolowania przed treningiem.

Trening gałek ocznych?!

Trening wzroku, pamięci, funkcji wykonawczych mózgu. Neurofizjologia rozwija się bardzo dynamicznie, a to dziedzina, która jest bardzo przydatna w boksie i zasadniczo w sporcie. Zawodnicy sportów walki podlegają łagodnym pourazowym uszkodzeniom mózgu i choć nie da się tego uniknąć, to można zahamować ich wpływ na upośledzenie zdolności poznawczych. Trenując mózg, ćwicząc pamięć, czy widzenie przestrzenne skracamy ewentualny okres rekonwalescencji po urazach, które towarzyszą nie tylko walkom, ale również sparingom. To pomaga podejmować trafne decyzje w kluczowych momentach walki.

Wspominał pan o ciągłym monitorowaniu organizmu zawodnika. 

Systematycznie monitorujemy reakcję organizmu na stres. A stres to obciążenia treningowe, to urazy mózgu podczas sparingów, rozłąka z rodziną. Monitorowanie fizjologiczne, biochemiczne, neuropoznawcze daje wiedzę, czy trening jest odpowiedni. Analizujemy jakość snu, tętno, gospodarkę hormonalną i wiele innych danych. Musimy dbać, żeby nie przeciążać zawodnika.

Brzmi to wszystko surrealistycznie. 

Nie, trening Usyka to nie poligon doświadczalny, tylko racjonalny trening oparty o aktualny stan wiedzy. Chociaż warto wspomnieć, że na obozie Usyka prowadzone są badania monitorowania łagodnych pourazowych uszkodzeń mózgu (mTBI), żeby ocenić, jak okres sparingów i potencjalne urazy wpływają na zdrowie mózgu.

Usyk ma 38 lat. Jak długo będzie w stanie utrzymać tak wysoką formę?

Dzięki higienicznemu trybowi życia i optymalizacji treningu jego kariera może trwać zaskakująco długo. Zresztą to chyba nie dyspozycja i zdrowie będą tu kluczowe.

A co?

Boks to niebezpieczny sport. Nie bez powodu mówi się o konieczności odczuwania głodu, chęci rywalizacji, udowadniania czegoś sobie i innym. Myślę, że Usyk będzie rywalizował do momentu, kiedy będzie odczuwał tę potrzebę udowadniania swojej nieprzeciętności. To ta niedefiniowalna iskra. Ale najlepiej podjąć taką decyzję nieco wcześniej, nim widać będzie niedostatki fizyczne, by uchronić się przed ryzykiem urazów głowy. W tym momencie nie widzę w Usyku nic, co wskazywałoby na niebezpieczeństwo zakończenia kariery.

Opiekuje się pan nie tylko Ołeksandrem Usykiem, ale także wieloma innymi sportowcami z różnych dyscyplin. Czy reprezentanci Polski umiejętnie korzystają z dostępnych metod?

Jestem przekonany, że tak. Sport to wiedza, racjonalność ze szczyptą ryzyka. Dokładnie wiemy, co robić, by monitorować sportowców i podpowiadać najlepszy trening. To oczywiście nie ogranicza nas w kreatywności, czy tworzeniu swojego unikatowego stylu trenowania. Ale pamiętajmy, dziś sport to nie tylko ćwiczenia, ale też fizjologia i monitorowanie efektu ćwiczeń.

Rozmawiał Mateusz Puka, dziennikarz WP SportoweFakty

Komentarze (4)
avatar
KWiercioch
30.01.2025
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
avatar
KWiercioch
30.01.2025
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ukraina nigdy nie będzie państwem. Przez przypadek ma taki status. 
avatar
marekjc
29.01.2025
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Czy tam w tle to czerwono-czarna szmata wisi? 
avatar
Jarek Kulakowski
29.01.2025
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Czym tu się chwalić tu ze wstydu trzeba się chować 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (872 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.