KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Niesamowita historia "polskiego dzieciaka". W wyniku wypadku stracił nogę i wrócił na ring. Błogosławił go Jan Paweł II

Serię zwycięstw Bodzianowskiego na zawodowych ringach przerwał fatalny wypadek na motocyklu. Gdy "Polski dzieciak" dowiedział się, że uszkodzona noga nie odzyska sprawności, powiedział do lekarza, "utnij ją". Na ring wrócił zaskakująco szybko.
Piotr Jagiełło
Piotr Jagiełło
Facebook

Pochodzący z Chicago Craig Bodzianowski w 1982 roku rozpoczął zawodową karierę. Początek był dokładnie taki, jak mógł sobie wymarzyć. Bez problemu stopował kolejnych rywali, skrupulatnie przybliżając się do poważnych sportowych wyzwań. 9 maja 1984 roku wypunktował na dystansie dziesięciu rund Francisa Sargenta, triumfując po raz 13. na zawodowstwie. Od tego momentu jego życie zmieniło się o nie do poznania.

"Odetnijcie tę nogę"

25-letni bokser myślał już o kolejnych startach, ale uległ fatalnemu wypadkowi. Jadąc motocyklem, zderzył się z autem osobowym, a skutki tej kolizji były dramatyczne. Poważnemu uszkodzeniu uległa prawa noga. Lekarze robili, co mogli, ale już na wstępie poinformowali, że zakładając idealny scenariusz, kończyna odzyska maksymalnie 70 procent sprawności, a i to są prognozy bardzo życzeniowe. By tak się stało, musiałby się poddać całej serii operacji, a i tak skazany byłby na kule. "Gator" (pseudonim boksera - przyp. red.) obawiał się unieruchomienia i w zaistniałej sytuacji zaapelował do medyków: "odetnijcie tę nogę", poddając się amputacji.

Twardziel z Illinois nie zamierzał się poddać i natychmiast wziął się do pracy, narzucając niesamowite tempo rehabilitacji. Jak sam przyznawał, wola walki jest czymś normalnym w jego rodzinie. A proteza nie utrudniała mu ćwiczeń.

- Wierzyłem, że przy odpowiednio ciężkiej pracy, mogę uzyskać nawet 90 procent sprawności. Wiedziałem, że wrócę do boksu, choć niektórzy twierdzili, że nie będzie to możliwe. Nie jestem tchórzem, nikt z mojej rodziny nim nie jest - mówił.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 53. Joanna Jędrzejczyk: Gadelha mnie męczyła, to były chore zagrywki [2/4]

Błogosławieństwo od Jana Pawła II

Psychika nie do zdarcia imponowała każdemu, kto spotkał się z Bodzianowskim choćby na chwilę. - To taki typ macho jak Rocky Balboa. Jest brutalny na sali treningowej - komentowała Dorothy Lucey z NBC Sports.

Zaledwie 18 miesięcy po wypadku Bodzianowski wrócił na ring. Zanim to nastąpiło, musiał przejść szereg testów i badań. Sprawdziany wydolnościowe miały udowodnić, że proteza jest w stanie wytrzymać wysokie obciążenia. I wytrzymała.

Dyskusji było mnóstwo, część osób z Komisji Sportowej Stanu Illinois była przeciwna startom zawodnika po takich przejściach. Oficjalnie tłumaczyli to obawami o zdrowie poszkodowanego. Ambity "Gator" nie zamierzał się zatrzymać i już w drugiej rundzie znokautował Francisa Sargenta - tego samego, którego pokonał na punkty niespełna dwa lata wcześniej.

Nazwisko Bodzianowskiego jasno wskazuje na polskie korzenie dziadków boksera. Zresztą, Craig niemal od zawsze związany był z polonijnym środowiskiem, aktywnie udzielał się wśród katolików. W zasadzie miał tylko jeden stały rytuał przed walką - odwiedzał lokalny kościół, by pomodlić się za siebie i przeciwnika.

Piorunujące wrażenie zrobiło na nim spotkanie z Janem Pawłem II (na zdjęciu). Głowa Kościoła pobłogosławiła sportowca. Jak się okazało, papież był nie tylko zagorzałym fanem piłki nożnej, ale także innych dyscyplin sportu, w tym boksu.

Na następnej stronie przeczytasz o upragnionej walce Bodzianowskiego o mistrzostwo świata i niespodziewanej śmierci.

Czy znałeś historię Craiga Bodzianowskiego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna, film "On The Ropes", thesweetscience.com
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×