Nie żyje Jan Dydak

Jan Dydak zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Jego największym sukcesem był brązowy medal zdobyty podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Miał 51 lat.

Łukasz Witczyk
Jan Dydak (z lewej) PAP / PAP/Teodor Walczak / Na zdjęciu: Jan Dydak (z lewej)

Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Jan Dydak był jednym z najlepszych polskich bokserów. Swój talent potwierdził podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Walczył mimo kontuzji dłoni i start zakończył na najniższym stopniu podium. Po la tach wspominał, że medal wywalczył walcząc niemal jedną ręką.

Trzy lata później postanowił zakończyć swoją karierę. Zadecydowały o tym względy zdrowotne i problemy finansowe jego klubu. Według oficjalnych danych stoczył 171 walk, z czego wygrał 159, dwie zremisował i tylko dziesięć razy schodził z ringu pokonany.

Dwukrotnie był zwycięzcą turnieju im. Feliksa Stamma. Dwa razy zdobył też Złote Rękawice "Przeglądu Sportowego", a czterokrotnie był zwycięzcą klasyfikacji "Boksu" na najlepszego polskiego boksera. Pracował też jako trener Czarnych Słupsk.

Jak poinformował "Głos Pomorza", w ostatnich latach walczył z wyniszczającą chorobą. Wspierała go żona Teresa oraz trójka dzieci. Miał 51 lat.