Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Najlepiej zarabiający polscy esportowcy

Ile wygrali najlepsi polscy zawodowi gracze? W zestawieniu dziesięciu najlepiej zarabiających esportowców są przedstawiciele różnych dyscyplin, w tym także tych mniej popularnych.

Sławomir Serafin
Sławomir Serafin
Filip NEO Kubski Polska Liga Esportowa / Polska Liga Esportowa / Filip NEO Kubski

Na liście graczy z największymi wygranymi na koncie pierwszy Polak znajduje się dopiero na 99. miejscu. Głównie dlatego, że u nas w kraju nie gra się tak dużo w DOTA 2 i w Fortnite, jak w innych państwach. A to właśnie w tych dyscyplinach padają rekordowe wygrane w ostatnich latach. Najbardziej popularne tytuły w Polsce to klasyczny Counter-Strike: Global Offensive oraz League of Legends, bezpośredni konkurent DOTA 2. A w tych grach nie wygrywa się kilku milionów dolarów na głowę na jednym turnieju, niestety.

Nasza lista z konieczności oparta jest wyłącznie o oficjalne dane dotyczące wygranych nagród. Nie jesteśmy w stanie ocenić, nawet w przybliżeniu, ile poszczególni zawodnicy zarabiają w organizacjach, dla których grają, ani też jakie zyski czerpią z umów sponsoringowych. Jedyne konkretne dane jakie posiadamy, dotyczą właśnie wygranych. I na nich bazuje poniższa lista 10 najlepiej zarabiających polskich esportowców.

10. Mikołaj „Elazer” Ogonowski, 23 lata

Mikołaj zgarnął w sumie 272 tysięce dolarów, czyli ponad milion złotych za kilkadziesiąt turniejów StarCraft II, w których albo wygrywał, albo lądował w finale. Niestety, największe wygrane są na turniejach offline’owych, a tych ostatnio nie było, więc „Elazer” nie zwiększył zauważalnie swojego stanu posiadania od 2019 roku.

9. Piotr „kanister” Głogowski

Nasz najlepszy gracz w Magic: The Gathering Arena, czyli elektroniczną wersję najbardziej popularnej gry karcianej na świecie. Pochodzący z Poznania Piotr ma na swoim koncie ponad milion złotych, a dokładniej 273 tysięce dolarów. Na tę pulę składają się drobniejsze sukcesy oraz dwa duże występy – zwycięstwo na turnieju Mythic Championship VII (100 tys dolarów) oraz drugie miejsce na Mythic Invitational 2019 (125 tysięcy dolarów).

8. Artur „Nerchio” Bloch, 29 lat

Nasz najlepszy gracz w StarCraft II, który swoje pierwsze turnieje zaczął wygrywać dziesięć lat temu. Za wygranie grubo ponad setki różnych imprez Artur dostał w sumie 371 tysięcy dolarów, czyli prawie półtora miliona złotych. Niestety, brak większych imprez LANowych w tym i ubiegłym roku nie pozwolił mu ostatnio na zarobienie kolejnych większych kwot.

7. Marcin „Jankos” Jankowski, 26 lat

Najbardziej znany polski gracz w League of Legends i jeden z najlepszych dżunglerów w Europie, a może i nawet na świecie. Od kilku lat bardzo mocny punkt zespołu G2 Esports, z którym wielokrotnie sięgał po mistrzostwo Europy ,a w 2019 nawet po wicemistrzostwo świata. Popularny i lubiany „Jankos” swoim dżunglowaniem wygrał do tej pory 410 tys dolarów, czyli ponad półtora miliona złotych.

6. Paweł „byali” Bieliński, 27 lat

Paweł to pierwszy na liście członek słynnego składu Virtus.pro, który w latach 2014-2018 wygrał wiele międzynarodowych turniejów w Counter-Strike: Global Offensive. Te zwycięstwa wzbogaciły Pawła o 577 tysięcy dolarów, czyli 2,2 miliona złotych. Tamtego świetnego zespołu już nie ma, ale „byali” nadal gra. Aktualnie występuje w drużynie Izako Boars, z którą wygrał miesiąc temu Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej.

5. Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski, 33 lata

Kolejny gracz słynnego Virtus.pro, członek legendarnej mistrzowskiej Złotej Piątki, organizator Pasha Gaming Camp, streamer, człowiek-orkiestra. Jarek już nie gra zawodowo w Counter-Strike, więc raczej nie powiększy swojej puli wygranych, która w tym momencie wynosi 624 tysiące dolarów, czyli 2,4 mln złotówek.

4. Janusz „snax” Pogorzelski, 28 lat

I jeszcze jeden zawodnik ze składu Virtus.pro, kilkukrotnie umieszczany w najlepszej dziesiątce zawodników Counter-Strike: Global Offensive na świecie. Dziś Janusz biega z AWP w teamie Anonymo, a jego pula wygranych wynosi 657 tysięcy dolarów, czyli dwa i pół miliona złotych.

3. Wiktor „TaZ” Wojtas, 35 lat

Legenda polskiej sceny Counter-Strike, arcymistrz i dowódca Złotej Piątki oraz słynnego składu Virtus.pro. Wiktor teoretycznie już dawno mógłby wybrać się na esportową emeryturę, ale ani myśli o porzuceniu grania. Aktualnie przewodzi zespołowi Honoris, w którym dzieli się swoim bogatym doświadczeniem z młodymi zawodnikami CS:GO. W przeciągu swojej wspaniałej kariery „TaZ” wygrał w sumie 738 tysięcy dolarów, czyli 2,85 miliona złotych.

2. Filip „NEO” Kubski, 34 lata

Najbardziej znany i najlepszy polski gracz w Counter-Strike, wierny towarzysz broni „TaZa” ze Złotej Piątki, Virtus.pro a teraz Honoris. W 2010 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem CSa całej pierwszej dekady XXI wieku. Legenda, której naprawdę nie trzeba przestawiać. Filip jak do tej pory wygrał 755 tysięcy dolarów czyli prawie trzy miliony złotych.

1. Michał „Nisha” Jankowski, 20 lat

Wschodząca gwiazda sceny DOTA 2 z międzynarodowego składu Team Secret i idol wszystkich młodych polskich esportowców. Choć Michał jest młody, to jest już weteranem – swoje pierwsze wygrane zgarniał już jako 14-latek w 2015 roku. Największym jego sukcesem jest jednak zajęcie 4. miejsca na mistrzostwach świata w 2019 roku, za co otrzymał ponad 400 tysięcy dolarów. Ogólna pula jego zdobyczy turniejowych wynosi 956 tysięcy dolarów, czyli 3,7 miliona złotych.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×