Euro 2020: Turcja za burtą, Szwajcarzy w końcu zwycięscy

Reprezentacja Szwajcarii z pierwszym zwycięstwem w trakcie Euro 2020. W meczu 3. kolejki grupy A Szwajcarzy ograli Turcję 3:1.

Tomasz Rosiński
Szwajcarzy cieszą się z gola PAP/EPA / Ozan Kose / Na zdjęciu: Szwajcarzy cieszą się z gola
Zarówno Szwajcarzy, jak i Turcy nie zachwycają podczas mistrzostw Europy. Szwajcaria przed niedzielną konfrontacją zremisowała z Walią (1:1) oraz przegrała z Włochami (0:3), zaś Turcja również została rozbita przez Italię (0:3) i poległa w starciu z Walią (0:2). Dlatego też obydwie drużyny potrzebowały w Baku tylko i wyłącznie zwycięstwa, żeby ewentualnie awansować do 1/8 finału z trzeciego miejsca w grupie.

Turecka drużyna rozpoczęła rywalizację z animuszem. Najpierw strzał z dystansu w wykonaniu Buraka Yilmaza został zablokowany, a po chwili sprzed pola karnego huknął Kaan Ayhan, ale Yann Sommer wyciągnął się jak struna i odbił piłkę do boku.

Taki obrót spraw mocno podrażnił podopiecznych Vladimira Petkovicia, którzy w 6. minucie wyszli na prowadzenie. Wówczas Steven Zuber zagrał podanie do Harisa Seferovicia, a ten dokładnie i płasko przymierzył z około 17 metrów.

Szwajcarscy piłkarze starali się kontrolować boiskowe wydarzenia i szukali swojego drugiego trafienia podczas tej potyczki. Dopięli swego w 26. minucie, kiedy to przepięknie w "okienko" z dalszej odległości uderzył Xherdan Shaqiri.

Kadra Szwajcarii nie zamierzała zwalniać tempa, lecz futbolówka po strzałach Breela Embolo oraz Harisa Seferovicia przed przerwą nie znalazła drogi do siatki.

Po zmianie stron groźnie uderzali Embolo i Seferović, ale to Turcy w 62. minucie zdobyli bramkę kontaktową. Wtedy to po asyście Hakana Calhanoglu ładnie trafił Irfan Kahveci i wlał nadzieję w serce swojej drużyny.

Jednakże Szwajcaria niespełna 360 sekund później odzyskała prowadzenie różnicą dwóch goli. Fantastycznym podaniem z lewego skrzydła popisał się Zuber, zaś Shaqiri huknął z pierwszej piłki pod poprzeczkę.

Później Turcy jeszcze walczyli o drugą bramkę, lecz w samej końcówce po zagraniu Merta Muldura skutecznie interweniował Sommer. Ostatecznie Szwajcarzy triumfowali 3:1 i zapewnili sobie trzecią pozycję w grupie A Euro 2020, która może dać im awans do kolejnej fazy turnieju.