Startuje dziewiąty sezon PLFA - 70 drużyn z 32 miast będzie rywalizować w 5 klasach rozgrywkowych

W sobotę 29 marca zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA). Po raz pierwszy mecz otwarcia będzie należał do drużyn z drugiej klasy rozgrywkowej (PLFA I).

Rafał Malinowski
Rafał Malinowski

O 15:00 w Płocku miejscowe Mustangi zagrają z Kraków Kings. Już cztery godziny później wystartują zmagania w najwyższej dywizji - Toplidze. W stolicy Warsaw Sharks podejmą Zagłębie Steelers Interpromex.

W tym sezonie w Toplidze rywalizować będzie sześć klubów, a na jej bezpośrednim zapleczu - PLFA I - 10 drużyn. Najliczniejszą dywizją będzie PLFA II, w której wystąpią łącznie aż 22 zespoły z 18 miast. Sezon Topligi zwieńczy zaplanowany na 2 sierpnia IX SuperFinał. Mecz o mistrzostwo PLFA I odbędzie się tydzień później. Ostatni akcent będzie należał do PLFA II - jej finał zostanie rozegrany 19 października.

Podobnie jak w poprzednim roku, oprócz zmagań w formule 11-osobowej, będą odbywać się starcia w wersji 8-osobowej - PLFA 8. W turniejach eliminacyjnych wystąpi 13 drużyn. W turnieju finałowym, który odbędzie się w Iławie 13 lipca, zmierzą się cztery najlepsze załogi.

Kolejny z rzędu rekord pobiją rozgrywki juniorskie - PLFA J. W 2012 roku rywalizowały w nich cztery zespoły, w zeszłym 15, a w tym w szranki stanie aż 19 drużyn z 17 miast. Rozgrywane w formule 8-osobowej zmagania rozpoczną się 6 września a zakończą dwudniowym turniejem finałowym, który odbędzie się w we Wrocławiu w dniach 11-12 października.

Dwa kluby, Seahawks Gdynia/Sopot i Warsaw Eagles wystawiły do rozgrywek aż po cztery zespoły. Ich drużyny wystąpią w Toplidze, PLFA II, PLFA 8 i PLFA J.

- Przed nami długi, intensywny i pełen sportowych emocji sezon. W harmonogramach Topligi, PLFA I, PLFA II, PLFA 8 i PLFA J znalazło się łącznie 239 spotkań. Z roku na rok bardzo szybko rośnie poziom sportowy naszych rozgrywek, co potwierdzają coraz liczniejsze mecze z drużynami z zagranicy. Gorąco wierzę, że w tym roku uda się pobić dotychczasowe rekordy frekwencji widzów, a oddźwięk medialny naszej dyscypliny będzie jeszcze większy niż w poprzednich dwóch, przełomowych dla futbolu amerykańskiego w Polsce, latach - komentuje Jędrzej Stęszewski, prezes PLFA.

Mistrzowie w sezonie 2013:
Topliga: Giants Wrocław (obecnie Panthers Wrocław, po fuzji z Devils Wrocław)
PLFA I: Husaria Szczecin
PLFA II: Królewscy Warszawa (obecnie Warsaw Sharks, po fuzji z Warsaw Spartans)
PLFA 8: Zagłębie Steelers Interpromex
PLFA J: Bielawa Owls

Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (PLFA)
PLFA została powołana do życia w 2006 roku. W pierwszej edycji ogólnopolskich rozgrywek ligowych wystąpiły cztery kluby. W sezonie 2014 w szranki PLFA staje 70 drużyn, które występują w Toplidze, PLFA I, PLFA II, PLFA 8 oraz PLFA J. Mistrzowie sezonów 2012 i 2013 zostali wyłonieni w SuperFinałach, które zostały rozegrane na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na trybunach zasiadło łącznie 39 500 widzów.

Sparing: Warsaw Eagles - Panthers Amsterdam 41:6

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×