Chińczycy komplikują plany F1. Wszystko przez politykę "Zero COVID"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Alfa Romeo F1 ORLEN / Na zdjęciu: Guanyu Zhou
Materiały prasowe / Alfa Romeo F1 ORLEN / Na zdjęciu: Guanyu Zhou
zdjęcie autora artykułu

Z każdym tygodniem maleją szansę na organizację GP Chin w sezonie 2023. Formuła 1 ani myśli godzić się na obostrzenia covidowe obowiązujące w Państwie Środka. - Sprawa jest skomplikowana - mówi Guanyu Zhou, jedyny chiński kierowca w F1.

W tym artykule dowiesz się o:

Formuła 1 po raz ostatni była obecna w Chinach w roku 2019, po czym pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizowanie GP Chin. Wprawdzie w ostatnich miesiącach królowa motorsportu powróciła do Azji, ale w przypadku Państwa Środka okazało się to niemożliwe. Wszystko przez politykę "zero COVID", jaką stosują władze w Pekinie.

Chińczycy nadal stosują szereg obostrzeń covidowych, aby ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Potrafią zamykać całe miasta po wykryciu ogniska COVID-19, wymagają testów od społeczeństwa i ograniczają kontakt ludności ze światem zewnętrznym. To wszystko wpływa na plany F1.

GP Chin znajduje się w kalendarzu sezonu 2023 z terminem 16 kwietnia. Jednak w padoku F1 coraz głośniej mówi się o odwołaniu wyścigu. - Gdy zobaczyłem, że umieszczono go w terminarzu z kwietniową datą, to zdałem sobie sprawę, że będzie ciężko. Spodziewałem się GP Chin w drugiej połowie 2023 roku - powiedział racefans.net Guanyu Zhou, kierowca Alfy Romeo i jedyny przedstawiciel Chin w F1.

- Skoro GP Chin ma być w kwietniu, to trzeba będzie się z wszystkim spieszyć, bo w Chinach nadal mamy mnóstwo ograniczeń covidowych. Chociażby kwarantannę. To komplikuje sprawę - dodał Zhou.

Problem F1 polega na tym, że na 2 kwietnia zaplanowano GP Australii, dlatego personel królowej motorsportu ani myśl poddawać się dwutygodniowej kwarantannie w Chinach, bo zakłóciłoby to cały cykl. Na dodatek cały padok jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, dlatego szefowie Formuły 1 nie rozumieją wymogów chińskich władz.

Czytaj także: Ujawnili źródło problemów Red Bulla. Zespół nie chce znów złamać regulaminu Formuła 1 otwiera akademię jazdy dla kobiet. Znane szczegóły

ZOBACZ WIDEO: #dziejesięwsporcie: nagranie wyświetlono ponad 2 mln razy. Co za gest!

Źródło artykułu: