Imponujący zysk Mercedesa. Firma zarobiła miliony na F1

Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: Lewis Hamilton i jadący za nim George Russell
Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: Lewis Hamilton i jadący za nim George Russell

Mercedes przestał dominować w F1 w roku 2022, ale mimo to zespół z Brackley był w stanie wygenerować w tym okresie przychód rzędu 474 mln funtów i zysk wartości 89 mln funtów. Oznacza to spory wzrost względem roku wcześniejszego.

W tym artykule dowiesz się o:

Najnowsze dane finansowe Mercedesa za rok 2022, które ujawnił motorsport.com, pokazują skalę rentowności zespołów Formuły 1. Chociaż ekipa z Brackley przestała panować w stawce w ubiegłym sezonie i wygrała zaledwie jeden wyścig na przestrzeni całej kampanii, to była w stanie wygenerować większe przychody i zysk niż w roku 2021.

Tak dobre wyniki finansowe niemieckiej ekipy wynikają z faktu, iż F1 posiada coraz więcej sponsorów i rosną kwoty, jakie zespoły otrzymują od właściciela królowej motorsportu. Dodatkowo Mercedes przeniósł część personelu do działu nauk stosowanych, aby nie przekroczyć limitu kosztów, choć wydatki związane z tymi osobami zostały uwzględnione w raporcie.

Mercedes zarabia też na sprzedaży silników i skrzyń biegów innym zespołom - McLarenowi, Williamsowi i Aston Martinowi.

ZOBACZ WIDEO: Polski mistrz szczerze o swojej przemianie. "Byłem łobuzem"

Przychody Mercedesa w roku 2022 wyniosły 474,6 mln funtów, co stanowi wzrost o 91,3 mln funtów w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to kształtowały się na poziomie 383,3 mln funtów. 51 proc. tej kwoty pochodzi ze sponsoringu i opłat licencyjnych, 30 proc. z funduszu nagród, a 19 proc. z innych źródeł - przede wszystkim z efektów pracy działu nauk stosowanych.

Wzrost przychodów względem roku 2021 jest tak okazały, gdyż w ubiegłym sezonie F1 początkowo funkcjonowała w reżimie sanitarnym ze względu na COVID-19. Zrezygnowano wtedy z kilku lukratywnych wyścigów i nie było możliwości wpuszczania VIP-ów do padoku. Mercedes powinien się jednak szykować na spadek przychodów w roku 2023, gdyż otrzyma mniejszy kawałek tortu finansowego w związku z kiepskimi wynikami w minionej kampanii.

Warto zauważyć, że wzrosła za to kwota, jaką zespół wydał na wyścigi w roku 2022 - z 297,4 mln funtów do 350,8 mln funtów. Wpływ na to ma m.in. konieczność opracowania nowego bolidu według zupełnie zmienionych przepisów technicznych oraz inflacja. Wysokie koszty transportu i energii elektrycznej stały się problemem wielu ekip F1.

Zysk Mercedesa po opodatkowaniu wyniósł 89,7 mln funtów, co oznacza wzrost o ok. 20,9 mln funtów względem 68,8 mln funtów w roku 2021. Firma podkreśla jednak, że w ubiegłym roku miała miejsce "jednorazowa sytuacja podatkowa", która zaburzyła zaprezentowane dane. Gdyby nie ona, zysk operacyjny zespołu byłby jeszcze bardziej okazały - wyniósłby 113,6 mln funtów.

Mercedes wypłacił dywidendę w wysokości 75 mln funtów - firmie-matce z Niemiec, Toto Wolffowi i firmie Ineos. Każdy z tych podmiotów ma po 33 proc. akcji zespołu z Brackley.

Przeciętne zatrudnienie Mercedesa w roku 2022 wyniosło 1114 osób, co oznacza wzrost personelu o ponad 100 osób w porównaniu do sytuacji sprzed dwunastu miesięcy. Tylko 24 pracowników zarekrutowano w dziale projektów i produkcji, resztę nowego personelu stanowią osoby z działu administracji. Równocześnie spadły wydatki firmy na pensje - z 109 mln funtów do 93,8 mln funtów. Koniec dominacji Mercedesa w F1 sprawił, że firma nie musiała wypłacać licznych premii za sukces.

Czytaj także:
- Wróci w kolejnym wyścigu F1? Niepewność wokół kontuzjowanego kierowcy
- Red Bull traci cierpliwość do Pereza. Oficjalne ostrzeżenie dla Meksykanina

Komentarze (0)